Naše okurky za nic nemůžou, brání se Španělé. Ilustrační snímek

Naše okurky za nic nemůžou, brání se Španělé. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Španělé odmítají, že krvácivý průjem šíří jejich okurky, a hrozí soudy

  • 45
Španělsko se brání obvinění, že vražednou bakterii EHEC šíří po Evropě okurky z jeho plantáží. Epidemie krvácivého průjmu zabila v Německu už čtrnáct lidí a němečtí lékaři varují, že toto číslo nemusí být zdaleka konečné. První oběť mimo Německo si nákaza vyžádala ve Švédsku.

Španělé tvrdí, že stále nelze s určitostí určit, kdy a kde byly okurky kontaminovány. Ministryně zemědělství Rosa Aguilarová v pondělí odmítla, že za nákazu může španělská zelenina a pohrozila, že se země bude soudit o ušlé zisky zemědělců. Prohlásila, že tamní farmáři přicházejí týdně o 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

EHEC

Nákaza bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa. Nebezpečný kmen prospěšné střevní bakterie E. coli způsobuje krvácivé průjmy a především hemolyticko-uremický syndrom, který poškozuje ledviny a může být smrtelný.

"EHEC produkuje i toxin, který napadá střevní sliznici. Poté dochází ke krvácení do stolice. Toxin navíc může způsobovat selhávání ledvin, takže lidé zemřou na rozvrat vnitřního prostředí organismu," řekl iDNES.cz hlavní hygienik ČR Michael Vít.

"Domníváme se, že problém není v zemi původu. Obraz Španělska byl poškozen. Španělští producenti byli poškozeni a španělská vláda tuto situaci nehodlá přijmout," prohlásila podle BBC bojovně ministryně a doporučila Němcům, aby dokončili pátrání po původci epidemie.

Podle mluvčí EU byly jako zdroj nákazy identifikovány okurky z plantáží v okolí španělských měst Almería a Malaga. Hygienici mají podezření, že biookurky putovaly do Německa a odsud do dalších evropských zemí.

Nákaza je stále aktivní, věří Němci

V Německu si nákaza do pondělka vyžádala životy čtrnácti lidí. V nemocnicích leží v kritickém stavu 30 dalších, kterým přestaly fungovat ledviny. I kdyby se vyléčili, hrozí jim trvalé poškození ledvin a nervové soustavy.

Německo hlásí 1400 nakažených, z čehož téměř 400 pacientů má postižené ledviny. Švédsko zjistilo už 36 nakažených a hlásí také první oběť mimo Německo - přibližně padesátiletou ženu. Jednotlivé případy hlásí také Švýcaři, Dánové, Nizozemci a Britové.  Podezření na výskyt bakterie se objevilo i v samotném Španělsku. V San Sebastianu leží na JIP čtyřicetiletý muž, který podle španělských médií v poslední době pobýval v Německu a České republice.

Němečtí lékaři se obávají, že další mrtví ještě přibudou. Nejhorší situace přetrvává nadále v Hamburku a okolí. "Doufáme, že počet případů se bude snižovat, ale obáváme se, že se to ještě zhorší," řekl podle BBC Oliver Grieve z Univerzitního lékařského centra v Šlesvicku-Holštýnsku.

Nákaza v Česku

Čeští hygienici prověřují prvního pacienta kvůli infekci z okurek

Němečtí hygienici věří, že zdroj nákazy je stále aktivní a dále se šíří. Lidem radí, aby dodržovali hygienická pravidla a na čas si odpustili syrová rajčata, hlávkový salát a salátové okurky. Německo ale hlásí i dobré zprávy. Specialisté na univerzitní klinice v Münsteru vyvinuli rychlý test, pomocí něhož lze výskyt smrtící bakterie u člověka prokázat během několika hodin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video