České speciální síly v Afghánistánu

České speciální síly v Afghánistánu | foto: 601. skupina speciálních sil

Speciální síly hledají vojáky pro novou bojovou jednotku

  • 8
Speciální síly čeká největší posílení za poslední roky. Pro nově budované centrum podpory v Olomouci hledají desítky profesionálů. Vznikající jednotka bude mít za úkol podporovat elitní bojovníky z 601. skupiny speciálních sil přímo v akcích, ale také vést informační a psychologické operace.

Nové Centrum podpory speciálních sil má začít fungovat od počátku července. Ředitelství speciálních sil, kterému bude podřízeno, už nyní hledá profesionální vojáky a připravuje hned tři kola výběrových řízení. První se uskuteční už v polovině května, další na přelomu června a července a poslední pak v září.

Přihlásit se do náročného výběru mohou pouze vojáci z povolání v aktivní službě s minimálně dvouletou praxí v armádě nebo absolventi vojenské školy. U všech zájemců je pak vyžadována zdravotní klasifikace „A“, tedy schopen jako výsadkář.

Útvar číslo 8280

Kořeny dnešní elitní 601. skupiny speciálních sil sahají více jak půl století do minulosti. Útvar vznikl v říjnu 1952 původně jako výsadková brigáda. V Prostějově působí od roku 1960, kam byl přemístěn z Prešova.

Až do roku 1969 byly jednotky útvaru cvičeny podle tehdejšího sovětského vzoru pro hromadné výsadky s úkoly obsadit a do příchodu hlavních sil bránit významné vojenské objekty. V roce 1976 zanikají jednotky hromadných výsadků a tehdejší 22. výsadkový pluk se od té doby zaměřuje na výcvik malých průzkumných skupin cvičených k vysazení do týlu protivníka s průzkumnými a diverzními úkoly.

V roce 1988 se jednotka mění na 22. výsadkovou brigádu. Šestá speciální brigáda vzniká v roce 1995 a její struktura se rok před vstupem do NATO, v roce 1998, již podstatně přizpůsobuje strukturám zavedených v armádách Severoatlantické aliance.

V roce 2002 byla brigáda přeměněna na 6. skupinu speciálních sil a o rok později pak v rámci reformy české armády přestavěna na 601. skupinu speciálních sil. V roce 1999 propůjčil prezident republiky jednotce čestný historický název - generála Moravce.

Vojáci speciálních sil se zapojili do řady misí a operací po celém světě. Působení v protiteroristické operaci Trvalá Svoboda (Enduring Freedom) v roce 2004 lze považovat za první skutečně bojové nasazení českých vojáků od konce druhé světové války.

V současnosti malá jednotka speciálních sil působí v africkém Mali. V regionu Gao mají v rámci mise OSN dohlížet na ochranu místního obyvatelstva a stabilizaci situace.

Během výběrového řízení musí každý účastník prokázat svou motivaci pro službu u jednotky, fyzickou a psychickou odolnost a předpoklady pro další rozvoj.

„Součástí útvaru bude část zaměřená na informační a psychologické operace a také jednotka určená k přímé bojové podpoře operátorů 601. skupiny speciálních sil,“ uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

V případě bojové podpory se bude jednat o široké spektrum palebné i další taktické podpory se zaměřením na ofenzivní činnost, uvádí na stránkách ministerstvo obrany.

Podle ředitele speciálních sil a někdejšího velitele elitní 601. skupiny Karla Řehky půjde o jednotku typu „komando“, podobně jako je tomu například u amerických Rangers.

Přestože kritéria výběru personálu k této bojové jednotce jsou náročná, jsou výrazně méně selektivní, než je tomu u operátorů 601. skupiny. „Příslušníci této jednotky také nebudou muset zvládat tak široké spektrum taktických činností jako operátoři 601. skss. V rámci jejich úkolů se však očekává stejně perfektní výkon,“ citoval Řehku web ministerstva.

Práce u jednotky nabídne podle něj vojákům exkluzivní výcvik i zkušenosti, které vojáci neuplatní jen ve prospěch speciálních sil, ale také u ostatních armádních útvarů. Další část centra bude rozvíjet schopnosti armády vést informační operace a provádět taktické psychologické operace.

Podle plánu by počáteční operačních schopností mělo centrum dosáhnout zhruba do jednoho roku. Plně připravené by mělo být pak do pěti let. Strukturu českých speciálních sil tak obecně po letech čeká významné rozšíření. Kromě centra podpory totiž vzniká také vrtulníková jednotka letecké podpory pro speciální operace.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue