Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soukupův jazz na česko-severský způsob. Žádný chlad

  8:44aktualizováno  8:44
Sedmadvacetiletý altsaxofonista Luboš Soukup patří k jazzmanůn, kteří hledají vzdělání a podněty i na zahraničních školách. Po absolvování pražské Ježkovy VOŠ ve třídě Rostislava Fraše se vydal nejprve do Katovic, kde se stal členem polsko-českých Inner Spaces, a odtud do Kodaně na Rhythmic Music Conservatory. Tam založil vlastní kvarteto, které vloni představil na turné po Dánsku a České republice. A před několika dny tento kvartet představil své album.

Saxofonista Luboš Soukup | foto: http://lubossoukup.com - Alexander Dobrovodský

Členy uskupení Luboš Soukup Quartet jsou švédský pianista Oscar Grönberg, švédský kontrabasista Joel Illerhag a dánský bubeník Morten Haesum. Název jejich alba Beyond the Borders (Mimo hranice či Za hranicemi) nahraného u nás ve Svárově a smíchaného v Kodani švédským mistrem zvuku Augustem Wanngrenem, plně odpovídá hudbě samé.

Jde o autorský projekt: devět Soukupových skladeb vyvrací u nás nikoliv neobvyklou představu, že ke skandinávskému jazzu patří i něco ze snivého charakteru té školy, kterou ustavila slavná gramofirma ECM. Soukup označuje svůj způsob hry za „shorterovský“: energii a volně tematickou improvizaci střídá s občasnými, třeba i jen několikatónovými riffovými motivky a plynulejší melodické linky s téměř coltraneovskými explozemi. To vše výrazně koření energická rytmika, neustále vstupující do souhry nosičů melodických linek a eliminující usazení se v setrvalém „klidu“. Pasáže ve stejném tempu s pravidelným beatem se střídají s rubatovými vložkami nebo s částmi jinak laděnými výrazem i zvukovou strukturou.

Luboš Soukup Quartet při hře

Luboš Soukup Quartet při hře

Výbušný charakter převládá v prvních třech číslech; pak se překvapivě zklidní do prostinkého Folk Songu. Následující Storytelling, opět s lyricky laděným tématem, čeřeným pohyblivějšími vsuvkami saxofonu, se drží v podobné náladě. Přispěje k ní i kytarové sólo Davida Dorůžky. Nahrávky se zúčastnil ve třech číslech jako host a dokonale se vcítil do její, zřejmě mu blízké atmosféry. Poslední třetinu cédéčka obstarávají lyrický Cosmic Altar v pomalejší tempu, dále skladba Recovery s častějším střídáním výrazu a s důraznějším uplatněním rytmiky a se vzrušující energií v pianovém sóle, vystřídaném návratem k lyričtějšímu Soukupovu tématu. Tečka patří Meditation - vysloveně náladovému závěru s hravou Soukupovou altkou.

Pokud dnešní jazz hledá řešení mezi spontánní expresí svých původních amerických tvůrců a evropským směřováním k formotvorné koncepci, je toto album jednou ze šťastných možností takové kombinace.

Saxofonista Luboš Soukup

Saxofonista Luboš Soukup

O albu

Luboš Soukup Quartet: Beyond The Borders. CD, stopáž 53:15 minut. Vydala společnost New Port Line.

Skladby:
1. Escape
2. Barcelona
3. Windy Day In Copenhagen
4. Folk Song
5. Storytelling
6. Call Him
7. Cosmic Altar
8. Recovery
9. Meditation

All compositions by Luboš Soukup

Obsazení:
Luboš Soukup – sax
Oscar Grőnberg - piano
Joel Illerhag – acoustic bass
Morten Haesum – drums

David Dorůžka - guitar (track 4, 5 and 9)

Obal alba Luboš Soukup Quarteta

Obal alba Luboš Soukup Quarteta

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz