Bývalý premiér Vladimír Špidla v sídle ČSSD.

Bývalý premiér Vladimír Špidla v sídle ČSSD. | foto: ČTK

Špidla přijal Sobotkovu nabídku, bude šéfporadce. Do vlády nemíří

  • 523
Bývalý premiér Vladimír Špidla přijal nabídku Bohuslava Sobotky, aby se stal jeho šéfporadcem. "Ano, je to tak. Chci využít jeho zkušeností bývalého eurokomisaře a bývalého předsedy vlády," sdělil iDNES.cz Sobotka. Špidla, který byl v užší výběru kandidátů na ministra práce a sociálních věcí, tak nakonec ve vládě nebude.

Cesta do vlády se tak zřejmě otevřela radnímu z Vysočiny pro sociální a rodinnou politiku Petru Krčálovi.

Nového ministra práce a sociálních věcí Sobotka vybíral právě mezi Krčálem, Špidlou a šéfem poslanců ČSSD Romanem Sklenákem. Ten ale již po dopoledním jednání grémia strany iDNES.cz řekl, že po jmenování vlády zůstane ve své současné pozici.

Špidla v pátek večer zamířil do Lidového domu na jednání se Sobotkou, kde nabídku od kandidáta na premiéra dostal a kývl na ni.

Špidla nelituje, že nechtěl Zemana na Hradě

Před rozhodnutím o nové vládě, jejíž jmenování má v rukou prezident Miloš Zeman, dal Špidla znovu zároveň znovu najevo, co si o Zemanovi myslí. Nelituje vůbec toho, že na rozdíl od vedení ČSSD nepodpořil před druhým kolem volby prezidenta Zemana na Hrad.

"Non, je ne regrette rien," odvětil Špidla na otázku, zda nyní, když Zeman rozhoduje o tom, koho do vlády jmenuje, nelituje, že se při prezidentské volbě jasně postavil proti Zemanovi. Bývalý premiér a pak i eurokomisař si pomohl slovy slavné písně Edith Piaf "Nelituji ničeho." Už v roce 2003 byl tehdy jako šéf ČSSD mezi sociálními demokraty, kteří si Zemana na Hradě nepřáli.

"Premiér je nejdůležitější post v našem ústavním systému," zdůraznil Špidla, že předseda vlády je ten, kdo je podle něj silnější figurou při debatě o ministrech. "Předpokládám vždy, že lidé, kteří mají nějakou ústavní funkci, budou jednat v souladu s ústavní funkcí," řekl. "Sestavování vlády je zvláštní žánr," dodal pak ale v odpovědi na otázku, zda by pro premiéra při hledání vlády nebylo snazší hledat kompromis s prezidentem.

Sobotka se před tím v průběhu dne setkal s několika lidmi, s nimiž počítá do vlády a jejichž životopisy také odvezl do Lán Zemanovi (více čtěte zde).

Postupně se tak u Sobotky objevili Jan Mládek (kandidát na ministra průmyslu), Svatopluk Němeček (zdravotnictví), Marcel Chládek (školství), Jiří Dienstbier (lidská práva a legislativní rada vlády) a právě Špidla. Už ráno se Sobotka na grémiu ČSSD potkal s místopředsedy Milanem Chovancem (má vést vnitro) a Lubomírem Zaorálkem (je kandidátem na ministra zahraničí).

Koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL podepíše Sobotka v pondělí a až pak chce spolu s Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem oficiálně zveřejnit, s kým do své vlády počítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video