Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Specialisté posílí roli Česka

  17:13aktualizováno  17:13
Nabídka, aby se Česko podílelo na vytvoření nového praporu zaměřeného na zbraně hromadného ničení, je založená na dvou podstatných aspektech. Za prvé je to jasný signál partnerů z NATO, že považují české jednotky v této oblasti za velmi kvalitní. Za druhé tato nabídka přímo souvisí s cíli reformy armády, které deklaruje ministr obrany Tvrdík.

Transformace NATO, jak byla navržena na loňském summitu v Praze, může doznat zásadní změny.

V důsledku rozkolu mezi Spojenými státy na straně jedné a Francií a Německem na straně druhé není zcela zřejmé, do jaké míry se podaří naplnit záměry v oblasti dělby vojenských činností.

Ve vztahu k probíhající reformě českých ozbrojených sil to není příliš vítaná perspektiva. Důvodem je skutečnost, že reforma je mimojiné založena na celkovém zeštíhlení a významném zkvalitnění jednotek, které ve srovnání s ostatními armádami aliance vynikají.

Jedná se především o chemické specialisty. Tito se velmi dobře osvědčili ve válkách v Perském zálivu a to nejen v nedávné operaci Irácká svoboda, ale také v předchozí kampani  nazvané Pouštní bouře.

Jejich pozice se ještě více zvýraznila a snadno se lze domýšlet, že za učiněnou nabídkou NATO stojí i partikulární zájem Spojených států, které mají mnoho důvodů pro to, aby se cítily nejvíce ohroženy, což dokládá řada teroristických útoků z posledních dvou let.

USA však nejsou jediné kdo v katalogu ohrožení řadí na přední místo mezinárodní terorismus. Také ostatní země západního světa jsou vystaveny hrozbě teroristických útoků s vážnými důsledky nejen pro vojenské cíle, ale rovněž pro civilní obyvatelstvo.

Napadení chemickými, biologickými či radioaktivními látkami se nedá vyloučit a pravděpodobnost jejich použití je nyní mnohem vyšší, než tomu bylo v minulosti. Specializace českých jednotek na tento typ potenciálních útoků tudíž zcela zapadá do kontextu aktuálních potřeb ochrany členských států NATO.

Vojenský potenciál ČR nepatří k velkým a v průběhu zmiňované reformy bude ještě částečně omezen. Nicméně, zachování již nyní vysoké úrovně specialistů a následně další zvyšování jejich schopností mohou napomoci k zaujetí klíčového místa ČR ve struktuře NATO.

Reálně vzato je budoucí postavení jednotlivých členských států v Alianci odvozeno také od jejich bilaterálních vztahů s Washingtonem. Mimo úvahu nemůže zůstat také skutečnost, že úroveň transatlantických vazeb je klíčem k budoucí podobě NATO. V zájmu ČR by proto mělo být udržení aktivní politiky v této oblasti, která ji zajistí vliv na rozhodnutí přijímaná na vyšší mezinárodní úrovni.

Další komentáře a analýzy čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Najdete na iDNES.cz