Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spasí mrtvé na silnicích Bambasova hlava?

  1:00aktualizováno  1:00
Poslední křižácké tažení proti silničnímu zákonu vede poslanec David Šeich. Ano, ten, který byl loni přistižen opilý, lhal a vzpouzel se, později však svou vinu přiznal. Bylo by to komické, kdyby v minulém týdnu, kdy Šeich vznesl svou směšnou při, nepřišlo na silnici o život dvaatřicet lidí.
Krvavá apokalypsa minulého týdne ukázala, že strach je špatný pán silnic.

Krvavá apokalypsa minulého týdne ukázala, že strach je špatný pán silnic. | foto: Profimedia.cz

Drastický zákon s vysokými pokutami a trestnými body měl před rokem přinést pořádek na divoký východ českých silnic. Bohužel přišel na svět tak trochu jako stalinská ústava Sovětského svazu. Na papíře krásný.

Od počátku však bylo jasné, že ho vrchnost nemyslí vážně a poddaní ho dodržují jen ze strachu.

Zpupná vrchnost
Zatímco se poddaní ploužili pětačtyřicítkou, tehdejší policejní prezident Husák, pohrdaje jakoukoli slušností, uháněl stodevadesátkou. Když ho MF DNES přistihl, neodstoupil, jen se naoko potrestal.

Při překročení předpisů byl nachytán i řidič, který vezl bývalého ministra vnitra Bublana. Nejmocnější politici v zemi, kteří jinak využili každé příležitosti k vzájemným urážkám, Paroubek a Topolánek, si notovali v tom, že nový zákon je příliš tvrdý a je potřeba ho zmírnit. Mohli dostat vystrašení řidiči jasnější signál, že drastický zákon je jen šikana?

Zastánci represe v čele s ministrem dopravy Šimonovským však loni o prázdninách triumfovali. Přes středověkou tvrdost a školácké chyby (cyklista, který spadne z kola a zraní jen sám sebe, dostane likvidační pokutu) se snížil počet mrtvých téměř o polovinu.

Strach je nejlepší řidič, mohl si říci Šimonovský. Více než polovina lidí nový pořádek na silnicích schvalovala.

Krvavá apokalypsa minulého týdne ukázala, že strach je špatný pán silnic. Policie, která by ho měla šířit, selhala. Šéf dopravních policistů Bambas, který dostal nyní vyhazov, si stěžuje. Neví o žádném velkém průšvihu.

Každý, kdo jen občas jezdí autem, vidí, že tím průšvihem je dopravní policie sama. Test tohoto listu ukázal opakovaně, že není tam, kde má být, to jest na nebezpečných úsecích silnic. Pokud někde dopravní policisté číhají, tak na přehledných úsecích, kde vybírají pokuty jako jakousi daň.

Kryštof Martinů?
Nový policejní prezident Martinů "povinně" pláče nad mrtvými. "Je to tragédie," říká. A slibuje "opatření zaměřené na bezpečnost na silnicích". Bude to nový Kryštof? Pod jménem patrona poutníků vešly ve známost huráakce bývalého ministra vnitra Grosse.

Jednou za čas nahnal do terénu i inkousty z kanceláří. Skoro každé auto pak bylo kontrolováno a u skoro každého se ukázalo, že má v nepořádku lékárničku.

Řidiči po čas Kryštofa jezdili pomaleji a trochu méně pili. Přesto byla statistika odhalených přestupků nádherná a Gross si mohl připsat červený puntík. Leč to bylo všechno.

Se stejnou skepsí je potřeba hledět jak na odvolání Bambase, tak na "bezpečnostní opatření". Ani Šeichovy návrhy, jak vylepšit bodový systém, nepřinesou na silnice klid a právo. Ostatně zmírnění bodové šikany navrhoval před rokem už "zlobivý" senátor Kubera.

Po roce je skutečně čas na to, aby se politici zamysleli nad revizí silničního zákona, který se nepovedl. Hlavním problémem je však policie. Nemá dost vůle, energie, schopností a respektu, aby vynutila dodržování civilizovaných pravidel na silnici.

Jedna hlava jednoho Bambase na míse na tom nic nezmění. Osm let sociálnědemokratických vlád nedokázalo policii reformovat v sebevědomý, slušný a efektivní sbor. Ivan Langer nastoupil s velkými ambicemi. Zatím však také s policií nesvedl nic.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz