Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špehují Hojdara lidé z byznysu?

  0:01aktualizováno  0:01
Nejdříve našel odposlech v kanceláři, pak přišly výhrůžky zabitím a nakonec odhalil štěnice v autě. To je případ poslance Hojdara. Proč ho někdo sleduje? Josef Hojdar žije už půl roku v přesvědčení, že "po něm jde" tajná služba, protože nechce podpořit vládu v důležitém hlasování o rozpočtu.

Prý ho agenti sledují, odposlouchávají a možná stojí i za výhrůžkami, které Hojdarovi přišly poštou a SMS.

Z průběhu vyšetřování, o němž byla MF DNES částečně informována, však vyplývá úplný opak. Podle policejní vyšetřovací verze stojí za Hojdarovou aférou podnikatelé, kteří využívají Hojdara jako prostředek nátlaku na vládu.

Pokud by se nakonec tato verze policie potvrdila, stal by se z takzvané odposlechové aféry případ, v němž jde ve své podstatě o vydírání vlády. Policie již téměř vyloučila jiné verze případu, že by za Hojdarovou aférou stál vyšinutý jedinec, státní zpravodajské služby nebo nějaká politická strana.

Hojdar sehrává v Poslanecké sněmovně důležitou roli, protože vládní koalice má jen těsnou většinu 101 hlasů. Pokud by se Hojdar rozhodl hlasovat například v důležitém hlasování o rozpočtu proti vládnímu návrhu, Špidlova vláda by zřejmě padla.

Hojdar už jednou pohrozil, že nebude v prvním čtení hlasovat pro rozpočet, ale po "domluvě" vrcholných činitelů strany z tohoto úmyslu na poslední chvíli vycouval. Hojdar nakonec jen vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD a dostal nálepku neposlušného poslance.

"Vše nasvědčuje tomu, že výhrůžky i odposlechy Hojdarovy kanceláře a auta mají na svědomí lidé, kteří mají blízko ke skupině podnikatelů napojených na Setuzu," řekl MF DNES zdroj z policie, který je seznámen s průběhem šetření.

Policie má dokonce už i jméno detektivní kanceláře, která je podezřelá z nasazování odposlechů. Jde o firmu jednoho bývalého elitního důstojníka BIS. Redakce má jeho jméno k dispozici. Na žádost o setkání však tento muž přes prostředníka vzkázal, že se nebude s novináři vůbec bavit.

Hojdar policejní verzi nevěří
Poslanec Josef Hojdar nevěří, že by za odposlechy stáli podnikatelé, ale přiznal, že se ho policie před dvěma dny na tuto verzi ptala. "Policie v Mostě mi sdělila, že prošetřuje i variantu, zda může být za odposlechy hospodářská sféra, jestli mě chce někdo kompromitovat. Ale já se ptám proč. Mně to nedává smysl," řekl Hojdar.

Policie spojuje štěnice, které byly nalezeny u Hojdara, dokonce s dalším případem záhadného odposlechu, který byl před dvěma měsíci odhalen v prostorách ostravské Union banky. Podle policejních zdrojů jde o podobná odposlechová zařízení.

"Skupina podezřelých podnikatelů chtěla banku ještě předtím, než na ni byla uvalena nucená správa, ovládnout," uvedl již jednou citovaný zdroj z policie.

Kdo by vyvíjel tlak na vládu?
Detektivové se domnívají, že podnikatelé s Hojdarem manipulují a že hrozbou "neposlušného" poslance Hojdara si chtějí vynutit beztrestnost. Policisté jsou také přesvědčeni, že úkolem druhé štěnice nalezené v Hojdarově autě nebylo zjišťování, o čem a s kým si poslanec povídá.

"Štěnice měla spíše psychologický účel. Její nalezení má navodit dojem, že je Hojdar špiclován tajnou službou. I tak se vytváří jakýsi tlak na vládu," uvedl policista.

Oficiálně policie odmítá k případu poskytovat jakékoli informace. "Dostala jsem pokyn, že až do skončení vyšetřování se k tomu nebudeme vyjadřovat," prohlásila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

V Mostě poslanec Hojdar žije, a tak vyšetřování odposlechů vedou mostečtí kriminalisté. Na prošetřování skupiny podnikatelů z ústecké Setuzy pracuje již několik let zvláštní tým policistů z bývalé protikorupční služby, ale i Bezpečnostní informační služba.

Podle jejich závěrů zůstávají za touto skupinou stamilionové dluhy, které nesou znaky podvodů. Navíc asi dvoumiliardová pohledávka Setuzy skončila ve státní České konsolidační agentuře. A podnikatelé se nyní snaží, aby pohledávku přes prostředníky koupili zpět. Tím by se elegantně a za daleko nižší cenu "očistili".

"Služba nesděluje konkrétní osoby a firmy, kterými se zabývá. Pokud by tak učinila, paralyzovala by svou činnost. Ale obecně lze říct, že nás zajímá, co se děje ve vyšších patrech ekonomiky," uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Josef Hojdar, který je členem dozorčí rady České konsolidační agentury, nepopírá, že se s podnikateli z ústecké Setuzy zná, ale tvrdí, že je v agentuře neprotežuje.

"Pohledávky Setuzy jsou v konsolidační agentuře a já jsem členem její dozorčí rady. Ale upozorňuji, že dozorčí rada pouze schvaluje návrhy na vypořádání, které jí navrhne představenstvo agentury. Co jako mám pro Setuzu dělat? Že bych jako na dozorčí radě vystoupil a začal tam přesvědčovat, aby se dluh Setuzy prodal Pitrovi s Mrázkem? To si někdo myslí, že jsem idiot, abych se do něčeho takového nechal zatáhnout?" prohlásil.

Tomáš Pitr je šéfem ústecké Setuzy, ale stratégem celé skupiny je podnikatel František Mrázek. Ten popírá, že by se jakkoli podílel na aféře poslance Hojdara. "Je to nesmysl," řekl Mrázek MF DNES.

Hojdar prohlásil, že se s Mrázkem a Pitrem několikrát setkal. "Naposledy to bylo někdy před půl nebo tři čtvrtě rokem. Od té doby jsem je neviděl. Já si s nimi ani netelefonuji," řekl. "S panem Hojdarem se znám, stejně jako znám poslance z jiných politických stran," uvedl Mrázek.

Vláda prohlásila: Tajné služby Hojdara nesledují
Tajná služba a policie nasadily na Mrázka a jeho spolupracovníky několikrát odposlech a také je sledovaly. Není vyloučeno, že to bylo i ve chvíli, kdy za Mrázkem přijel Hojdar.

"Není možné, abychom nasazenou techniku vypojovali a své lidi odvolávali z akce jen proto, že sledovaná osoba se na pár minut setká s politikem," řekl nejmenovaný důstojník BIS.

Při jednom monitorování zaznamenala tajná služba Hojdara a Mrázka, jak spolu hovoří v blízkosti Mrázkova opancéřovaného auta. Premiér Vladimír Špidla, ale i ministři vnitra a obrany již několikrát prohlásili, že Hojdar není středem zájmu tajných služeb ani policie.

O tom, že s Hojdarem hraje podivnou hru zcela někdo jiný než státní služby, je přesvědčen i ministr vnitra Stanislav Gross. "Hraje se tady určitá hra. A myslím, že vím jaká, ale to bude předmětem vyšetřování," řekl Gross již koncem září deníku Právo.

Podnikatel Mrázek pak o měsíc později v rozhovoru pro Hospodářské noviny kontroval: "Zprávy o mně jsou založeny na dezinformacích. Jako třeba, že chci svrhnout vládu, že pana Hojdara řídím jako autíčko na dálkové ovládání... Tak jako o mně lidé říkají, že se o mě Gross zajímá a že mě udělá, tak na druhé straně jistě chodí lidé za Grossem a tvrdí: Mrázek chystá to a to. Ministr - a myslím, že mám velmi dobré zprávy - se prostě mou osobou zabývá. A nevím proč."

"Nevím, co si mám o roli Josefa Hojdara v celém případu myslet. Buď o všem ví, je s podnikateli domluven a hraje skvělé divadlo, nebo to netuší a věří ve spiknutí tajných služeb. Já jsem přesvědčen, že to celé je jen obchodní bitva a že ti podnikatelé s Hojdarem pěkně cvičí," řekl MF DNES poslanec z branněbezpečnostního výboru, který je o průběhu policejního šetření neoficiálně informován.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz