Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SPECIÁL: Připravte se k přijímačkám na VŠ

  14:48aktualizováno  14:48
Měsíc červen není jen ve znamení zkoušek z dospělosti, tedy maturit, ale na většině vysokých škol i přijímacích zkoušek. Jak se na ně připravit? Je nutné mít větší znalosti než ze středních škol? Čtěte speciál a vyzkoušejte si on-line testy Scio.
Vyzkoušejte si test z matematiky, OSP a společenských věd. Ilustrační foto

Vyzkoušejte si test z matematiky, OSP a společenských věd. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

ON-LINE TESTY SCIO:
Matematika na VŠ
Obecné studijní předpoklady na VŠ
Základy společenských věd na VŠ

ČTĚTE TAKÉ:
Na vysokou se lze dostat i přes zkoušky nanečisto
...další články o přípravě na VŠ

O oboru, na který se zájemce hlásí, je dobré vědět co možná nejvíc. Většina škol a fakult má navíc na svých internetových stránkách vzory testů k přijímacím zkouškám.

"Koupila jsem si testy na fakultě, kde bylo asi pět set otázek. Určitě to moc pomůže," popisuje svou zkušenost pětadvacetiletá Zuzana Rejchová, která studuje druhým rokem Fakultu humanitních studií v Praze.

Podle ní nemají z přijímacími zkouškami problémy ti, kdo se hlásí na stejný obor, jaký studují na střední škole.

"Těm tak většinou stačí znalosti odtud. Těžkou přípravu zažije ten, kdo se po obchodní akademii hlásí třeba na nějaký humanitní obor," tvrdí studentka.

Každému podle jeho potřeb
Délka přípravy na přijímací zkoušky je jiná u každého zájemce. "Jde jen o to chtít se dostat. Myslím, že když někdo opravdu chce studovat na určité škole, udělá prostě maximum, aby přijímačky zvládl," tvrdí Zuzana Rejchová.

Ani podle profesorů vysokých škol a fakult není dobré zkoušky podcenit. "U oborů, jako je například učitelství 1. stupně na základních školách, jsou součástí přijímacích zkoušek i talentové zkoušky. Příprava na ně vyžaduje víc času," uvedla studijní proděkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Radka Wildová.

Většina studentů bude v letošním přijímacím řízení na této fakultě absolvovat písemný test studijních předpokladů.

"Ten bude zahrnovat využití poznatků a zkušeností především ze středoškolského studia s důrazem na uplatnění samostatnosti, tvořivosti a kritického myšlení," dodala Wildová. Další etapou přijímaček jsou ústní zkoušky. "I na ty se studenti mohou připravovat již v době studia na střední škole," vysvětlila proděkanka.

Vysoká škola = dobře placené zaměstnání
Většina vysokých škol se musí potýkat se stále se zvedajícím počtem zájemců o studium. A co zvedá zájem lidí dál studovat?

V průzkumu, který si nedávno nechal vypracovat Ústav pro informace ve vzdělávání, je nejčastějším důvodem přesvědčení lidí, že vysokoškolský diplom jim zaručí dobře placenou práci.

"Kromě dobrých peněz motivuje potenciální studenty také přesvědčení, že studium na vysoké škole jim přinese i dobrou profesionální kariéru v oboru," vysvětlil mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Žďárský.

Doprovodnými znaky těchto dvou důvodů jsou například motivace k získání vysokoškolského titulu nebo dobré postavení ve společnosti.

Jako další důvod pro vstup na vysokou školu uvedlo téměř čtyřicet procent dotazovaných rozvoj vzdělanosti a schopností, stejně jako možnost žít studentským životem.

"Neradostné je zjištění, že pouze necelá čtvrtina posluchačů vstupuje na vysokou školu z důvodu prohloubení zájmu o konkrétní obor," dodal mluvčí ústavu pro vzdělávání.

Stále častěji na vysokých školách také studují starší lidé. Není výjimkou, že zde studují i čtyřicetiletí studenti.

"Nejvíc je zatím čerstvých maturantů, ale stoupá i počet studentů nad čtyřicet let," potvrdil Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Důvod je prostý: "Požadavky na kvalifikaci ze strany zaměstnavatelů stále rostou."

Přibývá vysokých škol i fakult
Stejně jako se zvedá počet vysokoškoláků, přibývá i vysokých škol. V období let 1998-2000 bylo 23 veřejných vysokých škol, v roce 2000/2001 jejich počet narostl na 31. V tomto roce už existuje 64 veřejných a soukromých vysokých škol a 120 fakult. Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání je nejvíc studentů, kteří jdou ze střední rovnou na vysokou školu na lékařských a zdravotnických fakultách.

"Na pedagogických a právnických oborech má velká část studentů mezi školami prodlevu," upřesnil Žďárský.

Podle něj je zájemců o studium na právnické fakultě tolik, že musí zkoušky opakovat, než uspějí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....Najdete na iDNES.cz