Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Boj s korupcí přitvrdí

  0:01aktualizováno  0:01
"Bude to za méně, ale bez bločku." Podobnou větu už by v příštích letech neměl říci žádný dopravní policista. Ne proto, že by snad netoužil po úplatku, ale proto, že nebude mít možnost. Vláda se totiž chystá zavést bezhotovostní placení blokových pokut.

Jde o jedno z plánovaných opatření, se kterými přišla vláda Vladimíra Špidly. "Dosavadní boj s korupcí nemá přehnané výsledky," připustil. "A proto je ho potřeba přitvrdit," dodal.

Přitvrzení se má týkat dokonce i poslanců, senátorů a ministrů. Ministr vnitra, který se stal hlavním koordinátorem dalšího kola boje s úplatky, navrhuje, aby některý z úřadů přezkoumával jejich majetková přiznání. Pokud by úřad našel nějaké závažné nesrovnalosti, hrozila by jim například pokuta nebo odvolání z funkce.

Opatření by se mohlo týkat i šéfů všech státních institucí. V novodobých dějinách České republiky policie ještě neodhalila žádného uplaceného poslance nebo senátora. V rámci nových protikorupčních opatření přesto vláda navrhuje, aby se výrazně omezila jejich imunita.

Vláda počítá s tím, že by se vztahovala jen na to, co se týká jejich ústavní funkce. Pokud by byl některý poslanec přistižen při přebírání úplatku, policie by se k němu chovala jako k běžnému občanovi. Vláda se také rozhodla, že do boje s korupcí více zapojí i civilní tajnou službu BIS.

Všechny změny jsou poměrně revoluční, ale Špidlův kabinet o nich teprve uvažuje. Není proto možné říci, zda je nakonec navrhne parlamentu ani odkdy by mohly platit. ČSSD přitom slibuje už pět let, že zastaví úplatkářství, za které Česko už roky kritizují mezinárodní instituce. Opatření minulé vlády Špidla odmítl označit za nedostačující. Podle něho se teprve rozbíhají a budou úspěšná. 

Pokuty už se nebudou platit na místě
Špidlova vláda se pustila do dalšího kola boje s úplatkářstvím. Chce zavést bezhotovostní placení pokut policii a také například omezit poslaneckou imunitu. Loni se uplácelo méně než předchozích letech. Policejní statistiky ukazují úbytek případů korupce o několik desítek.

Bohužel to neznamená, že by se Česku přestávaly dávat úplatky. Vláda připustila, že nelze zatím říci, že by "dosavadní boj s korupcí měl přehnané výsledky". Kabinet proto začal připravovat sérii poměrně převratných opatření, která by měla být úspěšnější.

O úplatcích mluví tisíce lidí, stíhaných je 124
V roce 2002 policisté řešili 171 případů, kde hrál hlavní roli úplatek, a dalších 376 případů, které také souvisely s korupcí. Je to asi o tři desítky podobných případů méně než o rok dřív. Podle nejrůznějších anonymních průzkumů znají úplatkářství z vlastní zkušenosti tisíce Čechů. Policie loni za korupci stíhala 124 lidí.

Analytici ministerstva vnitra připouštějí, že policie, státní zastupitelství a soudy nejsou úspěšné. "Z kvantitativního hlediska zůstává počet případů zhruba stejný. Kvalitativně se situace nelepší. (Provázanost korupce s organizovaným zločinem, snaha získat prostřednictvím korupce politický vliv atd.)," upozorňují ve zprávě, kterou včera vládě předložil ministr vnitra Stanislav Gross.

Podle jeho podřízených "narůstá korupce zejména v oblasti daní a poplatků". Samostatnou kapitolou jsou policisté. "Manipulace s penězi zejména v blokovém řízení je jednou z oblastí, ve které, přes veškeré kontroly a opatření včetně represe, dochází k podvodům," píší analytici Grossova úřadu.

Vláda proto navrhla bezhotovostní platby pokut. V budoucnu by například řidič přistižený při přestupku nedával dopravnímu policistovi bankovky, ale pokutu by zaplatil složenkou.

Kabinet Vladimíra Špidly se chce také zaměřit na šéfy státních institucí, a dokonce i na poslance, senátory a ministry. Některý z úřadů by totiž měl přezkoumávat, jestli jsou majetková přiznání těchto osob pravdivá. To dnes nikdo nezjišťuje. Pokud by takový úřad (zatím není jasné, který by to měl být) zjistil nesrovnalosti, mohl by trestat pokutou.

Například, kdyby se poslanec snažil zamaskovat neobvykle vysoký jednorázový příjem. Vláda také uvažuje, že zpřísní podmínky, za kterých úřady vypisují veřejné soutěže, kde se často objevují podezření z uplácení.

Odborník: Po pěti letech je to konečně nějaká snaha
Bezhotovostní placení pokut přivítal Bohdan Dvořák, člen výkonné rady organizace Transparency International, která dlouhodobě sleduje stav korupce. "Ale větší pravomoci pro policii - to v parlamentu bude těžké prosadit. S omezením imunity asi vláda úplně narazí. To se za dvanáct let nikomu nepodařilo. Jinak je to poprvé po čtyřech pěti letech, kdy mám pocit, že vláda přišla s jasnými a nadějnými návrhy," reagoval na včerejší návrhy vlády Dvořák.

Připomněl však, že součástí zprávy o protikorupčních opatřeních, které vláda schválila, je i "pět stránek nesplněných úkolů minulé vlády". O většině opatření kabinet jen uvažuje. Jejich konkrétní podoba má vznikat v několika příštích měsících. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz