Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž na Gröbovku nebyla řádně vypsána

  15:04aktualizováno  15:04
Vinohrady - I když zastupitelstvo druhé městské části schválilo pronájem Havlíčkových sadů, respektive objetků v nich včetně Gröbeho vily, americké společnosti Ceeli, ozývají se stále hlasitěji hlasy zpochybňující celou soutěž. Radní Prahy 2 a předseda finanční komise Jiří Paluska tvrdí, že neexistuje žádné usnesení rady, kterým vypsání soutěže schválila.

Podle Palusky neexistuje ani takové usnesení, které by zmocnilo společnost B.I.R.T., která soutěž nakonec organizovala, aby to udělala za ni. "Konzultoval jsem to s právníky a potvrdili mi, že je to jakoby žádná soutěž nebyla," míní radní.

Místostarostka Jarmila Cechnerová připustila, že zvolený postup nebyl zcela tradiční. "Usnesení, která obvykle děláme u různých soutěží, kde stojí, že rada vyhlašuje soutěž, v případě Havlíčkových sadů neexistuje," řekla. Domnívá se ale, že účel je ale naplněn dvěma jinými usneseními. "Existuje usnesení, že byla najata firma B.I.R.T., aby pro nás zorganizovala výběrového řízení a další usnesení, kdy rada schválila text soutěže." Cechnerová se neobává, že by soutěž mohla být kvůli tomu zrušena. "Myslím si, že jsme nepochybili," říká.

Paluska soudí, že se nyní pouze hledá způsob, jak chybu zakamuflovat. Ve smlouvě městské části s B.I.R.T. podle něho žádné zmocnění k vypsání soutěže neexistuje. "Standardní postup zachován nebyl," konstatoval.

SOS Praha: Nájem sadů prošetří antimonopolní úřad
Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se nejenom v této souvislosti míní obrátit Občanské sdružení Obrana životního prostředí a koalice SOS Praha. To klade městské části za vinu i to, že soutěž měla být jednostupňová, ale nabídka uchazeče o pronájem se měnila.

Václav Drbohlav z Obrany životního prostředí tvrdí, že nabídka společnosti Ceeli se oproti podmínkám soutěže nezabývala celým areálem sadů, proto měla být vyřazena. Institut podle něj neprokázal, že má na opravu areálu finance. SOS Praha chce, aby antimonopolní úřad z vlastního podnětu pozastavil další kroky ohledně sadů a soutěž zrušil. O zrušení soutěže koalice požádá i pražské radní.

Vedení radnice soudí, že výběrové řízení bylo bez chyb. "Náš názor je, že soutěž byla v pořádku. Pokud bychom o tom nebyli přesvědčeni, nikdy bychom ji neuzavírali," řekl místostarosta Prahy 2 Karel Winkelbauer. Podle Winkelbauera, který je pro odstranění všech pochybností, se sdružení mělo spíše obrátit na soud.

Gröbeho vila v havlíčkových sadech je výraznou dominantou Vinohradského panoramatu. (5. 3. 2001)

VInohradská radnice rozhodla, že pronajme Havlíčkovy sady včetně Gröbeho vily (na snímku) americké společnosti Ceeli institut. (29. května 2001)

Srp a kladivo zdobí jeden ze stropů v Gröbeho vile, která potřebuje nutně opravit. (5. 4. 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Necelé tři týdny po napadení v jednom z brněnských barů je herec Ján Sedal mimo ohrožení života. Po několika operacích...

Ostudná místa Zlína: na nádražích se vrátíte v čase, podchod se nepovedl

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Dávno přežitá nádraží, zdevastovaný areál Družby nebo podchod, jehož oprava za desítky milionů korun se tak úplně...

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz