Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální jednotka přivezla do Prahy slovenský poklad za stamiliony

  9:25aktualizováno  11:20
Policisté z Útvaru rychlého nasazení přivezli do Prahy takzvaný košický zlatý poklad. V 9:07 byl přenesen do budovy bývalého Federálního shromáždění, která je součástí Národního muzea. To vystaví všech 2 920 mincí, medailí a renesanční řetěz od 16. září.

Celková váha zlata dosahuje 13 kilogramů a pojišťovací hodnota pokladu je téměř osm milionů eur (205 milionů korun). "Akce se účastnilo 15 až 20 policistů a poklad jsme převáželi osobními vozidly," řekl iDNES.cz příslušník speciální jednotky URNA (Útvar rychlého nasazení), která si poklad převzala na česko-slovenských hranicích.

Podle policisty, který nechtěl být jmenován, na sebe kolona během převozu nijak neupozorňovala a vozy ani nebyly označeny nápisem policie. "Dokonce jsme i dodržovali předepsanou rychlost," řekl policista.

Právě URNA, která zasahuje při těch nejnebezpečnějších akcích nebo chrání české diplomaty v rizikových zemích, už několik let pomáhá při přepravě uměleckých předmětů vysoké hodnoty. Před třemi lety například asistovala u převozu Věstonické venuše do  Národního muzea.

Unikátní slovenský zlatý poklad byl objeven 24. srpna 1935 v 11:45 v budově bývalé Spišské komory v dnešní Hlavní ulici 68 ve slovenských Košicích. Poklad patří svým obsahem mezi nejvýznamnější nálezy mincí v rámci celé Evropy.

Košický zlatý poklad - medaile Ferdinanda I. přední strana

Nejstarší mince je z první třetiny 15. století, nejmladší z roku 1679. Celý obsah pokladu byl uložen ve zvláštní měděné schránce, jejíž dno a víko tvoří dvě přibližně stejně velké části vytepané z měděného plechu a dohromady připomínající bochník chleba.

K ukrytí pokladu muselo dojít po roce 1679, ze kterého pocházejí nejmladší mince – uherské dukáty Leopolda I. Podle jedné z teorií poklad do sklepení uložili pracovníci tehdejšího finančního úřadu Spišské komory, protože Košice v té době ohrožovalo proticísařské povstání.

Lidé si budou moci prohlédnout poklad v Národním muzeu od 16. září do 10. ledna vždy od 10:00 do 18:00.

Košický zlatý poklad - pouzdro a část pokladu

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Najdete na iDNES.cz