Armádní letoun Airbus A-319 CJ.

Armádní letoun Airbus A-319 CJ. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Speciály do Japonska vzlétly rychle, armáda a diplomaté měli štěstí

  • 4
Naposledy musel takhle narychlo armádní speciál do Japonska v roce 1998, když čeští hokejisté získali senzační zlato na olympiádě v Naganu. Tentokrát však byla situace zcela jiná. Nyní evakuaci českých občanů ze zemětřesením a tsunami postižené země navíc vojáci a diplomaté stihli zorganizovat za neuvěřitelně krátkou dobu.

Připravit a zorganizovat let dvou vojenských speciálů Airbus A-319, které se v úterý po deváté večer vydaly pro české občany do Japonska, zvládli za deset hodin. Nachystat samotné stroje je otázka několika hodin, daleko horší je získat potřebná povolení pro přelety nad cizími státy.

"Takhle rychle připravit lety považuji za nestandardní a opravdu výjimečné," řekl Jiří Vávra, velitel 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, která je mateřským přístavem vojenských speciálů.

Airbus A-319

Dvoumotorový proudový letoun k přepravě osob a nákladů na velké vzdálenosti. Česká armáda má dva letouny tohoto typu. Jeden je ve speciální úpravě a vejde se do něj 42 pasažéru. Druhý pak pojme 98 cestujících.

Dolet: 6480 km a 8660 km
Rozpětí: 34,10 m
Délka: 33,84 m
Výška: 11,76 m
Maximální vzletová hmotnost: 75,5 t
Cestovní rychlost: 840-850 km/h

České armádě a diplomatům se tak podařil doslova husarský kousek. Jen pro představu: například vyřízení přeletu vojenského letounu nad takovým Kazachstánem může za normálních okolností trvat dva dny, ale taky třeba měsíc.

"První informace, že poletíme, přišla v jedenáct dopoledne, po deváté večer už jsme startovali," popsal Vávra události. Připravit letouny přitom vůbec nebylo jednoduché. Vnitřek jednoho ze strojů totiž v tu chvíli zrovna technici přestavěli do nemocniční verze pro přepravu zraněných. Klasická sedadla putovala ven a dovnitř montovali lůžka a zdravotnické vybavení. Bylo to kvůli právě vrcholící konferenci NATO, kde Češi chtěli spojencům ukázat kapacity svého letectva. "Když to měli téměř hotové, musel jsem dát povel, ať zase vnitřek letounu přestavějí a namontují zpět sedadla. Vzali to skvěle," uvedl Vávra.

Nepředstavitelný kus práce ale podle jeho slov odvedli čeští diplomaté, kteří jako zázrakem do večera vyřídili všechna diplomatická povolení pro přelety nad cizími státy. Museli přesvědčit příslušné úředníky, kteří už měli dávno po pracovní době, aby se vrátili a povolení vydali. Velmi vstřícně se prý zachovalo například Rusko, nad jehož územím české speciály putovaly a kde také dvakrát přistály pro natankování paliva.

"To je důkaz, že tu nejsme jen pro to, abychom vozili ústavní činitele nebo olympijské vítěze, ale kdykoliv pomohli lidem v nouzi. I na takové úkoly strategické evakuace jsme připraveni," konstatoval velitel Vzdušných sil Jiří Verner. Dodal, v případě potřeby budou posádky připraveny odstartovat do Japonska znovu.

, natoaktual.cz

Video