Většina škol zařadila do přijímaček i hlavolamy. Ilustrační foto

Většina škol zařadila do přijímaček i hlavolamy. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MF DNES

SPECIÁL: Testy obecných studijních předpokladů

  • 1
Hlavolamy, doplňovačky a hlavně příklady na logické myšlení budou čekat mnoho páťáků a deváťáků, kteří se letos hlásí na gymnázia. Vyzkoušejte si test obecných studijních předpokladů Scio. Většina škol podobné testy letos zařadila do svých přijímacích zkoušek.

ON-LINE TESTY SCIO:
Obecné studijní předpoklady pro 5. třídu
Obecné studijní předpoklady pro 9. třídu
Testy obecných předpokladů - srovnání s ostatními

Testy z matematiky k přijímačkám na SŠ
Testy z češtiny k přijímačkám na SŠ

Pod tímto názvem se obvykle skrývají především logické úlohy. Některé školy je používají jako zvláštní součást přijímací zkoušky, jiné je mají ukryty ve zkouškách z matematiky a českého jazyka.

Jak otázka z obecných studijních předpokladů vypadá, vysvětluje student gymnázia Tomáš Piota: „Například z jednoho místa vyjedou tři autobusy. Každý vyjede v jiný čas, který je v příkladu přesně daný. Otázka pak je, kdy například dojede do cíle třetí autobus.“ S podobnou úlohou se setkal u loňských přijímacích zkoušek.

Jak se na tuto část přijímacích zkoušek připravit? „Já myslím, že logiku má někdo v krvi, naučit se to moc nedá,“ říká zástupkyně ředitele a matematikářka z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni Iveta Farová.

Mají tedy studenti přípravu na tuto část testu vynechat? „To ne, logika jde určitě rozvíjet. Žáci například mohou počítat logické příklady a podobně. To jistě pomůže,“ říká Farová.

Někteří studenti přesto přípravu zkoušce z obecných studijních předpokladů nevěnují pozornost.

„Já jsem byla chytrá odjakživa, takže jsem se na to nemusela připravovat,“ říká Tereza Vodvářková, která vystudovala gymnázium v Dobříši.

Jiní se připravují a vyplácí se jim to. „Procvičoval jsem si testy. Sehnal mi je učitel, ke kterému jsem chodil na doučování,“ říká student Tomáš Pipota. „Nakonec se to vyplatilo. „Rozhodně bych to napsal hůř, pokud bych se nepřipravoval,“ tvrdí.

Stejně bodů jako za matematiku
Většina škol přiznává testu z obecných studijních předpokladů stejnou váhu jako testu z matematiky a češtiny.

„U nás mohou uchazeči získat na této části zkoušky přesně třetinu bodů. Další dvě třetiny pak mohou získat v testu z matematiky a češtiny,“ říká ředitel gymnázia v České Třebové Petr Poldauf.

Na jeho škole budou během přijímacích zkoušek testy ze studijních předpokladů vůbec poprvé.

„Sám jsem zvědav, jak to pořadí uchazečů změní. Z ostatních škol vím, že se poměr přijatých mezi děvčaty a chlapci mírně změnil ve prospěch kluků, ale to mohla být shoda náhod,“ dodává Poldauf.

Obecné studijní předpoklady se v České Třebové objeví pouze ve zkouškách
na osmileté gymnázium. „Ukáže nám to i jiné věci než jen momentální formu uchazečů v češtině a matematice,“ vysvětluje ředitel Poldauf.

Od testů si slibuje, že vyniknou hlavně studenti, kteří jsou schopni pracovat
samostatně.

„Pokud se nám to osvědčí, počítáme s tím, že je příští rok použijeme i v přijímačkách pro čtyřleté gymnázium,“ dodává Poldauf.

Důležité je zachovat si u zkoušky chladnou hlavu
Ze všech částí přijímaček je právě při testu z obecných studijních předpokladů asi nejdůležitější se uklidnit a zachovat při řešení chladnou hlavu.

Podle psychologů totiž stres blokuje logický úsudek, který je právě v této části přijímací zkoušky nejdůležitější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video