Špatně se s námi na Západě zachází, myslí si muslimové. Ukázal to německý průzkum

  9:01
Podle celosvětového průzkumu je pouze sedm procent muslimů politicky radikálních a připouštějí používání násilí. A jejich důvody nejsou ani tak náboženské. Což je v příkrém rozporu s názorem Západu, že primární motiv islamistického terorismu je náboženský.

Primární motiv islamistického terorismu není náboženský. | foto: Profimedia.cz

Domácí terorismus je téměř všude v Evropě vysoko na žebříčku bezpečnostní agendy. Vzhledem k jeho vazbám na mezinárodní extremistické islámské skupiny je nezbytné, aby vlády přezkoumaly a nově promyslely, jak na něj reagovat. Mezinárodní bezpečnostní spolupráce, kontrola hranic a dohled nad dopravním sektorem jsou významné prvky, ale nejdou dostatečně daleko.

Vlády rovněž musí pojmenovat radikální tendence uvnitř evropských muslimských obcí a sestavit strategie, jimiž jim budou kontrovat. Úzkým cílem by mělo být zadusit terorismus hned v zárodku a širším cílem pak zahájit dialog s muslimskou komunitou.

Tato agenda zdůrazňuje mezikulturní komunikaci jako nejlepší způsob prolamování předsudků a negativních klišé na obou stranách. Z pohledu bezpečnostní politiky je záměrem mezikulturní komunikace pěstovat imunitu u těch složek muslimské obce, které jsou potenciálně vnímavé vůči extremistické propagandě. Cíl je jasný: předejít jejich radikalizaci a zverbování do služeb džihádu.

Marginalizace + diskriminace = radikalizace

Má-li výše zmíněná imunizace uspět, je důležité nejprve osvětlit, co vlastně dokáže člověka proměnit v džihádistu. Zdá se, že neexistuje jediná odpověď. Jedním společným vzorcem, který se objevuje, je však to, že džihádistické poselství, slibující smysl a totožnost, přitahuje podle všeho hlavně osoby, jimž chybí jistota, kdo jsou a kam směřují.

Loňská studie o německých muslimech analyzovala sociální integraci (včetně jejích překážek), náboženství a přístupy k demokracii, právnímu řádu a politicky motivovanému násilí. Velká většina respondentů byla přistěhovaleckého původu, přičemž čtvrtinu tvořili muslimové, jejichž rodiny bydlely v Německu už celou generaci nebo déle. Co se týče etnického původu a náboženské praxe, jednalo se o reprezentativní vzorek německé muslimské komunity.

kritický faktor

Silné emoce vyvolaly vojenské zásahy v muslimských zemích pod vedením Spojených států a také situace Palestinců.

Studie přinesla cenné postřehy: odhalila úzkou vazbu mezi radikalizací a "zprostředkovanými“ prožitky marginalizace a diskriminace. Kritickým faktorem byly silné emoce vyvolané vojenskými zásahy v muslimských zemích pod vedením Spojených států a dále situací Palestinců. Silný odpor rovněž budila plošná podezíravost, která podle široce rozšířeného mínění po každém teroristickém útoku padala na hlavu všech muslimů.

Studie však neodhalila žádnou automatickou korelaci mezi islamistickými sympatiemi a připouštěním používání násilí. U jedinců chovajících náklonnost k islamismu a mhouřících oko nad násilím bylo sice oproti ostatním pravděpodobnější, že se budou podílet na domácím terorismu, leč do této kategorie spadala pouhá 1,1 procenta německých muslimů. Autoři studie taktéž poznamenali, že mechanismy, které proměňují muslimy v potenciální teroristy, jsou totožné s těmi, jež způsobují vnímavost německé mládeže ke xenofobní propagandě a pravicovému extremismu.

V rozporu s názorem Západu

Závěry studie se vztahovaly pouze na Německo, nicméně její hlavní zjištění velkou měrou potvrdil celosvětový průzkum Gallupova ústavu. Podle jeho šetření je pouze sedm procent muslimů politicky radikálních a připouštějí používání násilí a jejich důvody nejsou ani tak náboženské, ale spíše je vyvolává pokořující politické a společenské zacházení, jemuž jsou muslimové podle svého domnění vystaveni.

To je v příkrém rozporu s konvenčním názorem na Západě, že primární motiv islamistického terorismu je náboženský. Mnozí muslimové tento mylný předpoklad považují za důkaz toho, že Západ islámem opovrhuje, což dále upevňuje jejich přesvědčení, že muslimové jako celek jsou obětí diskriminace, a vytváří se tak bludný kruh, který může vyvolávat další radikalizaci na obou stranách.

západ islámem opovrhuje

Podle celosvětového průzkum Gallupova ústavu je pouze sedm procent muslimů politicky radikálních a připouštějí používání násilí. Jejich důvody nejsou ani tak náboženské.

Některé aspekty prostředí v hostitelské zemi skutečně mohou přispívat k radikalizaci. Ačkoliv významnou úlohu hrají i vnější faktory, přístupy muslimů k jejich hostitelské zemi silně ovlivňuje dojem, že muslimové jsou podrobeni ponižování a útlaku. Ten s největší pravděpodobností ještě upevňují veškeré negativní zkušenosti, jimiž mohou muslimové sami projít.

Konečně je tu kvantitativní otázka. Počet potenciálních teroristických rekrutů lze jen odhadovat, ale odpovídá víceméně procentu populace v kterékoli západní společnosti, u něhož je pravděpodobné, že se zaplete do násilné kriminality. Tito lidé v žádném smyslu netvoří masové hnutí. Jako účastníci spletité sítě interakcí mezi muslimy a západním světem však za svou nejlepší volbu považují militantní terorismus.

Válka o srdce a myšlení

Existují samozřejmě i jiné formy interakce a to nás vrací k otázce, jak tedy reagovat na domácí terorismus. Často se rozlišuje mezi "tvrdými“ nástroji boje proti terorismu – to jest exekutivními opatřeními, včetně vojenských – a "měkkými“ nástroji, jako jsou programy podporující integraci muslimských imigrantů, úsilí o stabilizaci a rozvoj problémových zemí a strategie propagující mezikulturní dialog.

Slogan "válka o muslimská srdce a myšlení“ je sice groteskní, ale výmluvný pokus obě sady nástrojů spojit. Záměrem takové interakce je tlumočit politické poselství, a přece se používá metafora války. Osvojíme-li si jazyk uplatňovaný Al-Kajdou a přitom budeme vyhlašovat záměr komunikovat s celým muslimským světem, podstupujeme riziko, že posílíme poselství Al-Kajdy. Vypadá to, že "souboj idejí“ se omezuje na džihádistickou agendu Al-Kajdy. Není příliš pravděpodobné, že by taková reakce pozměnila myšlení potenciálních rekrutů.

Dnešní tendence pohlížet na rozhořčení muslimů jednorozměrně redukuje politický diskurz na nesmírně zjednodušenou úroveň. Tento obranný reflex možná podvědomě ovlivňuje naše interakce s muslimy a to může povzbuzovat stejně defenzivní přístupy na jejich straně.

© Project Syndicate/Europe’s World; 2008.

Busso von Alvensleben

Autor je pověřencem německého ministerstva zahraničí pro globální záležitosti, prevenci civilních krizí, humanitární pomoc a mezinárodní terorismus.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...