Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Španělé vrátí jeden letoun L-159, je to daň za potíže s letadly CASA

  8:15aktualizováno  12:53
Španělé jako omluvu za problémy s letadly CASA pošlou zpět do Česka jeden z pěti bitevníků L-159. Tím podle ministra obrany Vondry vynahradí Česku újmu, kterou způsobily technické problémy španělských letadel. Navíc Češi dostanou náhradní díly za miliony zdarma a prodlouží se i záruka.

Do Česka se vrátí jedna ze stíhaček, | foto: 21. základna taktického letectva Čáslav

Španělsko před dvěma lety vyměnilo jedno ze čtyř letadel CASA za pět letounů  L-159. Teď ministerstvo obrany podepsalo s výrobcem dodatek ke smlouvě, podle nějž se jeden letoun L-159 do Česka vrátí a navíc výrobce dodá k casám zdarma náhradní díly za 4,6 milionu a prodlouží záruku podle toho, kdy se podaří vyřešit jejich technické potíže, o 2 až 12 měsíců.

"Dvoumístný letoun L-159 armáda potřebuje a využije ho k výcviku pilotů. Nic se na druhou stranu nemění na našem dřívějším prohlášení, na kterém trváme. Čtvrtek 31. května je nejzazší termín, kdy očekáváme dodání plně funkčních letounů CASA,“ sdělil deníku Právo ministr obrany Alexandr Vondra. Ten se před časem nechal slyšet, že pokud letadla do té doby výrobce neopraví, navrhne jejich vrácení (o Vondrově hrozbě čtěte zde).

Podmínkou je, aby stroje byly vybaveny plně funkční avionikou, byly odstraněny problémy se samovolným přelaďováním komunikačních systémů a navigačního systému. "Teprve když budou letouny po této stránce v pořádku, začnou s nimi naši piloti létat," řekl Vondra. Podle něj je uzavřená dohoda pro obranu velmi výhodná, neboť ušetří za chystanou přestavbu letounu na dvoumístný výcvikový speciál.

Kvůli problémům s technikou už od podzimu trojice letadel CASA nelétá a stojí na kbelském vojenském letišti. Poté, co jeden ze strojů kvůli selhání přístrojů musel přistávat jen s jedním funkčním motorem, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek letadla uzemnil, dokud výrobce problémy neodstraní (více čtěte zde).

Čtvrté letadlo stejného typu se má ze servisu v Seville vrátit v pátek a podle Španělů mají být všechny závady vyřešeny.

Nákup tří španělských letadel za 3,5 miliardy a výměnu dalšího za pět letounů       L-159 schválila Topolánkova vláda v roce 2009. Výměna měla zvýšit šance na prodej nepotřebných letounů L-159 do dalších zemí. Zájem o ně má ale jen Irák, a i ten možná od jejich výrobce nakonec koupí nová letadla.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz