Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soudci odmítli úpravu civilních sporů. Lidé nebudou mít na advokáty, tvrdí

  16:55
Má to být předpis, který vylepší a zmodernizuje pravidla řízení občansko-právních sporů před soudem. Navrhoval například, že lidé by v případě sporů nad 50 tisíc korun k soudu mohli pouze v zastoupení advokátem. Soudci návrh odmítli jako nepoužitelný v praxi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Novou představu o pravidlech v občanskoprávním řízení před soudem předkládá expertům k diskusi ministerstvo spravedlnosti. Řada vysoce postavených soudců však návrh nové úpravy civilního procesu pokládá za natolik nepovedený, že je neopravitelný a nemá smysl se jím dál vůbec zabývat.

Návrh na novou úpravu nepomůže podle kritiků ani soudcům, ani lidem, kteří se u nich domáhají spravedlnosti. Soudcům vadí, že je příliš odtržený od reality, protože ho tvořili akademici, kteří nikdy nesoudili, ale na zkušenosti a názory z praxe se neptali. Návrh odmítlo i vedení Nejvyššího soudu.

„Je nemilým překvapením, že ani Nejvyšší soud, ani nižší soudy se k věcnému záměru nemohly vyjadřovat už v průběhu jeho tvorby,“ řekl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy lze v tomto případě použít srovnání s lékaři: „Představme si, že by metodiku pro provádění operací psal chirurg, který nikdy nikoho neoperoval, a ti, kteří operují denně, by se jí museli řídit.“

Spory nad 50 tisíc pouze s právníkem

Podle návrhu nové úpravy by například účastníci řízení v případě sporů nad 50 tisíc korun mohli k soudu pouze v zastoupení advokátů. Návrh však neřeší, kdo by novou povinnost zaplatil. Právníci upozorňují, že takzvané právo chudých stát má vyřešené, ale povinnost vzít si k soudu advokáta už od začátku by negativně dopadla na střední třídu – není dost chudá, aby dosáhla na pomoc státu, ani dost bohatá, aby jí desetitisíce vynaložené na advokátní zastoupení nechyběly.

Novinka se týká i dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), z něhož by se měl stát řádný opravný prostředek, a řízení u NS, která jsou dnes většinou neveřejná, by se měla vést ústně. Předseda senátu NS Petr Šuk však upozornil, že NS má jen jednu jednací síň a splnění požadavku na ústní jednání by si vyžádalo novou budovu.

Kritizovaný návrh na nový civilní proces vznikl za ministra Roberta Pelikána, který tvůrcům navrhoval, aby se inspirovali německým civilním řádem. Akademici, kteří na dokumentu pracovali, jsou však experti na staré rakouské právo nebo je jim blízké, a šli vlastní cestou. Podle právníků z praxe tak vznikl návrh, který nás vrací do 19. století. „U tak důležitého předpisu není možné, aby byl nahrazen až nekritickým převzetím procesní úpravy jiného státu,“ řekl Pavel Šámal.

Tvůrci argumentují, že rekodifikovaný předpis má sloužit především lidem, nikoli soudcům. Podle Šámala je to pěkná idea, ale musí to fungovat i u soudu. „Pokud to u soudu fungovat nebude, nebude to fungovat ani pro občany a pak je to jen floskule,“ upozornil.

„Civilní řád tu není jen pro účastníky řízení, těm garantuje přístup k soudu. Je tu hlavně pro soudce, protože určuje pravidla, jak postupovat ke spravedlnosti,“ doplňuje předseda senátu NS Zdeněk Krčmář.

Kritici poukazují na to, že práce na rekodifikaci dokonce ani nezačaly tak, jak měly. Autoři si totiž neudělali analýzu stávajícího civilního procesu, aby zjistili, co je vůbec potřeba měnit.

„Postrádám jasně řečené myšlenky, kudy se má proces ubírat,“ řekl soudce Ústavního soudu Jaromír Jirsa. Podle něj je potřeba se zamýšlet například nad tím, zda máme mít civilní proces roztříštěný do několika předpisů, nad revizí soudní soustavy i rolí Nejvyššího soudu jako sjednocovatele judikatury.

Apeloval na to, aby se u soudu místo popisování stohů papíru dbalo víc na zásadu ústnosti, která se podle něj vytrácí, a se stranami sporu se více hovořilo. „Civilní proces je komplikovaný a dává prostor pro různé chyby a fauly,“ poznamenal s odkazem na případy, které končí u Ústavního soudu. „Nový předpis potřebujeme, ale nesmíme ho uspěchat, protože podle stávajícího se soudit dá. Musí být moderní a odtučněný, zdravě konzervativní a neopsaný,“ řekl Jirsa.

Soudní proces by měl být jednoduchý a rychlý

I podle Miroslava Antla, předsedy ústavněprávního výboru Senátu, který hostil konferenci na téma nový civilní proces, je první návrh rekodifikace příliš teoretický a nepřináší to, co lidé potřebují: rychlá rozhodnutí soudu. „Proces má být jednoduchý a všem srozumitelný. Měl by odstraňovat možnosti průtahů řízení, kterých je hodně,“ řekl Antl. Upozornil, že nová procesní norma měla následovat hned po přijetí hmotné, tedy nového občanského zákoníku, podle nějž se postupuje už čtyři roky.

Na spory o děti soudci nově dostanou půlroční lhůtu. Nereálné, oponují

Ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, který návrh záměru „zdědil“ po ministru Robertu Pelikánovi, zaskočilo, jak nekompromisně soudci podobu návrhu odmítají. „Kritika, že je moc akademický, odtržený od reality a bez počáteční analýzy, mě mrzí. Je to ale dobrý základní výkop pro další debatu. Jsme připraveni naslouchat názorům, ale je potřeba si uvědomit i to, že konečnou odpovědnost má ministerstvo,“ řekl Kněžínek.

Soudci ale trvají na tom, že nový dokument je neopravitelný. „Je to akademický projekt, který nebere v úvahu posledních třicet let života. Není to podklad, nad kterým se dá diskutovat, jen nám ukázal cestu, kudy se vydávat nemáme,“ řekl soudce NS Petr Šuk.

„To, co nám bylo předloženo, civilní proces nikam neposouvá. Tento materiál není přepracovatelný do podoby, aby s ním ministerstvo spravedlnosti mohlo předstoupit jako s oficiálním návrhem,“ dodal jeho kolega z NS Zdeněk Krčmář.

Podle místopředsedy Městského soudu v Praze Tomáše Novosada návrh neřeší problémy stávajícího předpisu, například zbytečnou nutnost rozsáhlých odůvodnění rozsudků, a naopak z něj odstraňuje instituty, které dobře fungují a rozhodnutí urychlují.

„Vymahatelnost práva neznamená, že člověk se domůže rozsudku, ale to, že dosáhne nápravy. Proces by měl proto začít žalobou a skončit uspokojením nároku,“ doplnil předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal a zdůraznil, že spravedlnost není spravedlností, pokud se na ni musí čekat několik let. „Návrh je návratem do hodnot 19. století, remakem vhodným do muzea, kde jsou vystaveny nejen hodnoty, ale i kuriozity,“ dodal.

Soudci spoléhají na to, že práce na rekodifikaci civilního procesu začnou znovu, a to od samého začátku, tedy analýzou dnešních předpisů. Měla by dát odpověď na otázku, co nefunguje, zda se to má změnit a jak. Zároveň upozorňují, že nic se nesmí uspěchat. „Zvlášť v době, kdy tu máme vysokou soudivost občanů, vysokou předvádivost advokátů a vysokou nesmiřitelnost politiků, se máme ubírat cestou uvážlivosti,“ řekl Roman Fiala. 

Před překotnou legislativní smrští varují i další soudci a upozorňují, že podle stávajícího civilního procesu se stále soudit dá. Je to lepší, než mít nový předpis, který bude nekvalitní. „Podle aktuální evropské zprávy byla Česká republika v rozhodování sporných řízení na osmém místě. To není špatné,“ dodal Tomáš Novosad.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Rekvalifikovat se můžete, i když práci máte. Polepšíte si, říká šéf úřadu práce

Premium

Na rekvalifikační kurzy se hlásí rekordní počet zájemců. Nabídky úřadu práce vyhledávají lidé, kteří přišli o zaměstnání, ale i ti, kteří si chtějí zlepšit své vyhlídky na pracovním trhu. „Osmdesát...

4. dubna 2025

Mikádo jako pomůcka při řešení nestandardních úloh. Učte se matiku hrou

Premium

Součástí přijímačkových testů jsou i nestandardní úkoly. Ty se mohou na první pohled zdát velmi obtížné. Tak to ale nutně být nemusí. I v tomto případě platí, že trénink dělá mistra. A vzít si k tomu...

4. dubna 2025

Nedýchalo, z nosu a úst tekla krev. Zpověď policisty, který na dálnici oživil miminko

Premium

Policista Martin Učeň, který v pondělí pohotovou resuscitací za plného provozu na dálnici zachránil měsíčního kojence, poprvé podrobně popsal dramatickou záchrannou akci. „Z nosu a úst mu tekla...

4. dubna 2025

ANALÝZA: Jak získat zbraně, které nevyrobíme. Evropa hraje na slepou bábu

Premium

Brzy se zřejmě staneme svědky bizarní situace, jak Evropa za ceny zvýšené americkými cly překotně nakupuje americké zbraně, aby se stala strategicky autonomní na Americe.

4. dubna 2025

Za naftu až o sedm korun méně. Podívejte se, kde nakoupíte nejlevněji

Pokud natankujete plnou nádrž, koupíte si k tomu sendvič, colu a kávu, může být rozdíl v útratě na různých benzinkách až 420 korun. Potvrdil to průzkum čerpacích stanic iDNES.cz, který se zaměřil na...

4. dubna 2025

Sexuální orgie v Rusku. Trump zažaloval firmu, že o něm psala, platit bude ale on

Americký prezident Donald Trump musí zaplatit pokutu 625 tisíc liber (18,5 milionu Kč) za soudní náklady londýnské společnosti Orbis Business Intelligence, kterou zažaloval v roce 2022 kvůli spisu s...

3. dubna 2025  22:18

Vezl izolovaným domorodcům kolu. Může být někdo tak hloupý? zlobí se aktivisté

Indické úřady zadržely amerického cestovatele, který se pokusil navázat kontakt s izolovaným kmenem Sentinelců. Na jejich ostrov přinesl dary v podobě dietní koly a kokosů. Domorodé obyvatelstvo se...

3. dubna 2025  22:02

Brala 11. září jako vnitřní spiknutí. Sešel se s ní Trump a v Bílém domě začaly čistky

Americký prezident Donald Trump propustil po setkání s krajně pravicovou aktivistkou Laurou Loomerovou několik významných představitelů Národní bezpečnostní rady Bílého domu (NSC). Loomerová vysoce...

3. dubna 2025  21:37

Česko zaspalo, říká expert o investicích do obrany. V 3D tisku ale může být lídrem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý podepsala za svůj resort memorandum s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) o spolupráci v oblasti inovací obranného průmyslu. Podle expertů je...

3. dubna 2025  20:57

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

3. dubna 2025  20:24

Prezident oplodnitel. V USA bují hnutí za vyšší porodnost, Trump je pro ně mesiáš

Premium

Američtí pronatalisté v posledních měsících výrazně posílili. Stoupenci co největší porodnosti získali mocné spojence v administrativě Donalda Trumpa. Společnými silami bojují proti uvadající...

3. dubna 2025

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025