Soutěžící ve francouzské televizi byli schopni mučit spoluhráče proudem

  • 167
Kam až jsou schopni zajít lidé v televizních show? Tak tuhle otázku si položila televizní stanice France 2 a vymyslela experiment, který na ni měl odpovědět. Ve fiktivním zábavním pořadu nařídila soutěžícím trestat chyby spoluhráče ranami elektrickým proudem. Z 80 účastníků to odmítlo jen 16, zbytek do svého spoluhráče "pustil elektrický proud o napětí až 460 voltů" a sledoval, jak umírá.

Na začátek je nutno podotknout, že při experimentu nikdo nezemřel a trestaný hráč byl ve skutečnosti najatý herec. To ovšem účastníci "kvízu" ani publikum nevěděli. Mysleli si, že jsou v pilotním díle nové televizní soutěže nazvané Le jeu de la mort (v překladu Hra na smrt).

Vše začalo tak, že autoři experimentu našli 80 dobrovolníků a nabídli jim účast v "televizní show". Princip kvízu spočíval v tom, že soutěžící měli pokládat otázky dalšímu "hráči" a trestat ho ranami elektrickým proudem, pokud odpoví špatně.

"Trest!" skandovalo publikum

Naváděla je k tomu moderátorka soutěže a skandováním a voláním po trestu je podporovalo publikum (které také nevědělo, že špatně odpovídající soutěžící je herec a bolest jen hraje). Tvůrci experimentu tak chtěli ukázat, jak moc dokáže televize manipulovat s lidmi.

Soutěžící se sice podle jednoho z tvůrců experimentu Christophea Nicka pokoušeli odmítnout plnit příkazy, nakonec ale neodolali. "Byli jsme překvapeni zjištěním, že 81 procent účastníků poslechlo sadistické příkazy moderátorky," prohlásil podle agentury AFP Nick. "Nejsou schopni neuposlechnout rozkaz," podotkl.

Většina soutěžících tak nakonec byla schopna jednoho z hráčů (herce) trestat ranami elektrickým proudem o napětí až 460 voltů - i přes jeho nářek a prosby, aby ho pustili. A to až do okamžiku, kdy ztichl a vypadal, že zemřel. Z 80 účastníků soutěže jen 16 odmítlo plnit sadistické rozkazy a odešlo.

Psychologové přirovnali poslušnost lidí k nacistům

Psychologové podle serveru Telegraph.co.uk přirovnali slepou poslušnost "soutěžících" k německým vojákům za druhé světové války, kteří v rámci rozkazů páchali zvěrstva v nacistických koncentračních táborech.

Jedna z účastnic po skončení soutěže-experimentu přiznala, že se dopustila mučení přesto, že se její vlastní židovští prarodiče ocitli ve spárech nacistů. "Už od malička jsem se sama sebe ptala, jak to mohli (nacisté) dělat. Jak mohli poslouchat takové příkazy? A teď jsem je poslouchala sama."

Milgramův experiment

Tvůrci francouzského televizního experimentu nejsou první, kdo se o podobný výzkum pokusil. V roce 1963 provedl sociální psycholog Stanley Milgram na univerzitě v Yale experiment, který měl ukázat, jak daleko jsou lidé schopni zajít ve své poslušnosti k autoritě. Chtěl tak přispět k vysvětlení psychologických příčin holokaustu. I v jeho výzkumu byly špatné odpovědi trestány domnělými elektrickými šoky. Účastníci pokusu trestali špatné odpovědi "různou silou elektrického proudu", tedy alespoň si to mysleli. Dotazovaní, kteří byli najati Milgramem, pak bolest předstírali.

Výsledky byly šokující - přestože se zdráhali a báli se o život lidí "na druhé straně", všichni účastníci pokusu pokračovali až do 300V a 63 procent z nich došlo ke konci stupnice.

Milgramův experiment patří k nejkontroverznějším - metodikou i výsledky. Testovaní byli vystaveni velkým traumatům, z etických důvodů byl proto experiment zakázán. Teprve předloni ho zopakoval Jerry Burger z univerzity v Santa Claře.

Zdroj: cs.wikipedia.org a iDNES.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue