Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spekulace o Arafatovi už Palestince nebaví

  8:58aktualizováno  8:58
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Žije ještě Jásir Arafat? Palestinci v pásmu Gazy se zoufalstvím i hněvem sledovali smršť zpráv přicházejících z Paříže. Už nevěří ničemu. Nejdřív se z Reuters dozvěděli, že už zemřel. Jenže oficiální linie zůstávala neměnná: Arafat je stále naživu.

"Zemřel před několika dny," říká v pásmu Gazy s přesvědčením palestinský novinář Ibrahim Hamuda, pracující pro rozhlasovou stanici Hlas mladých, když se zaposlouchá do zpráv z rádia, které každou chvíli hlásí něco jiného.

Jedním z mála faktů, na němž se shodovaly všechny zdroje, zní: Arafat trpí krvácením do mozku, jeho stav je horší a horší.

Palestinský ministr zahraničí Nabíl Šás podle tiskových agentur kategoricky vyloučil spekulace, že Arafat by mohl být odpojen od přístrojů. "Jeho mozek, srdce a plíce stále pracují a je naživu. Kategoricky vylučuji možnost eutanazie," řekl.

Nedůstojný konec vůdce
Palestince v pásmu Gazy nekonečné vlny spekulací unavují, vědí, že dny Jásira Arafata jsou sečteny, a to vše kolem považují za nedůstojný konec jedné éry.

"Je to člověk, který je pro nás velkým symbolem, měl na nás velký vliv," říká Mahmúd Rouka, Palestinec, který žil dlouhá léta v Česku. Mahmúd si však nemyslí, že by v pásmu Gazy, velmi křehké oblasti, kde žije přes milion Palestinců, napětí eskalovalo a došlo k násilí.

"Lidé jsou na to připraveni, že Arafat zemře. Nebude to jako blesk z čistého nebe, ty zprávy přicházejí postupně a už několik dní. Arafat je velký otec našeho národa," říká Samir na hřbitůvku v Chán Júnisu, kde jsou pohřbeni Arafatův otec a sestra.

O tomto místě se donedávna spekulovalo jako o možném hřbitově, kde by mohl být palestinský lídr uložen. Z rušného tržiště na hřbitůvek vedou nenápadné šedé dveře. Jsou zamčené a mladý chlapec přelézá plot a pouští nás dovnitř.

Skupinka chlapců stojí opodál, i oni se přišli podívat na místo, kde je pohřbena Arafatova rodina. Byla by to pro nás čest, říkají, náš vůdce však patří do Jeruzaléma na posvátné místo muslimů, na Chrámovou horu. To však odmítl Izrael.

Na jednom z hrobů je vytesané jméno otce Jásira Arafata, na druhém jméno Arafatovy sestry, pod tím jsou pak verše z Koránu.

Hřbitov je příliš malý, aby se sem vešly delegace, které by se zřejmě pohřbu zúčastnily. Politici nyní hovoří o městě Ramalláh na palestinském území, na Západním břehu Jordánu.

Sídlo jako hrobka
Arafat by se tak vrátil do míst, kde byl v posledních letech držen v domácím vězení v prezidentském komplexu Mukata.

"Z Ramalláhu by to měl mnohem blíž do svatého města Jeruzaléma," myslí si novinář Ibrahim. Ale celá skupinka nad hrobem otce Jásira Arafata vzhlédne v bezmocném gestu. "Vše je v rukou izraelského premiéra Ariela Šarona. My bychom ho chtěli pohřbít v Jeruzalémě, ale nemáme na to žádný vliv," říká muž, který se představil jako doktor.

A co bude dál? Všichni si přejí mír, i Palestinec Neve Dakklim. Vede nás do bytu na předměstí Chán Júnisu, v jehož zdech jsou vidět díry po kulkách.
Neve má v sobě naději: věří, že nové palestinské vedení se s Izraelem domluví lépe než Arafat.

Jásir Arafat ukazuje z paluby vrtulníku symbol vítězství. Snímek je z května 2002.

Mukata - prezidentské sídlo Jásira Arafata v palestinském Ramalláhu. (7. listopadu 2004)

Palestinští policisté v Ramalláhu vyjadřují podporu nemocnému Arafatovi například plakátem s jeho portrétem, který vozí na svém autě. (7. listopadu 2004)

Stoupenci palestinského vůdce Jásira Arafata se sešli na demonstraci v Ramalláhu. (8. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz