Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Španělsko přebírá otěže EU. Ale už pod pravidly Lisabonské smlouvy

  8:21aktualizováno  8:21
Madrid, který přebírá otěže EU po oceňovaném Švédsku, čeká následujících šest měsíců hlavně "sžívání" členů Sedmadvacítky s Lisabonskou smlouvou. Do čela Unie totiž nastupuje jedna z nových klíčových postav - takzvaný unijní prezident. V době předsednictví se Španělé mimo jiné zaměří i na boj s dopady ekonomické krize.

Španělský premiér José Luis Zapatero | foto: Reuters

"Naším hlavním cílem je upevnit povědomí o nových klíčových postavách EU a jasně ukázat význam funkce stálého předsedy Rady, kterou vytvořila Lisabonská smlouva," citoval španělského premiéra José Luise Zapatera tamní deník El Mundo.

Ve vedení Unie nejsou Španělé žádnými nováčky. Do předsednického křesla usedají od svého vstupu do společenství před třiadvaceti lety už počtvrté. Ovšem i přes jejich zkušenosti pro ně tento semestr nebude úplně jednoduchý.

Jeden z hlavních úkolů, který bude Madrid řešit, je boj s doznívající ekonomickou krizí. Španělé by v průběhu předsednictví měli pomoci vést evropské ekonomiky zpátky k "rozumné" rozpočtové politice.

POČTVRTÉ V ČELE EVROPY

- Od svého vstupu do EU v roce 1986 předsedal Madrid bloku členských zemí už třikrát.

- Poprvé v prvním semestru roku 1989, podruhé od července do prosince 1995.

- Naposledy vedl EU před osmi lety, od ledna do června 2002, kdy ve většině států tehdejší EU začala platit společná měna Euro.

Jenže paradoxně zrovna země dona Quijota se potýká s vysokým rozpočtovým deficitem, který letos překoná deset procent (podle unijního paktu stability a růstu by neměl přesáhnout tři procenta).

Španělsko navíc bojuje s vysokou nezaměstnaností. Bez práce je v šestačtyřicetimilionové zemi zhruba dvacet procent obyvatel, což je staví na přední příčku v evropské Sedmadvacítce.

Druhým úkolem, který hodlá devětačtyřicetiletý Zapatero se svým týmem splnit, bude snaha o "sžítí" členských států s reformní Lisabonskou smlouvou, jež po dlouhých průtazích vstoupila v platnost minulý měsíc, tedy téměř o rok později od původního plánu.

Dva kohouti na jednom smetišti, fungování EU se mění

Jedna z nejvýraznějších změn, kterou dokument nahrazující osm let platnou smlouvu z Nice přináší, je v příchodu nových tváří do čela EU. A to stálého předsedy neboli "unijního prezidenta" v podobě Belgičana Hermana van Rumpuye a společné ministryně zahraničí Britky Catherine Ashtonové.

Vrcholné schůzky EU tak v příštích dvou a půl letech povede někdejší belgický premiér, ale španělský předseda vlády nezůstane v době předsednictví úplně stranou. Na základě gentelmanské dohody bude řídit summity EU s třetími zeměmi. A Madrid si jich naplánoval celý tucet. Zapatero se tak setká kupříkladu se zástupci Ruska, USA, Japonska, Kanady, Pákistánu nebo Maroka.

Za zády mu ale bude sedět hraběnka Ashtonová, která se funkce nevyšší představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiky ujala v prosinci. A sledovat bude i třetí prioritu, kterou si Madrid vytyčil - rozvoj v oblasti zahraniční politiky. Španělské předsednictví totiž stojí o prohloubení spolupráce s Latinskou Amerikou. Podporovat bude zřejmě hlavně otevírání politické debaty s komunistickou Kubou.

Na domácím poli se budou Španělé snažit o to, aby se občané Evropské unie více začlenili do rozhodování a aby se zvýšila spolupráce mezi unijními institucemi a běžnými lidmi. Věnovat se budou otázce nerovnosti mužů a žen a řešení násilí na partnerech druhého pohlaví.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Přišli se pomodlit k Panně Marii

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz