Podle šéfa diplomacie existuje nyní dostatek důkazů, aby se Soul mohl kvůli incidentu ve Žlutém moři obrátit na Radu bezpečnosti OSN. Oficiální výsledky vyšetřování Jihokorejci slibují zveřejnit ve čtvrtek.
Jihokorejská média spekulovala o torpédu KLDR už dlouho a zdroje blízké vyšetřování tvrdily, že se v plášti rozpůlené lodi, kterou Jihokorejci vyzvedli z mořského dna, nacházejí zbytky látky používané v torpédech KLDR. (více čtěte zde)
List Čoso Ilbo včera napsal, že kusy torpéda jsou totožná s těmi, které Soul získal před sedmi lety z rakety KLDR na mořském dně. Na vinu Pchjongjangu podle deníku ukazuje i sériové číslo vyryté na plášti střely.
Torpédo zřejmě odpálila ponorka KLDR
Další jihokorejský list Dong-a Ilbo zase včera uvedl, že střelu vypálila ponorka KLDR. Podle zdrojů deníku to dokazují odposlechy komunikace severokorejské armády těsně po útoku poblíž námořní hranice obou států.
Soul se oficiálnímu nařčení severního souseda bránil až do chvíle, kdy bude mít v ruce nezvratné důkazy. V této chvíli je totiž jasné, že březnový útok je nejvážnějším incidentem od Korejské války a značně vyostří atmosféru mezi státy, které jsou formálně stále ve válečném stavu.
Jihokorejská korveta o výtlaku 1 200 tun se 104 muži posádky se potopila 26. března po výbuchu, jehož příčina byla zpočátku nejasná. Při incidentu se loď rozlomila na dvě části. Z posádky se 58 námořníků zachránilo, těla většiny ze 46 pohřešovaných byla nalezena později.
Postup v celé záležitosti Jižní Korea pravidelně konzultuje s Washingtonem. V pondělí telefonoval prezident I Mjong-bak se svým protějškem Barackem Obamou, včera pak přijala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zvláštní jihokorejské vyslance.