Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy jsou příliš dlouhé, stěžoval si střelec z radnice

  20:38aktualizováno  20:38
Tvrdil o sobě, že chce bojovat za čistotu komunální politiky a za spravedlnost. Uvažoval o tom, že kvůli těmto svým ideálům bude kandidovat ve volbách. Jenže nakonec vzal "spravedlnost" do vlastních rukou. Podle policie zastřelil dva lidi a nakonec namířil hlaveň zbraně na svou hlavu.

Pavel Slíva podle policie zastřelil advokátku a náměstka havířovské primátorky.

ČTĚTE TAKÉ:
Střelec zabil advokátku, pak vraždil na radnici

Kdo byl Pavel Slíva, brýlatý chlapík s knírkem, který podle policie zbavil života právničku Ivanu Kabzanovou a náměstka havířovské primátorky Martina Balšána? - více zde

Jednoduše řečeno, řadu let loajální pracovník města Havířova, který vedl od roku 1995 Technické služby města. "Příjemný a pohodový chlapík," dodávají ti, kteří ho znali.

Jeho život naruby převrátily akcie. Akcie Technických služeb, které získal v roce 1997, ale vlastně nikdy za ně nedostal peníze.

Havířov je "banánová republika", tvrdil rozčilený Slíva
Až do roku 2003 o něm vlastně nebylo ani příliš slyšet, nebýt jeho občasných vystoupení, kdy se kupříkladu vyjadřovat k zimním kalamitám a nasazování techniky.

Jenže vše se změnilo na rozhraní let 2002 a 2003, kdy byl nejdříve odvolán z šéfovského místa a nakonec musel z firmy úplně odejít. A ke všemu začal tušit, že město se chystá jeho akcie neuznat.

"Je to nezákonné! Na nic takového neměli právo!" stěžoval si velmi hlasitě Slíva, ale nic mu to nebylo platné. 

Najatá právnička Kabzanová - ta, kterou v pondělí zastřelil - prohlásila jeho akcie za neplatné, protože prý zákon neumožňoval takový odprodej akcií. Zastupitelstvo se následně jejím názorem řídilo a město navrhlo Slívovi maximálně určité finanční vyrovnání. Zdaleka ne takové, jaké si představoval.

Jeho rozladění nabíralo na obrátkách, další měsíce a léta strávil bojem za akcie. Chodil na policii podávat trestní oznámení, obcházel soudy, psal jednu stížnost za druhou, vystupoval v médiích.

"Soudy jsou v České republice neuvěřitelně dlouhá záležitost," prohlašoval a tepal do poměrů v Havířově.

"Bedlivě si všímám veškerého dění i případných nešvarů, které se zde v Havířově v oblasti komunální politiky dějí. Některé úkony radnice odpovídají spíše "banánové republice" než evropskému státu," psal do novin. Mimo jiné si stěžoval i na to, že politici v Česku nejsou ochotni po skandálech odstupovat.  

Slíva se rozhodl vstoupit do ODS s plánem, že by za tuto stranu kandidoval v letošních podzimních volbách. Ale ODS o něj neměla prý zájem. "Uvažoval jsem o možnosti stát se v komunálních volbách členem zastupitelstva a společně se zastupiteli, kteří nejsou v zastupitelstvu z nízkých pohnutek, jen za účelem osobního prospěchu, bojovat za čistotu a transparentnost komunální politiky zde v Havířově," tvrdil o své budoucnosti.

..a se mnou nebylo jednáno na rovinu, dodával
Zatím nelze s jistotou říci, proč se Pavel Slíva rozhodl pro šílený čin právě nyní. Letité spory ho musely psychicky ničit. Řešení, které se rýsovalo, ho rozhodně neuspokojovalo.  

On chtěl po městě za své akcie 5,2 milionu korun, radní mu nabízeli maximálně 600 tisíc. Pondělí mělo být dnem, kdy mohlo být více jasno, zastupitelstvo totiž mělo na programu i jeho záležitost, s největší pravděpodobností by ovšem rozhodlo v jeho neprospěch.

On už na výsledek nečekal. Nejdříve zabil právničku a poté ekonomického náměstka primátorky Martina Balšána, který byl pod řadou městských dokumentů, týkajících se kauzy akcií, podepsaný.

"Pamatuji si na jeho bezmocnost, kterou cítil vůči havířovské radnici," vzpomínala na Slívu v ČTK redaktorka České televize Jana Lorencová, která o jeho potížích točila příspěvek. "Nebyl to člověk, který by ustával běžně takové situace, na to myslím, neměl dostatek psychické výbavy," vysvětlovala.

Pavel Slíva si nikdy ani na chvíli nepřipouštěl, že by nebyl v právu, možná měl stejný pocit i v pondělí, kdy střílel. "Je nad tisíc sluncí jasnější, že se mnou nebylo jednáno na rovinu," pravil v jedné z mnoha polemik, které jeho život v posledních letech provázely.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz