Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla a Argentina

  21:53aktualizováno  21:53
Stačí k tomu, aby vznikla dobrá vláda, vznešené úmysly, upřímný výraz a schopnost vyjednávat? Jako by bylo už jasné, že když Vladimír Špidla nekřičí na lidi, okatě nelže a chce do Evropy, tak je nejlepším premiérem. Není tomu tak. A vůbec nemusíme kalkulovat s prodejností nebo labilitou dvou tří poslanců. Pokud bude vládnout podle svého prohlášení, může pan Špidla snadno přivést zemi do krize.

Model, který nabízí, se dlouhodobě nikde neosvědčil. Vysoké daně, vysoká míra přerozdělování, vysoká ochrana zaměstnanců před propouštěním, to je smrtící koktejl. Ukázalo se, že zabíjí iniciativu a produktivitu vysává až k úplné impotenci. Nakonec na něj doplácejí i chudí a slabší, které má ušlechtile chránit - společnosti docházejí zdroje, z nichž je může financovat.

Vladimír Špidla řekl, že sociální demokraté převzali zemi "měsíc před Argentinou". Může se stát, že ji pravicové vládě odevzdají "měsíc po Argentině". Pokud mu nebude hrát všechno do ruky, dostane účet za "natištěné peníze" už dřív než za čtyři roky.

Co když se zbrzdí náš vstup do unie? Co když konjunktura opadne? Kdo v takovém případě zaplatí deficit zahraničního obchodu a státní dluh? Není však vyloučeno, že vláda uspěje. Podaří se jí to, pokud se spíše než na ideologii soustředí na řešení věcných problémů. Obrovským úkolem je reforma práva, které zatím plodí bezpráví. Pavel Rychetský to jistě ví.

Heraklovskou prací je změna zatuchlé biflovací a nesamostatné atmosféry na většině škol - Petra Buzková o tom sotva pochybuje. Třináct let po revoluci nemáme bojeschopnou armádu, ale pozůstatek švejkosocialistického vojska - pan Tvrdík je zná od píky.

Vladimír Špidla by měl vědět i něco jiného. To, co se nedá zvážit. Největším úkolem je navrátit těm dvaačtyřiceti procentům nevoličů elán, víru ve vlastní schopnosti a ve směřování země k dobrému jménu a bohatství.

Žádný z těchto úkolů nedokázaly vyřešit pozdní Klausovy vlády, ale ani Miloš Zeman. Je to velká výzva pro schopný a tvůrčí tým. Rovnostářská ideologie, která sází na byrokracii, však může v jeho splnění jen bránit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz