Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okamura nafukuje počet členů, přes web se mohou hlásit i fiktivní zájemci

  0:01aktualizováno  0:01
Lídr SPD Tomio Okamura na Facebooku ohlásil, že hnutí má již sedm tisíc členů. Oproti informacím z února by se tedy jejich počet zpětinásobil. Ve skutečnosti jich je ale jen 1 400. Hnutí také tvrdí, že přihlášku podalo celkem 13 tisíc. Mohou však mezi nimi být i fiktivní zájemci, protože stačí vyplnit formulář na webu.

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Okamura na začátku června na Facebooku zveřejnil, že v hnutí je aktuálně přihlášeno 13 tisíc lidí, z nichž je 7 tisíc členů. Server iDNES.cz se tedy zeptal mluvčí SPD Michaely Dolenské, jak je možné, že se za pět měsíců počet členů zvýšil více než pětinásobně. Ještě v únoru totiž SPD tvrdilo, že má pouze 1 200 řádných členů.

„Do hnutí SPD je v tento okamžik přihlášeno (podalo přihlášku) 12 331 občanů ČR, z toho je v současnosti 1 401 řádných členů a dalších cca 5 500 členů čekatelů,“ odpověděla Dolenská. Okamurovou vyjádření redakce zjišťuje.

Podmínky členství v SPD

Členem se může stát pouze svéprávný občan, který není v jiné straně nebo hnutí. „Dalšími podmínkami vzniku členství jsou uplynutí nejméně dvouleté čekatelské lhůty, po kterou je čekatel registrován v pozici čekatele v registru čekatelů vedeném Regionálním klubem a souhlas Předsednictva,“ je dále uvedeno ve stanovách. Předsednictvo může v odůvodněných případech dvouletou čekatelskou lhůtu zkrátit či prominout.

Mezi členem a čekatelem je podle stanov SPD značný rozdíl. Zatímco člen může hlasovat, volit a být volen do orgánů a funkcí v hnutí SPD, čekatel taková práva nemá. Podle stanov také nesmí prosazovat a obhajovat své názory navenek, může to dělat pouze v rámci SPD. Nemá ani právo podílet se na projednávání záležitostí týkajících se činností hnutí. 

Jak iDNES.cz sdělil jeden z členů SPD, který si nepřál být jmenován, čekatel má právo pracovat pro hnutí, ale nemá právo o ničem rozhodovat. 

Členové i čekatelé mají povinnost platit členské příspěvky, pokud jsou vypsány. Musí také plnit usnesení a rozhodnutí orgánů hnutí. Z hnutí mohou být členové i čekatelé vyhození v případě pravomocného odsouzení za úmyslný trestný čin, případně za uvedení nepravdivého údaje v přihlášce.

Přes web se může přihlásit kdokoliv

Redakce iDNES.cz má k dispozici e-mail z loňského roku, v němž se uvádí, že na webu SPD Jihomoravského kraje je registrováno více než 1 000 lidí, ale průkazky má pouze čtvrtina z nich. Člen krajského předsednictva Lubomír Španěl proto vyzývá ostatní, aby posílali žádosti o čekatelství poštou. 

„Chápeme, že doba je složitá a že ne každý může pravidelně jezdit na schůzky, které pořádáme. V příloze vám proto přikládáme papírovou přihlášku, kterou si zájemci mohou vytisknout a spolu s fotokopií občanského průkazu poslat na adresu,“ zdůvodnil svůj apel v e-mailu. Žádosti měly být zasílány k němu domů i se zpáteční známkou, aby to zbytečně nelezlo do peněz.

Španěl na dotaz iDNES.cz, jestli SPD v Jihomoravském kraji nabíralo čekatele bez osobního kontaktu, odpověděl, že se jedná o starou záležitost. „Bylo to jenom s lidmi, kteří byli kontaktováni. Když s nimi podepíšete smlouvu a nemáte zrovna u sebe zařízení, které umí zalaminovat průkazku, tak ji pak můžete poslat poštou,“ dodal Španěl. 

Počty straníků

  • KSČM – 37 402 (prosinec 2017)
  • KDU-ČSL – zhruba 25 000 (2017)
  • ČSSD – zhruba 19 000 (2017)
  • ODS – zhruba 14 000 (2016)
  • ANO – zhruba 3 000 (začátek roku 2018)
  • TOP 09 – 2941 členů (31. 5. 2018)
  • Strana zelených – 1 350 členů (únor 2018)
  • Piráti – 734 členů (červen 2018)

Z jeho e-mailu také vyplývá, že 13 tisíc lidí, kteří jsou aktuálně přihlášení k hnutí, jsou ti, co vyplnili formulář na webu SPD v záložce Přidej se k nám. To iDNES.cz potvrdila i Dolenská. 

„Svou registrací se dostanete mezi těch 13 tisíc přihlášených. Tam funguje samozřejmě správce,“ sdělila iDNES.cz s tím, že pravost údajů ověřují až při osobním setkání. Podle Dolenské není možné určit, kdy k němu dojde, protože záleží na termínu konání městské, okresní nebo krajské schůze regionálního klubu.

Na webovém formuláři není uvedeno tlačítko na čestné ověření pravosti vyplněných údajů, takže tam každý může napsat cokoliv. Podmínkou registrace mezi příznivce SPD je pouze čestné prohlášení, že dotyčný v minulosti nebyl agentem StB. „Prohlašuji dále čestně, že jsem nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin,“ je zmíněná další podmínka.

Že se k SPD může přihlásit kdokoli, potvrzují i dva pokusy z minulého týdne, kdy se redaktorka iDNES.cz přihlásila k SPD pod fiktivními jmény (například jménem francouzské vědkyně Marie Curie-Sklodowské). Do e-mailu následně přišlo poděkování za přihlášku a příslib dalšího kontaktu v nejbližších dnech. Nikdo se jí však dosud neozval.

Problémy s počty členů, čekatelů i příznivců má hnutí SPD dlouhodobě. Například měsíc po založení hnutí Okamura na sociálních sítích uvedl, že má již deset tisíc členů. Pak se ukázalo, že se jedná o zájemce a hnutí tvoří pouze dvacítka lidí.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Vítáni jsou mamánci i pánbíčkářky. Akce homosexuálů bojuje s nálepkováním

Plakáty k letošnímu ročníku festivalu Prague Pride

Kampaň proti nálepkování lidí slovy jako mamánek, zlatokopka či pánbíčkářka upozorňuje na letošní, osmý ročník...

V bakalářské práci Krčála jsou cizí celé strany. Babiš ho zatím neodvolává

Petr Krčál během svého uvedené do funkce ministra práce a sociálních věcí. (29....

Jen týden poté, co rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) kvůli tomu, že vyšlo najevo, že opsala část...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz