Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž na oživení Štvanice dva její účastníci zpochybňují

  19:41aktualizováno  19:41
Praha - Nedávno skončená soutěž na oživení a šedesátiletý pronájem unikátního ostrova Štvanice v Praze, kde se mimo jiné nachází starý hokejový stadion a tenisový areál, má dohru. Dva ze tří zájemců si stěžují na její průběh a zpochybňují vítězství německé společnosti MeridianSpa.

"Podali jsme proti výsledku námitku, kterou nám ale městští úředníci neuznali. Nechceme jít s městem do střetu, máme od něj pronajatý zimní stadion, předali jsme však celý případ právní zástupkyni a zvažujeme další kroky," prohlásil Petr Doležal, jednatel Občanského sdružení APex-Club, které skončilo na druhém místě. Sdružení argumentovalo tím, že město porušilo zákon o veřejných zakázkách, protože podle Doležala předem vyloučilo podání stížností.

"Všechno bylo podivné. Například o soutěži jsme se dozvěděli tak, že geodeti začali na Štvanici vyměřovat pro německou firmu pozemky. Soutěž ještě přitom nebyla vyhlášena a oni už věděli i to, co si město na ostrově představuje. Na rozhodnutí doplatí jen a jen Pražané, protože to, co se na Štvanici připravuje, rozhodně není pro ně finančně přístupné," míní Doležal.

Vedoucí odboru obchodních aktivit magistrátu Václav Pátek tvrdí, že nemuseli postupovat podle zákona o veřejných zakázkách.

"Tento zákon by pro nás platil v případě, že by město vydávalo peníze. Ale protože tady přijímáme peníze, tak se nás netýká. Jsem přesvědčen, že jsme postupovali zcela korektně, kdybych to nebyla pravda, nemohl být šéfem odboru, který měl soutěž na starosti," prohlašuje Pátek.

Přednost německé společnosti oproti české vidí především ve financích. "Jednu z hlavních záruk vidíme v tom, že regeneraci Štvanice opravdu zaplatí. U druhé, české firmy bylo tato stránka nedostatečně podložená," říká vedoucí odboru, který věří, že představitelé města najdou někde pro australskou společnost místo na výstavbu oceanaria.

Podobně rozladěný je i Australan Leonard Alfred Edney, manažer třetího zájemce o Štvanici, společnosti Underwater World Oceanarium. Na rozdíl od české firmy ale považuje už soutěž za ztracenou.

"Podle podmínek soutěže se proti ní nemůžeme odvolat. Navíc stále věříme, že nakonec od města získáme nějaké jiné místo na výstavbu našeho oceanaria," přiznává Edney důvody, proč po zástupcích města nežádají zrušení soutěže.

Australan je ale podle svých slov přesvědčen, že soutěž byla manipulována. "Nedovedu si vysvětlit, proč radní chtějí mít od MeridianSpa na ostrově Štvanice další hotel, který mohl být kdekoliv jinde. Navíc je naprosto jasné, že ostrov nebude určen pro širokou veřejnost, město samozřejmě po dobu šedesátiletého pronájmu nedostane ani korunu, protože Štvanici pronajalo zdarma," namítá manažer Leonard Alfred Edney.

To, že jeho nabídka nemá šanci, ale bylo jasné už před začátkem soutěže, protože už dříve schválený územní plán neumožňuje postavení ocenanaria.

Tento fakt přiznává i radní Filip Dvořák, jako předseda hodnotící soutěže nejdůležitější osoba v celé kauze. Proč ale neinformovali Australany včas o tomto plánu nebo tuto nabídku ihned nevyloučili? "Ano, to je správná otázka. Pokud si pamatuji, tak někteří členové komise žádali vyloučení, ale jiní byli zase proti. Navíc by tak zůstali ve hře jen dva zájemci," odpovídá.

V zápisech ze všech tří schůzí komise ovšem žádná zmínka o podobné žádosti není. Naopak v zápisu z druhé schůze stojí: "Vzhledem k tomu, že nabídky předložili pouze tři uchazeči, a je nezbytně nutné řešit revitalizaci ostrova v nejbližším časovém horizontu, nebylo navrženo žádnou z nabídek vyloučit ze soutěže."

Člen komise a předseda finanční komise městské rady Radovan Šteiner si také debatu o vyloučení nějaké nabídky nepamatuje. Zároveň podotýká, že mu není jasné, proč Australané šli do soutěže. "Já jsem je upozorňoval na tyto komplikace. Jenže oni tvrdili, že zástupci města jim byla účast doporučena. Takže nevím, co si o tom myslet," míní Šteiner, který hlasoval pro to, aby všichni tři zájemci své nabídky dopracovali. "Kdyby Němci vyřešili dopravní problémy, hlasoval bych pro ně. Mně by se líbili i delfíni na Štvanici, ale finanční kalkul Australanů byl opravdu tristní," soudí.

Další člen komise, radní Prahy 7 Štěpán Hasal je stejně jako Dvořák přesvědčen, že německá nabídka byla zdaleka nejlepší. "Hlavní důvod byl ten, že do oceanaria se půjde člověk s rodinou podívat jednou za rok. My jsme ale chtěli, aby na ostrov chodili hlavně Pražané, a to třeba každý týden. Přesně toto podle nás splňuje vítězný návrh," konstatuje Hasal.

Zároveň připouští, že existují v projektu dva problémy - podzemní parkoviště a hotel se šedesáti pěti pokoji. "My jsme to pochopili tak, že by to neměl být klasický hotel, ale zařízení, které by sloužilo sportovnímu provozu a měli by v něm přespávat například lektoři. K parkovišti jsem byl skeptický, ale byl jsem ujištěn, že se dá postavit parkoviště pod vodou, technologie na to existuje," říká radní Hasal. Z projektu ovšem vyplývá, že pokoje budou pro návštěvníky, kteří by měli zaplatit tři tisíce korun na den.

Žádné výhrady k postupu města nemají zástupci vítězné společnosti MeridianSpa. Jejich poradce a spoluautor projektu Daniel Chamrád považuje soutěž za bezchybnou. "Samozřejmě vítěz je spokojen, to je tak vždycky," konstatuje.

 

Účastníci soutěže:

1. MERIDIANSPA

Firma z německého Hamburku, vítěz soutěže, pět členů výběrové komise ji zařadilo na první místo, čtyři se zdrželi hlasování. Hledala ve městě už delší dobu lokalitu pro své podnikání, uvažovala například o nedodělaném plaveckém areálu Šutka v Praze 8.

Na Štvanici chce investovat téměř miliardu korun, v plánu má zbourání zimního stadionu a stavbu budovy se šedesáti pěti pokoji, v níž bude personál poskytovat kombinaci lázeňských a sportovních služeb. Denně má služeb hotelu využít dvě stě lidí, kteří tam nebudou ubytováni, z nichž každý by měl zaplatit přibližně třista korun. Vzniknout má rovněž podzemní parkoviště se 187 místy.

Na dalších místech ostrova chce vedení MeridianSpa vytvořit rekreační veřejnou zónu s rekreačně sportovními zařízeními.

2. OBČANSKÉ SDRUŽENÍ APEX-CLUB (HOKEJOVÝ KLUB-APEX PRAHA)

Skupinka lidí, kterým město pronajalo zimní stadion na Štvanici. Pět členů komise je umístilo na druhé místo, pokud se radní nedohodnou s Němci, slíbili, že vyzvou k jednání právě je.

Toto sdružení se skládá z nadšenců, kteří se věnují rekreačně i soutěžně lednímu hokeji. Postarali se o to, že léta nefungující stadion je v provozu, a kromě nižších hokejových soutěží si mohou lidé přijít na něj pravidelně zabruslit.

Apex-Club navrhoval demolici stadionu a výstavbu haly pro různé reakreační sporty. Rovněž navrhoval vznik haly na box, atletickou dráhu, antukové kurty pro volejbal a řadu dalších činností.

3. UNDERWATER WORLD OCEANARIUM (CZ)

Pobočka stejnojmenné australské společnosti, která má ve své zemi velká oceanaria, Praha by byla prvním evropským místem. Ani jeden z členů komise je při hlasování nezařadil na první místo.

Společnost chtěla postavit v jedné části víceúčelovou sportovní halu, celý ostrov upravit a na místě zimního stadion vytvořit oceanarium. Šlo by o obrovské akvarium s průchozím, plexisklovým tunelem. Je možné, že nakonec jim radnice nabídne k jejich plánům nějaké místo ve městě.

 

Rozhovor se zástupcem 3. účastníka soutěže:

Leonard Alfred Edney: "Město nás tahalo za nos."

Manažer australské společnosti Underwater World Oceanarium Leonard Alfred Edney je velmi zklamaný přístupem města k soutěži o regeneraci ostrova Štvanice. "Byli jsme zástupci města taháni za nos, šli jsme do soutěže, aniž by nás kdokoliv upozornil, že oceanarium namůže na Štvanici být. Nejvíc mi vadí, že soutěž nebyla férová," prohlašuje Edney.

Proč jste si ale nezjistili, že územní plán s podobnou stavbou nepočítá?

Několikrát jsem mluvil s radním Filipem Dvořákem i starostou Prahy 7 Tomášem Dubem, kontaktoval jsem rovněž Útvar rozvoje města a členy komise. Ani jeden mi neřekl, že oceanarium není dobrý projekt na Štvanici.

Vy svůj protest opíráte ještě o námitku, že finanční hodnocení vaší nabídky zpracoval odbor obchodních aktivit magistrátu nepravdivě, protože jste oproti jeho tvrzení nikdy nežádali finanční spoluúčast města. Proč ale v nabídce píšete, že náklady na výstavbu mostu na Štvanici by mělo nést i město Praha?

To vytrháváte ale věci z kontextu. Tato stavba vůbec nebyla v zadání soutěže, bylo to něco navíc, co jsme nabízeli. Nyní bude muset most z Holešovic na ostrov financovat město bez našich téměř osmnácti milionů korun. Vymysleli jsme také miniautobusovou dopravu, která měla jezdit na ostrov ze stanice metra Vltavská a Florenc.

Myslíte, že to byl od úředníků záměr?

Jsem toho názoru, i když to nemohu podložit, že zmiňovaný odbor na magistrátu pracoval na základě nějakých instrukcí. Mám důvody toto tvrdit. Pokud by někdo takto zpracoval ekonomickou nabídku, toho by v západních zemích vyhodili. Oni naši nabídku pořádně neprostudovali.

Co říkáte na hlavní argument Němců i radních, že regenerace ostrova nebude stát Pražana ani korunu?

Ale to samé jsme přece nabízeli i my. Navíc jsme chtěli platit nájem, Němci žádný nájem platit nebudou. Naopak Pražané budou jen platit, platit a platit.

Ale vy byste také chtěli peníze za návštěvu oceanaria.

Ano, každý by platil vstupné. Nicméně využití sportovní haly a dalších zařízení na ostrově by bylo bez poplatků, pouze kdyby si chtěl někdo například rezervovat halu.

To by se vám vyplatilo?

Byli bychom rentabilní, kdyby do oceanaria přišel určitý počet lidí.

Proč tolik stojíte o Štvanici?

Pro nás je velmi důležité, abychom měli oceanarium blízko vody.

Rozpadlé oplocení koupaliště v Praze na Štvanici. (19. července 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz