Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sověti před 50 lety potlačili maďarské povstání

  4:01aktualizováno  4:01
Maďarskem už bezmála dva týdny zmítala protikomunistická revoluce. Vláda vyhlásila nezávislost Sovětském svazu, což se Moskvě nelíbilo. Přítrž "neposlušnosti" udělal sovětský vůdce Nikita Chruščov 4. listopadu, kdy nad ránem vtrhly sovětské tanky do ulic Budapešti. Události nabraly spád.

Během povstání přišlo o život několik tisíc lidí. | foto: Reuters

Pohnutý maďarský podzim 1956 začal už 23. října, kdy se v ulicích metropole sešlo na dvě stě tisíc lidí.

Chtěli vyjádřit nespokojenost s vládou, která se řídila příkazy z Moskvy. Zprvu pokojný protest ale postupně přerostl v ničení komunistických symbolů, násilnosti a pokus obsadit budovu rozhlasu.

Chruščov nemohl Maďarsko "pustit"
Vedení maďarských komunistů se bující revolty zaleklo a požádalo Moskvu o pomoc.

Už druhý den vjely do Budapešti tanky okupantů a rozpoutala se pouliční válka. Těžká technika nedokázala odhodlané Maďary zastavit.

Když se po pár dnech přesunulo povstání i na venkov, postavil se do čela vlády opět šedesátiletý reformátor Imre Nagy. Sověti se museli 30. října stáhnout z metropole, ale připravovali se k zasazení smrtícího úderu.

Ten přišel 4. listopadu, pouhé tři dny poté, co nový maďarský premiér avizoval radikální změny. Chtěl například vypsat svobodné volby a dokonce začal nahlas hovořit o vystoupení Maďarska z Varšavské smlouvy.

Sovětský vůdce - 1. tajemník KSSS Nikita Chruščov - nemohl podobné změny nechat bez odezvy a vyrazil se zhruba 150 tisíci vojáky a šesti tisíci tanky do protiútoku.

V čele "osvoboditelských" vojsk stál maršál Ivan Koněv, jeden z nejvýznamnějších generálů 2. světové války.

Maďaři zůstali sami. Jako kůl v plotě
Nagy v obavách vyhlásil neutralitu a začal mobilizovat. Ozbrojené složky ale valící se sovětské vlně nedokázaly dlouho vzdorovat.

Revolucionáři doufali v pomoc Západu, ale nedočkali se jí. Pozornost západní Evropy se tou dobou soustředila na Blízký východ, kde eskalovala Suezská krize - konflikt mezi Izraelem a Egyptem.

Do středoevropských událostí nechtěl zasahovat ani americký prezident Dwight Einsenower. Bál se totiž otevřeného střetu se Sovětským svazem.

Porušení slibu poslalo Nagyho na šibenici
Maďaři se invazi bránili zuby nehty, ale marně. Vzdorovat delší dobu se podařilo jen několika menším odbojovým skupinám.

Pouhý týden po vpádu do metropole ohlásili Sověti vítězství. Odstartovala vlna čistek. Za mřížemi skončily tisíce lidí. Kromě nich statistiky uvádějí na 5000 mrtvých a desetitisíce zraněných.

Jedním ze smutných hrdinů povstání se stal i samotný Imre Nagy. Ten se před okupanty ukryl na jugoslávském velvyslanectví. Sověti ho (za vydatné pomoci nové vlády Jánose Kadára) 22. listopadu vylákali ven pod příslibem beztrestnosti. Opak byl pravdou.

Nagyho nejprve převezli do Rumunska, aby ho následně vrátili zpět. V tajném procesu byl obviněn z pokusu o převzetí moci v Maďarské lidové republice. Verdikt byl jednoznačný: vinen.

Soud mu vyměřil trest smrti oběšením. Jeho život ukončil kat 16. června 1958. Veřejnost se o konci svého hrdiny dozvěděla až po popravě.

Očisty se jeho jméno dočkalo až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Maďaři mu vystrojili státní pohřeb.

Sovětům pomáhali v Maďarsku i Češi

Svůj podíl na dramatických událostech v Maďarsku mělo i Československo. Z dokumentů, které tuto středu zveřejnila civilní rozvědka, vyplývá, že československý diplomat Vladimír Zpěváček odvezl tehdy ze země asi 300 lidí ze "sovětské komunity".

Naložil je na loď a proti proudu Dunaje s nimi odjel do Československa. "Sovětskými soudruhy tato pomoc jest velmi kladně hodnocena", uvádí se v jednom z dokumentů.

Zpráva konstatuje, že šlo o velmi obtížný úkol a že to byla Zpěváčkova osobní iniciativa. Vedení velvyslanectví se na akci vůbec nepodílelo, prý se především obávalo útoku vzbouřenců.

Spolupracovala rovněž StB. Rozvědčíci například pro maďarskou tajnou policii zajistili dodávky zbraní, především pistolí a pendreků.

Další pomocí pak měl být plánovaný únos rakouského novináře F. P. Moldena, který se angažoval v podpoře maďarských povstalců a jenž byl bývalým zetěm ředitele CIA Allena Dullese.

Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Najdete na iDNES.cz