Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soul pošle do zaplavené KLDR pomoc za miliony

  15:20aktualizováno  16:16
Katastrofální povodně, které v posledních dnech zasáhly Severní Koreu, si vzaly stovky životů a nejméně 300 tisíc lidí připravily o střechu nad hlavou. Těžce zasaženo je i tamní zemědělství. Jihokorejci se proto rozhodli poslat severnímu sousedovi pomoc, v první fázi za 7,5 milionu dolarů.

Severní Koreu zasáhly v posledních dnech katastrofální povodně | foto: Reuters

Oznámily to zdroje z jihokorejské vlády. KLDR - ačkoliv o pomoc oficiálně nepožádala - dostane od Soulu balíky s instantním jídlem, vodou, léky, přikrývkami a dalšími nezbytnostmi. V další fázi pak z jihu vyrazí kamiony s věcmi nutnými pro obnovu země.

Televizní záběry ukazují ničivé následky povodní v Severní Koreji

"Vzhledem k obrovským škodám a katastrofální situaci obyvatel hodláme pomoc poskytnout tak rychle, jak to jen bude možné,“ prohlásil jihokorejský ministr Lee Jae-joung.

Více než týden trvající silné deště zasadily Severní Koreji těžkou ránu. V zemi, která z domácí zemědělské produkce nenakrmí ani vlastní populaci, voda zničila velkou část úrody.

Podle tamních médií živel zdevastoval víc než jedenáct procent rýžových a kukuřičných polí. Přívaly strhly stovky mostů a tisíce domů, z povrchu zmizely kilometry železničních tratí.

Severní Koreu zasáhly v posledních dnech katastrofální povodně

Situace je o to horší, že záplavy nejhůř postihly oblast, která funguje coby zásobárna zemědělských surovin pro celou zemi. Právě tyto regiony obstarávají v posledních letech přes polovinu severokorejské zemědělské produkce. Zatím je příliš brzy na vyčíslení škod, ovšem dle hrubých odhadů OSN si voda vzala 200 až 300 tisíc tun obilovin.

Přesto se odborníci shodují, že hladomor nehrozí. KLDR si prošla hladomorem v 90. letech. Tehdy mu padlo za oběť až deset procent 23milionové populace.

Desítky mrtvých, stovky pohřešovaných
Ránu dostal i uhelný průmysl. Státní agentura KCNA napsala, že voda odnesla stovky tisíc tun uhlí a zničila vybavení dolů.

Severní Koreu zasáhly v posledních dnech katastrofální povodně

Pokud jde o počet obětí, OSN oficiálně uvádí číslo 83. Ovšem stovky lidí se stále pohřešují a je pravděpodobné, že cifra až několikanásobně vzroste.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo pět civilistů, včetně jednoho cizince

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo pět civilistů, z toho čtyři Afghánci a jeden cizinec. Dalších šest lidí bylo...

Najdete na iDNES.cz