Špidla - Klaus 1:1

  • 1
První kapitola bitvy o letošní státní rozpočet dopadla pro Špidlovu vládu dobře. Ve sněmovně zmobilizovala sto jedna hlasů, které jsou třeba k přehlasování prezidentského veta. Zákon, který přesouval zdanění některých služeb do vyšší kategorie daně z přidané hodnoty, se totiž Klaus rozhodl nepodepsat.

Můžeme na základě tohoto úspěchu Špidlovy vlády věštit a předpovídat vývoj dalších hlasování nebo osud chystaných opatření, kterým se poněkud nadsazeně říká reforma veřejných financí?

Zatím těžko. Na jedné straně to včera vláda měla těžší, protože k přehlasování prezidentského nebo senátního veta je třeba sto jedna hlasů, nikoli pouhá většina přítomných. Na straně druhé to měla vláda snadné, protože přesun služeb do vyšší sazby DPH je věc, ke které jsme se zavázali během vyjednávání o vstupu do EU.

Pokud platí, že mezistátní smlouvy jsou nadřazeny našemu právu, pak byl náš parlament prostě povinen tento krok učinit. Je však třeba říci, že EU nikomu nepředepisuje, jak má být ona "vyšší sazba DPH" přesně nastavena.

U nás je vysoká hodně, činí 22 procent. Zvýšení DPH nepatří do reforem, má však přímý vliv na schválení rozpočtu, má přinést okolo deseti miliard korun. Poslanec Hojdar svůj ohlášený protest zatím neodvolal, přestože včera hlasoval poslušně s vládou.

Od začátku totiž brojil proti jiným změnám zákonů (penze, nemocenská apod.). Včerejší výsledek dává vládě naději přežít i hlasování o důvěře, vyvolané ODS. Další vývoj mimo jiné závisí na tom, jak často vlastně hodlá Václav Klaus používat institut prezidentského veta. Podle ústavy má svaté právo vetovat, co se mu zamane.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video