Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spartakiádní vrah útočil v neděli

  1:00aktualizováno  1:00
Jiří Straka si od novinářů vysloužil přezdívku Spartakiádní vrah. A to i přesto, že vše, co spáchal, stihl ještě před zahájením spartakiády v roce 1985.

Rekonstrukce - Policejní fotografie z rekonstrukce. | foto: Muzeum Policie ČR

SERIÁL: Slavné případy české kriminalistiky

Jeho první obětí se stala 8. dubna třiadvacetiletá Alice P. Straka ji přepadl kolem deváté večer v lesíku poblíž sídliště Novodvorská v Praze 4. Udusil ji. Pitva navíc prokázala sexuální násilí.

O měsíc později, 4. května, vraždil podruhé. Krátce po půlnoci zaútočil v Zelenečské ulici v Praze 8 na třicetiletou lékařku. Svou oběť uškrtil. Věra F. měla kolem krku pevně utažené ramínko od podprsenky. Opět se prokázalo i sexuální násilí.

Straka útočil dvakrát v jeden den
O otrlosti a brutalitě pachatele svědčí i fakt, že téhož dne před půlnocí byla ve stejné lokalitě přepadena další žena. Čtyřiatřicetiletá Vlasta Š. však měla neuvěřitelné štěstí. Útok přežila, byť si útočník myslel opak. Strakovi totiž žena připadala starší, než se původně domníval, a tak ji chtěl "pouze" zlikvidovat coby nepohodlného svědka.

Žena útočníka později popsala velmi stroze, v podstatě jen vyjmenovala věci, které jí odcizil. To, že své oběti Straka okrádal, bylo jaksi "samozřejmé".

Třetí zavražděné ženě bylo jednatřicet. Vrah ji přepadl 16. května na Puškinově náměstí v Praze 6. Kolem krku měla celkem tři škrtidla. Čalounickou niť upravenou do katovské smyčky, na dva uzly zatažené ramínko od podprsenky a ještě na dva uzly utažený pásek od svetru. Pitva i tady prokázala sexuální násilí.

Vrah útočil v neděli, či ve svátek
Při pátrání po pachateli vyšetřovatelé zjistili, že vraždil vždy před prvním pracovním dnem. To znamená buď poslední víkendový den, či ve svátek. Podle způsobu provedení a stop z míst činů usuzovali, že se s největší pravděpodobností jedná o stejného pachatele.

Tomu nasvědčovaly i zajištěné spermie, které pocházely od muže se stejnou krevní skupinou. Navíc se na tělech všech obětí objevovaly kovové částečky typické pro strojírenskou výrobu.

Vodítkem k pachateli byly starší případy
Policisté vzhledem k mimořádně vážné situaci otevřeli všechny dosud neobjasněné případy znásilnění či omezování osobní svobody. Zjistili tak, že 17. února téhož roku byla na téměř stejném místě, kde byla zavražděna Alice P., obtěžována jiná dívka.

Dvacetiletou Milenu tehdy útočník napadl zezadu a začal ji škrtit. Dívce se však podařilo s mladíkem navázat kontakt. Slíbila, že mu bude po vůli. On se jí svěřil, že je mu šestnáct let a že bydlí na internátě mimo Prahu. Mezitím dvojice došla na osvětlenou ulici, kde Milena začala volat o pomoc. Útočník utekl.

Další důležitý důkaz kriminalisté objevili při otevření případu, který se udál 2. dubna 1985. Tehdy neznámý sympatický mladík nabídl na tramvajové zastávce doprovod osmnáctileté Ludmile. Představil se jako Jirka a vyprávěl, že se učí druhým rokem ve Stochově u Kladna. Zmínil se i o tom, že mají nového přísného ředitele…

Když dorazili k domu, kde Ludmila bydlela, začal si vynucovat pohlavní styk. Dívka se bránila, útočník ji začal škrtit a vyhrožovat vraždou, pokud mu nebude po vůli. Nakonec se jí podařilo vběhnout do domu a zmáčknout několik zvonků…

Policie si pro Straku došla na internát
Pro policisty už pak nebyl problém najít ve Stochově dotyčný internát i správného učně. Ve Strakově šatní skříňce navíc objevili Ludmilin občanský průkaz, který jí při přepadení stačil ukrást. Své zločiny páchal vždy večer před odjezdem z Prahy na internát.

Straka pocházel ze spořádané rodiny. Jeho otec byl zedník, matka skladová dělnice DP Metro. Měl dva sourozence. Sestra tehdy studovala pedagogickou školu a bratr navštěvoval školu základní. Když bylo Strakovi osm let, byl na žádost školní lékařky a jeho matky vyšetřen na psychiatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice. Lékaři u něho zjistili syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými rysy a projevy.

Byť byl Straka manuálně zručný, přesto měl na učilišti problémy s učiteli. Soustavně totiž porušoval školní řád i pracovní kázeň.

Od soudu odcházel s desetiletým trestem
K první vraždě se přiznal už v policejním autě, které ho vezlo do Prahy k prvnímu výslechu. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o ně, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Za tyto činy byl vzhledem ke svému nízkému věku odsouzen k maximálnímu možnému trestu deseti let odnětí svobody. Musel se rovněž podrobit kastraci a po odpykání trestu následovala ústavní léčba v bohnické psychiatrické léčebně.

V prosinci roku 2004 byl propuštěn. Články iDNES o spartakiádním vrahovi zde.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Žena nesla kolem adventního věnce benzin, po požáru skončila v nemocnici

Hotový adventní věnec

Velmi neopatrně si počínala žena v Pusté Kamenici na Svitavsku, když v neděli o půl osmé večer pálila svíčky na...

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...Najdete na iDNES.cz