Špidla Hojdara nepřesvědčil

  • 7
Poslanec ČSSD Josef Hojdar trvá i po páteční schůzce s premiérem Vladimírem Špidlou na tom, že nepodpoří některé zákony reformy veřejných financí. Poslanci o ní začnou hlasovat v úterý a její krach může za určitých okolností přinést i pád vlády.

S Hojdarem se v pátek kromě Špidly sešel i šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. On i premiér tvrdí, že se Hojdara nesnažili přesvědčit, aby reformu podpořil, ale chtěli si jen vyjasnit, co ho k "rebelii" vede.

"Hovořili jsme o některých jeho pozměňovacích návrzích a předlohách zákonů reformy. Nebyla to schůzka, ze které by byly nějaké závěry. Pan poslanec Hojdar čeká, až jak uspěje se svými návrhy," uvedl po jednání Zaorálek.

Hojdar chce změnit tři zákony a chce hlasovat i pro pozměňovací návrhy, které navrhují přes některé jeho kolegy z ČSSD odboráři.

Jak probíhala schůzka ze Špidlou, není příliš jasné. Hojdar po celý pátek nezvedal svůj mobilní telefon. Špidla už dopoledne uvedl, že závěry schůzky "nebudou k publikaci". Podle informací od některých sociálních demokratů však ani Špidla Hojdara nepřesvědčil, aby zvedl ruku pro celou vládní reformu.

Pokud Hojdar reformu potopí, hrozí mu, že "ukončí svoji politickou kariéru v sociální demokracii". Tato slova použil už v úterý ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Dva sociální demokraté MF DNES potvrdili, že někteří funkcionáři a členové strany usilovně tlačí na Hojdara právě takovouto hrozbou. Hojdara například nemusí přijmout zpátky poslanecký klub ČSSD, ze kterého před časem vystoupil na protest proti tomu, že s ním nikdo nejedná o jeho návrzích k reformě.

Jeho politický vliv by se tím značně zmenšil. Hojdar také může snadno ztratit šanci na dobré místo na kandidátce své strany pro příští parlamentní volby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video