Španělé se dožívají vysokého věku, staletých je patnáct tisíc

Španělé se dožívají vysokého věku, staletých je patnáct tisíc | foto:  Andrea ComasReuters

Španělé znají recept na dlouhověkost, stoletých je patnáct tisíc

  • 89
Španělé se dožívají v průměru 83 let, v dlouhověkosti je tak porážejí akorát Japonci. Mezi obyvateli jihoevropského státu je zhruba patnáct tisíc stoletých staříků a stařenek. Jaký mají recept na dlouhý život? Lžička medu nebo vdechování vůně pryskyřice.

Osm a půl milionu Španělů, tedy necelá pětina celkové populace, je podle Eurostatu starších 65 let. Mezi nimi je přitom zhruba patnáct tisíc těch, kdo prožili celé století. Reportérka agentury Reuters Andrea Comasová loni putovala Španělskem, od hor v severní Asturii až po středomořský ostrov Menorca, aby se setkala se staletými a zeptala se jich, v čem tkví tajemství dlouhého života.

Většina dotazovaných prý ani ve vysokém věku nepostrádá nadšení do života a zajímá se o celou škálu činností, od ochotnického divadla až po hru na klavír. Mnoho jich také pokračuje v plnění běžných povinností jako je farmaření či starost o postiženého potomka.

Například Pedro Rodriguez hraje i ve sto šesti letech každý den na piano. „Hrát mě naučily jeptišky, když jsem byl ještě dítě,“ svěřil se muž poté, co v obývacím pokoji zapreludoval španělský valčík. Pedro žije se svou o dvacet let mladší ženou, často je přijíždějí navštívit také dcery.

Tím nejstarším, s kým Comesová mluvila, byl 112letý Francisco Núñez z města Badajoz na hranicích s Portugalskem. Francisco žije se svou dcerou v rodinném domě, protože domovy důchodců nesnáší. Podle něj jsou totiž plné starých lidí. „Nemusel opustit domov. Jsem svobodná a tak tady žiju s ním,“ vysvětlila jeho dnes už 81letá dcera Maria Antonia Núñezová.

Recept na dlouhověkost

Reportérka během putování po Španělsku vypozorovala, že staří lidé žijí zpravidla obklopeni svou rodinou nebo milovanými. Ukazuje to podle ní, jak pevně spjatá je španělská společnost, kde jsou rodinné vazby na prvním místě.

Délka života

Podle statistik OECD má ve Španělsku dítě při narození odhadovanou šanci na dožití 83,2 let. Muži se dožívají zhruba osmdesáti let, ženy o šest více. Ve stejné statistice z roku 2013 tak Španělsko poráží jen Japonsko, a to o pouhé dvě desetiny. Japonci mají střední délku života 83,4 let. V České republice je naděje na dožití 78,3 let.

Když byli staří lidé dotazováni na své nejživější vzpomínky, většina začala vyprávět o občanské válce. Roky 1936 až 1939, které rozdělily společnost, vyústily ve smrt statisíců lidí a započaly vládu režimu diktátora Francisca Franca, se jim nesmazatelně vepsaly do paměti.

Pilar Fernandezová, které je 101 let, si vzpomíná, jak trpěla za války spolu s devíti sourozenci hladem a jak roky strádali. Aby se to nemohlo opakovat, slíbila si, že nebude mít víc než jedno dítě. „Z čistého strachu jsem jich neměla víc,“ řekla čilá žena, která žije s rodinnou své dcery v Asturii, kde mají hospodářství a zeleninovou zahradu.

A jaký je tedy recept staletých Španělů na dlouhověkost? Někteří říkají, že dlouhý život zajistí lžíce medu denně. Další chválí tradiční španělskou studenou polévku gazpacho.

Jiné vysvětlení má 101letý Gumersindo Cubo, který se prý vysokého věku dožil díky dětství strávenému v lese, kde jeho otec dělal hajného. „Je to díky vdechování vůně pryskyřice borovic v lesích, kde jsem žil jako dítě,“ řekl novinářce Cubo. A vzpomněl si při tom, jak jeho maminka dávala vždy sklenici s pryskyřicí pod postel, když byl někdo nemocný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue