Okamura nafukuje počet členů, přes web se mohou hlásit i fiktivní zájemci

  0:01aktualizováno  0:01
Lídr SPD Tomio Okamura na Facebooku ohlásil, že hnutí má již sedm tisíc členů. Oproti informacím z února by se tedy jejich počet zpětinásobil. Ve skutečnosti jich je ale jen 1 400. Hnutí také tvrdí, že přihlášku podalo celkem 13 tisíc. Mohou však mezi nimi být i fiktivní zájemci, protože stačí vyplnit formulář na webu.

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Okamura na začátku června na Facebooku zveřejnil, že v hnutí je aktuálně přihlášeno 13 tisíc lidí, z nichž je 7 tisíc členů. Server iDNES.cz se tedy zeptal mluvčí SPD Michaely Dolenské, jak je možné, že se za pět měsíců počet členů zvýšil více než pětinásobně. Ještě v únoru totiž SPD tvrdilo, že má pouze 1 200 řádných členů.

„Do hnutí SPD je v tento okamžik přihlášeno (podalo přihlášku) 12 331 občanů ČR, z toho je v současnosti 1 401 řádných členů a dalších cca 5 500 členů čekatelů,“ odpověděla Dolenská. Okamurovou vyjádření redakce zjišťuje.

Podmínky členství v SPD

Členem se může stát pouze svéprávný občan, který není v jiné straně nebo hnutí. „Dalšími podmínkami vzniku členství jsou uplynutí nejméně dvouleté čekatelské lhůty, po kterou je čekatel registrován v pozici čekatele v registru čekatelů vedeném Regionálním klubem a souhlas Předsednictva,“ je dále uvedeno ve stanovách. Předsednictvo může v odůvodněných případech dvouletou čekatelskou lhůtu zkrátit či prominout.

Mezi členem a čekatelem je podle stanov SPD značný rozdíl. Zatímco člen může hlasovat, volit a být volen do orgánů a funkcí v hnutí SPD, čekatel taková práva nemá. Podle stanov také nesmí prosazovat a obhajovat své názory navenek, může to dělat pouze v rámci SPD. Nemá ani právo podílet se na projednávání záležitostí týkajících se činností hnutí. 

Jak iDNES.cz sdělil jeden z členů SPD, který si nepřál být jmenován, čekatel má právo pracovat pro hnutí, ale nemá právo o ničem rozhodovat. 

Členové i čekatelé mají povinnost platit členské příspěvky, pokud jsou vypsány. Musí také plnit usnesení a rozhodnutí orgánů hnutí. Z hnutí mohou být členové i čekatelé vyhození v případě pravomocného odsouzení za úmyslný trestný čin, případně za uvedení nepravdivého údaje v přihlášce.

Přes web se může přihlásit kdokoliv

Redakce iDNES.cz má k dispozici e-mail z loňského roku, v němž se uvádí, že na webu SPD Jihomoravského kraje je registrováno více než 1 000 lidí, ale průkazky má pouze čtvrtina z nich. Člen krajského předsednictva Lubomír Španěl proto vyzývá ostatní, aby posílali žádosti o čekatelství poštou. 

„Chápeme, že doba je složitá a že ne každý může pravidelně jezdit na schůzky, které pořádáme. V příloze vám proto přikládáme papírovou přihlášku, kterou si zájemci mohou vytisknout a spolu s fotokopií občanského průkazu poslat na adresu,“ zdůvodnil svůj apel v e-mailu. Žádosti měly být zasílány k němu domů i se zpáteční známkou, aby to zbytečně nelezlo do peněz.

Španěl na dotaz iDNES.cz, jestli SPD v Jihomoravském kraji nabíralo čekatele bez osobního kontaktu, odpověděl, že se jedná o starou záležitost. „Bylo to jenom s lidmi, kteří byli kontaktováni. Když s nimi podepíšete smlouvu a nemáte zrovna u sebe zařízení, které umí zalaminovat průkazku, tak ji pak můžete poslat poštou,“ dodal Španěl. 

Počty straníků

  • KSČM – 37 402 (prosinec 2017)
  • KDU-ČSL – zhruba 25 000 (2017)
  • ČSSD – zhruba 19 000 (2017)
  • ODS – zhruba 14 000 (2016)
  • ANO – zhruba 3 000 (začátek roku 2018)
  • TOP 09 – 2941 členů (31. 5. 2018)
  • Strana zelených – 1 350 členů (únor 2018)
  • Piráti – 734 členů (červen 2018)

Z jeho e-mailu také vyplývá, že 13 tisíc lidí, kteří jsou aktuálně přihlášení k hnutí, jsou ti, co vyplnili formulář na webu SPD v záložce Přidej se k nám. To iDNES.cz potvrdila i Dolenská. 

„Svou registrací se dostanete mezi těch 13 tisíc přihlášených. Tam funguje samozřejmě správce,“ sdělila iDNES.cz s tím, že pravost údajů ověřují až při osobním setkání. Podle Dolenské není možné určit, kdy k němu dojde, protože záleží na termínu konání městské, okresní nebo krajské schůze regionálního klubu.

Na webovém formuláři není uvedeno tlačítko na čestné ověření pravosti vyplněných údajů, takže tam každý může napsat cokoliv. Podmínkou registrace mezi příznivce SPD je pouze čestné prohlášení, že dotyčný v minulosti nebyl agentem StB. „Prohlašuji dále čestně, že jsem nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin,“ je zmíněná další podmínka.

Že se k SPD může přihlásit kdokoli, potvrzují i dva pokusy z minulého týdne, kdy se redaktorka iDNES.cz přihlásila k SPD pod fiktivními jmény (například jménem francouzské vědkyně Marie Curie-Sklodowské). Do e-mailu následně přišlo poděkování za přihlášku a příslib dalšího kontaktu v nejbližších dnech. Nikdo se jí však dosud neozval.

Problémy s počty členů, čekatelů i příznivců má hnutí SPD dlouhodobě. Například měsíc po založení hnutí Okamura na sociálních sítích uvedl, že má již deset tisíc členů. Pak se ukázalo, že se jedná o zájemce a hnutí tvoří pouze dvacítka lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Do schvalování výjimek na nehrazené léky chce VZP zapojit i odborné komise

Ilustrační snímek

Situace, kdy jeden revizní lékař lék schválí a jiný nikoliv. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim chce předejít a...

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Najdete na iDNES.cz