Soukromí exekutoři děsí neplatiče

Praha - Poslední zkušenosti městských částí ukazují, že soukromí exekutoři výrazně urychlují vymáhání dlužných částek. Nyní se objevují první výsledky. Výhodou soukromníků je podle slov zástupců městských částí jejich pružnější přístup k řešení případů. Většinou vystěhují dlužníka nájemného bytu po soudním rozhodnutí již do pěti týdnů.

Ředitel bytového odboru magistrátu Julius Schimmer soudí, že činnost soukromých exekutorů zlepší situaci městských částí v souvislosti s neplacením dlužných částek.
"Soudní vykonavatelé dosud neměli důvod spěchat, navíc se před samotnou exekucí musel znovu konat soud," řekl Schimmer.

Jejich postupy tak často trvaly až dva roky. Nový zákon rozhodnutí soudu urychluje a navíc jsou podle něj soukromí exekutoři na případech finančně zainteresováni.
 Jejich úspěch spočívá především v jejich aktivitě - čím více případů se jim podaří dovést do konce, tím více peněz vydělají. Jejich odměny se pohybují okolo patnácti procent získané částky.

Exekutoři po soudním rozhodnutí zabavují majetek dlužníků, oceňují tyto věci a organizují veřejné dražby. Postup a pravomoci soukromých exekutorů upravuje nový zákon o exekuční činnosti, který vstoupil v platnost v září. Jednotlivé městské části tedy nyní mohou volit nové postupy.

První výsledky vykazuje například experiment Prahy 10. Tam si navíc k soudním vykonavatelům najali v září podle ředitele místního právního oddělení Josefa Veselého vymáhací firmu. "Začínají se nám od té doby daleko častěji ozývat lidé, kteří chtějí dlužnou sumu uhradit," řekl Veselý.

Tento přístup neplatičů potvrdila exekutorka Marcela Dvořáčková: "často je to prostě o tom, že lidé peníze mají, ale nechtějí je vrátit." Úspěšnost akce podle Veselého zhodnotí zástupci radnice až po čtvrtletém působení. "Chceme vidět dlouhodobější výsledky," dodal Veselý.

Jiný postup volí radnice páté městské části, která sází na soukromé exekutory. V Praze 5 vypověděli v září smlouvu specializované firmě. Ta se případy snažila vyřešit mimosoudní cestou. "Roční zkušenosti ukázaly, že výsledný efekt je velmi malý - zhruba dvě procenta celkové sumy," sdělil mluvčí Vít Drbal.

Nyní sice musí v pátém pražském ovodě vyčkávat soudního rozhodnutí, ale následná rychlost postupu bývá výrazně razantnější a efektivnější. "Je jim jedno jestli se jedná o sobotu nebo neděli, jsou prostě pružní," tvrdí Drbal.

Splácení dluhů podle něj napomáhá i privatizace bytů a nebytových prostor. "Dlužník nájemného totiž nemůže například v rámci bytové privatizace koupit byt, který užívá," řekl Drbal. Často se podle něj stává, že lidé po tomto zjištění platí i desetitisícové částky, na jejichž uhrazení předtím nereagovali.

Vedení Prahy 1 následovalo koncem minulého měsíce některých dalších městských částí a od října má vlastní exekutory. "Často samotná hrozba exekuce opravdu nutí provinilce hradit závazky," řekl Bürgemeister. "Případy dlužného nájemného, kde je nezbytné rozhodnutí soudu, radnice ale zřejmě nechá na soudních exekutorech," dodal starosta.

Speciální exekuční oddělení Prahy 1 se totiž podle něj zaměří především na pohledávky, které městské části vznikly neuhrazením pokut udělených při různých správních řízeních. "Velký problém představují například pokuty za nelegální taxislužbu, které platí jen málokdo, a které se pohybují v částkách desetitisíců korun," uvedl starosta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video