Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SPECIÁL: Seznam vysokých škol

  14:27aktualizováno  14:27
Boj o vysoké školy se opět blíží. Přestože se počet míst neustále zvyšuje a letos bude úspěšných opět více zájemců, než před rokem, opakuje se stále stejný obrázek. Na některých školách uspěl loni jen každý desátý a v průměru se na školy nedostalo třicet procent zájemců.
I letos se očekává velký převis poptávky nad nabídkou. Ilustrační foto

I letos se očekává velký převis poptávky nad nabídkou. Ilustrační foto | foto: David PortMF DNES

SEZNAM VYSOKÝCH ŠKOL

PŘIHLASTE SE ON-LINE PŘES iDNES.cz

Kde bude nejtěžší se prosadit? Pokud to bude u přijímaček vypadat podobně jako loni, tak v případě práv, uměleckých škol, psychologie či architektury jsou šance na přijetí malé - pohybují se mezi 10 až 20 procenty. Naopak více než osmdesátiprocentní naději máte na chemických, strojírenských a některých oborech zemědělských škol.

"V technických oborech navíc najdete poměrně slušné uplatnění po skončení školy, to se ovšem nedá tvrdit o zemědělství," cituje zprávu o uplatnitelnosti absolventů škol Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK. Podle něho se v praxi nejlépe uplatňují lékaři a učitelé.

Zkuste to jinam
Eva Dušková z Prahy se letos bude hlásit na vysokou školu už potřetí. Poslední dva roky skládala zkoušky na Filozofickou fakultu UK, ale pro vysoký počet zájemců nebyla přijata. Tomu se chce letos vyhnout.

"Začala jsem pátrat po méně žádaných školách. Na filozofii je sice nával všude a ne vždy otevírají dějiny umění, o které mám zájem. Třetí neúspěch už ale nechci riskovat. Takže počítám s dojížděním. Navíc budu muset kvůli živobytí zvolit kombinované studium," vysvětluje letošní taktiku neúspěšná studentka.

Zatím si vyhlédla filozofickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, kde, jak doufá, bude úspěšnější. Univerzální recept to však není, protože loni byl o studium na právnické fakultě v Plzni a na Masarykově univerzitě v Brně ještě větší zájem než na pražská práva.

Menší škola, větší šance
Pokud si vybíráte nějaký hodně žádaný obor, projděte podrobně celé seznamy vysokých škol na následujících stranách. Najdete v nich všechny fakulty, na kterých se dá studovat. Třeba ekonomické směry nemusíte absolvovat jen na VŠE, ale i na technických nebo zemědělských školách.

Jaký byl loni poměr mezi přihlášenými a přijatými na jednotlivých fakultách státních i soukromých vysokých škol, se dozvíte na stránkách www.studentin.cz. Tak snadno můžete porovnat své šance na přijetí.

Další informace o studiu i přijímacím řízení získáte na webech fakult, vodítkem vám můžou být i názory současných studentů na úroveň školy. Vybrat menší město a méně prestižní univerzitu je dobrá volba pro ty, kdo chtějí studovat velmi žádaný obor a nechtějí čekat několik let, až se tam dostanou. Nakonec často zjistí, že úroveň výuky je srovnatelná. Pro majetnější může být východiskem soukromá škola.

Na techniky bez zkoušek
Veselejší situaci mají technicky nadaní studenti. Někteří se zkoušek vůbec obávat nemusí. "Jediným naším přijímacím kritériem je složená maturita, zkoušky vůbec neděláme. Máme totiž dost velkou kapacitu a během prvního semestru až třetina lidí odpadne, protože náročné studium nezvládnou," říká Jiří Doubrava ze studijního oddělení Fakulty strojní ČVUT.

Zjistěte si přesně, jaké fakulta vyžaduje přijímací zkoušky, a podle toho se nachystejte. Některé školy pořádají přípravné kurzy. Testy si lze vyzkoušet i u agentur, které se přijímačkami zabývají. Profesionálně vedená příprava ke zkouškám vás vyjde na tři až čtyři tisíce korun.

Letos se na devíti fakultách setkáte s novým systémem přijímaček. Tyto školy požadují pouze test obecných studijních předpokladů společnosti Scio a některé přidávají ještě předmětové testy. Například Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně test základů společenských věd nebo Fakulta zdravotně sociální Ostravské univerzity u některých oborů test z přírodních věd.

"Scio testy obecných studijních předpokladů lze skládat na 21 místech v ČR ve třech termínech po sobě, započítává se nejlepší výsledek," vysvětluje Bohumil Kartous ze Scio.

NEZAPOMEŇTE

* přihlášky na veřejné vysoké školy se podávají elektronicky, písemně či osobně do 28. února

* soukromé školy si stanovují termíny odevzdání přihlášek samy

* každý uchazeč o studium na VŠ si může podat neomezený počet přihlášek

* termíny přijímacích zkoušek se můžou překrývat, účast u zkoušek na jiné škole není omluva

* jediným důvodem k omluvě jsou závažné důvody, škola pak nabídne uchazeči náhradní termín

* přijímací zkoušky na vysoké školy se platí (cca 500 korun), poplatek je třeba uhradit v předepsaném termínu

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz