Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Španělský nejvyšší soud očistil lovce frankistických zločinců

  13:31aktualizováno  13:31
Soudce Baltasar Garzón vyšetřováním zločinů spáchaných během vlády diktátora Franciska Franka nepřekročil své pravomoci. Rozhodl o tom španělský nejvyšší soud a očistil Garzónovo jméno. Na zločiny frankistické éry se vztahuje amnestie z roku 1977.

Španělský soudce Baltasar Garzón před soudem. | foto: Profimedia.cz

Garzón nařídil prošetřit smrt 100 tisíc lidí, kteří zahynuli během španělské občanské války a následujících let autoritativního režimu. Soudce během soudních slyšení vinu popíral a své rozhodnutí vyšetřit zločiny spáchané před mnoha desetiletími obhajoval.

Frankistické síly podle něj své odpůrce likvidovaly systematicky a dopouštěly se tak zločinů proti lidskosti, které podle mezinárodního práva nemohou být amnestovány.

V jeho prospěch v pondělí hlasovalo šest ze sedmi soudců nejvyššího soudu. Případ poutal ve Španělsku velkou pozornost. Velká část veřejnosti zastává názor, že soudce se stal obětí msty politické pravice a svých nepřátel v justici.

Garzónovi hrozil zákaz výkonu soudcovského povolání na 20 let. Přestože mu soud dal za pravdu, nebude už svou funkci nejspíš nikdy vykonávat.  V jiné kauze ho totiž nejvyšší soud začátkem února uznal vinným kvůli nařízení nelegálních odposlechů v korupční aféře. Garzón podle rozsudku nesmí svou práci vykonávat 11 let. (o rozsudku čtěte více zde)

Šestapadesátiletý soudce proslul především vyšetřováním zločinů proti lidskosti po celém světě. Právě on inicioval vydání zatykače na někdejšího chilského diktátora Augusta Pinocheta.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz