Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy čeká nová antikorupční kúra

aktualizováno 
P r a h a - Jsou soudci skutečně úplatní, jak se o nich čím dál častěji tvrdí? Odpověď na otázku chce ministerstvo spravedlnosti od nově vzniklé speciální inspekce. Ta by měla doložit, zda zvěsti o korupci jsou pravdivé, anebo jde jen o stesky těch, kteří prohráli své spory. Nejvíce podezření zatím padá na obchodní soudy. Dokonce i někteří jejich soudci nepřímo přiznávají, že bohatí podnikatelé si především rychlost některých rozhodnutí mohou kupovat. Například pražský krajský obchodní soud již před časem zavedl speciální program, který samo vedení soudu nazvalo "protikorupční".

"Právě na obchodních soudech se totiž rozhoduje často o velkých penězích a majetku," podotkl šéf inspekce Jan Vidrna. Vzhledem k tomu, že jeho tým pracuje velmi krátce, zatím není žádný z několika desítek rozpracovaných případů ukončen.
Inspektoři už mají na stole mimo jiné i kontroverzní rozhodnutí soudkyně Krajského obchodního soudu v Brně Hany Hrstkové.

Ta na začátku roku nečekaně poslala do konkursu Královopolskou strojírnu. Firma přitom přes půl roku žádala o soudní vyrovnání, při němž by věřitelé získali více peněz.
V jiném podobném případě přitom soudkyně postupovala opačně a povolila soudní vyrovnání v době, když již byly podány návrhy na konkurs. Tím majitelům umožnila nadále společnost ovládat. "Případ doktorky Hrstkové sledujeme. Zatím nevím o tom, že by v této věci bylo sděleno obvinění nebo učiněno nějaké rozhodnutí," uvedla Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Fakt, že lidé s obálkami za soudci chodí a zkouší jejich úplatnost, potvrzuje i zkušenost místopředsedy pražského obchodního soudu Pavola Pikny. "Stalo se, že s žádostí o zapsání firmy do rejstříku podnikatel vložil do obálky i peníze. Když jsem se ho zeptal, co to má znamenat, tak se omluvil a tvrdil, že manželka mu omylem do obálky dala peníze, které měla poslat v jiném dopise," sdělil Pikna. Advokáti tvrdí, že podobné případy se děly proto, že na rozhodnutí museli podnikatelé čekat i několik měsíců. O čas šlo například těm, kteří potřebovali rychle ze zadluženého podniku převést majetek do nové firmy, a vyzrát tak na věřitele.

Ale uplatit soudce v Praze je nyní již komplikovanější. Zdejší obchodní soud totiž zavedl svůj protikorupční program kvůli častým stížnostem podnikatelů, kteří tvrdili, že za peníze lze rozhodnutí soudu dostat přednostně.

Jeho podstatou je co nejvíc omezit osobní kontakt soudců s žadateli, například o zaregistrování nové firmy, změn v ní, či zase naopak zrušení: při každé žádosti počítačový program náhodně vybere soudce, který má konkrétní žádost na starosti.
Pokud žadatel výslovně chce se "svým" soudcem mluvit, musí požádat justiční stráž o doprovod, aby jednání nebylo mezi čtyřma očima. "Reagovali jsme na stížnosti, podle nichž někdy soud postupoval rychleji, než bylo obvyklé. K takovým případům mohlo docházet díky tomu, že soudci se s podnikateli znali a změny v jedné firmě měli na starosti třeba několik let," uvedl Pavol Pikna.

Své zkušenosti s protikorupčním programem chtělo vedení soudu poskytnout i dalším krajsky organizovaným soudním pracovištím. Nikdo však neměl zájem. Mimopražští soudci například tvrdí, že na rozdíl od hlavního města v regionech korupce nijak nebují.
"Žádný program korupci nezamezí. Navíc vylosovaný soudce musí každý případ studovat mnohem déle než za naší praxe, kdy má konkrétní firmu na starosti delší dobu," uvedla místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Hana Formánková. Mnozí advokáti tvrdí opak.

"Myslím, že nový systém díky anonymitě korupci potlačuje," řekl správce konkursní podstaty několika firem Jiří Sehnal. "I kdyby někdo na pražském obchodním soudu podplácet chtěl, má smůlu. Nikdo neví, kdo bude jeho věc dělat, takže by obálky musel dát všem soudcům," uvedl právník Josef Cupka, specialista na obchodní právo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...Najdete na iDNES.cz