Na snímku, který zveřejnilo španělské ministerstvo vnitra, je Julio Alberto Poch na nedatovaném snímku během působení v argetinské armádě a po zatčení ve Valencii (23. září 2009)

Na snímku, který zveřejnilo španělské ministerstvo vnitra, je Julio Alberto Poch na nedatovaném snímku během působení v argetinské armádě a po zatčení ve Valencii (23. září 2009) | foto: AP

Španělé zatkli pilota, který se v Argentině podílel na „letech smrti“

  • 11
Policisté zatkli ve španělské Valencii argentinského pilota nizozemské společnosti Transavia. Julio Alberto Poch totiž čelí obvinění, že se během argentinské vojenské diktatury v letech 1976 až 1983 podílel na takzvaných letech smrti. Během nich vojáci vyhazovali z letadel do moře odpůrce režimu.

Pochovo úterní zatčení bylo poměrně dramatické. Elitní španělská jednotka, která vyhledává nacistické zločince nebo mafiánské šéfy, si ho odvedla přímo před očima cestujících z kabiny letadla při mezipřistání ve Valencii. Letoun tak nemohl pokračovat dále do Amsterdamu.

Sedmapadesátiletý muž, někdejší námořní pilot, čelí obvinění z podílu na smrti více než tisíce lidí. Během takzvané Špinavé války v Argentině bylo běžnou praktikou, že vojáci nepohodlné Argentince na příkaz vládnoucí junty omámili drogami a pak je z letadel svrhli do moře nebo řek.

Poch se na tom měl podílet. Pracoval jako pilot při námořní škole v Buenos Aires, která nechvalně proslula mučením a zabíjením oponentů junty. Argentinec se k zabíjení lidí dokonce přiznal svým holandským kolegům. Líčil jim prý, jak likvidoval "teroristy".

Podle nizozemského listu De Telegraaf se pilot kolegům několikrát otevřeně chlubil svým podílem na "letech smrti". Podle jednoho z nich Poch popsal "přesně, jak vyhazoval lidi, kteří stále žili, protože smyslem bylo popravit je". Vraždy údajně ospravedlňoval slovy: "Byla to válka!"

Demonstrace matek a příbuzných lidí, kteří zmizeli během argentinské Špinavé války. Snímek je z května v roce 1982.

Demonstrace matek a příbuzných lidí, kteří zmizeli během argentinské Špinavé války. Snímek je z května v roce 1982.

Někdejší vojenský pilot uprchl ze země po pádu diktatury a pro holandskou společnost Transavia pracuje od počátku 80. let minulého století. O jeho vydání Argentina žádala Nizozemsko, kde žije, nicméně Poch vlastní kromě argentinského také holandský pas a Amsterdam ho proto nevydal.

Argentinské úřady na něj tedy uvalily mezinárodní zatykač. Nyní je ve vazbě ve Španělsku. Buenos Aires už naznačilo, že podá co nejrychleji španělské justici žádost o jeho vydání.

Argentina tak učinila krok ke konfrontaci jednoho z nejtemnějších období své historie, píše deník The Times na svých internetových stránkách. Během Špinavé války zemřelo nebo zmizelo přes 11 tisíc lidí. Jsou to ovšem údaje argentinské vlády. Humanitární organizace věří, že vládnoucí junta se zbavila více než 30 tisíc Argentinců. Levicové gerily v té době zabily na 13 tisíc lidí.

Doposud skončil za mřížemi za podíl na "letech smrti" pouze jeden důstojník. Španělský soud poslal v roce 2005 do vězení dohromady na 640 let Adolfa Scilinga. Soudce ho uznal vinným ze zločinů proti lidskosti a mimosoudních poprav. Ve třiceti případech byl usvědčen z vraždy spojené s vyhazováním politických vězňů z letadel.

Argentina

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue