Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudu vše vysvětlím, říká Smetka

  0:02aktualizováno  0:02
Kdysi vymyslel projekt dostupného bydlení se značkou H-Systém, teď je synonymem pro tuneláře - podnikatel Petr Smetka. Právě dnes, po mnoha letech policejního vyšetřování, usedne u soudu s pěti kolegy na lavici obžalovaných. Všem hrozí vězení za to, že podle státního zástupce připravili více než tisíc lidí o celoživotní úspory. Celkem je to více než miliarda korun, další miliardu zůstali dlužni několika bankám. Těsně před soudním líčením poskytl Petr Smetka Mladé frontě DNES svůj první rozhovor po pěti letech.

S jakými pocity si v pondělí sednete na lavici obžalovaných?
S obavou, že jsme vylíčeni jako lumpové a bude se nám těžko ten obraz vyvracet. Ale jsem připraven všechno objasnit, abych obhájil sebe a své kolegy.

Věříte, že vás soud osvobodí?
Vím sám, co jsem udělal a co ne. Neříkám, že všechno jsme udělali nejlépe, jak se udělat dalo. Ale vím, že všechny kroky se děly v zájmu toho, aby probíhaly podnikatelské záměry. Nikoliv proto, aby se klienti dostali do situace, v jaké dnes jsou. Bohužel, i naším přičiněním.

Po dlouhé době vás zase čeká setkání s lidmi, kteří H-Systému svěřili své peníze a dnes nemají nic. Budete se jim moci podívat do očí?
Víte, já jsem tehdy v roce 1997, když začaly problémy, mohl z H-Systému odejít a nikdo by ani nevěděl, že nějaký Smetka je. Byl jsem na tom finančně dobře. Mohl jsem najít člověka na rizikový management, který by to zvládl. Ale já jsem se nechal zvolit do čela H-Systému a začal jsem něco dělat proto, aby ti lidé nakonec bydleli. Uznávám, že svým způsobem řízení jsem způsobil nějaké chyby. Neeliminoval jsem určitá rizika. Další díl ale mají lidé, kteří ten projekt dostali do konkurzu, a svůj díl má i správce konkurzní podstaty, který prodává majetek za podhodnocené ceny.

Strávil jste dva roky ve vazbě. Dávali vám "kolegové" ve vazbě najevo, že jste ten lump, co ožebračil tisícovku chudáků?
Potkal jsem tam člověka, jehož teta byla klientka H-Systému.

Co vám říkal?
To byl člověk, který tam byl za únosy a vydírání lidí... No, snažil jsem se mu to vysvětlit.

Přesvědčil jste ho?
Jinak bych tu asi nebyl.

Neříkal jste, že dělal i vraždy.
Třeba měl ten živnosťák širší...To byl žert.

Připustil jste si tu možnost, že zamřížovanou celu už neopustíte? Že vás odsoudí?
Nebojím se toho, že mě odsoudí. Vím, co jsem udělal, a vím, za co mě mohou odsoudit. Pokud to bude jen to, co je v obžalobě, jsem nevinen. Vadí mi, že jsme v roce 2002 obžalováni za to, co jsme udělali v letech 1993 a 1994. A dodneška není jasné, jestli to, co jsme udělali, byl trestný čin, nebo nebyl.

Ale nakonec si to policie ujasnila a žalobce vás poslal před soud. Za co byste se odsoudil vy sám?
Asi za to, že jsem měl široký záběr, nízkou koncentraci.

... že jste všechny ty projekty - domky, loterii, trh s cennými papíry prostě neukočíroval?
Ty domky byly z mého tehdejšího pohledu bezproblémový projekt. Nedával jsem mu prioritu, protože jsem byl přesvědčen, že se nemůže nikdy dostat do problémů, když má za sebou majetky a pozemky. Spolupracovníci mě ale upozorňovali, že holding je špatná věc, že by to nemělo být spojeno, protože loterie a domky k sobě nepatří. A já na to říkal: domky jsou základ a jsou nejméně rizikové. Dnes už si to samozřejmě nemyslím.

Kdo nese hlavní díl viny za pád H-Systému?
Pokud by fungovalo obchodní právo, je tu někdo dneska zodpovědný, že jsme v kritické chvíli nemohli sáhnout na  peníze. Úředníci Komise pro cenné papíry způsobili, že trh s cennými papíry, který H-Systém spoluvlastnil, nemohl fungovat. Vydali rozhodnutí, kterým zdrželi fungování trhu a pak své vlastní rozhodnutí označili za protiprávní. Jenže to už bylo pozdě.

S H-Systémem byli spojeni i politici. Jak se k tomu vůbec dostali?
Původně jsme se na ně obraceli proto, aby se narovnaly tržní vztahy. Proč jsem měl postavit barák, vybudovat kanalizaci a pak platit stočné? Proč mám za někoho, kdo dodává elektřinu, zbudovat kus kabelu, který patří jemu...

Kteří politici se nejvíc vzali za váš projekt?
Nejvíc logicky ministerstvo pro místní rozvoj, tehdy byl ministr Kvapil.

S kterými politiky jste jednali?
První nabídka od H-Systému šla na ministerstvo vnitra, kdy jsme nabízeli úpravu bytů a motivační program pro policii. Jednal jsem s tehdejším lidoveckým náměstkem Kopřivou, byl jsem i u Rumla. Ale připomínkovali jsme i různé návrhy o podpoře bydlení, na kterých se podílel Dyba s Kočárníkem. Pořádali jsme kulaté stoly, kde byla i paní Marvanová, která dnes hájí zájmy některých klientů H-Systému.

Pak od vás všichni dali ruce pryč.
Někteří ne. Někteří si ode mě ještě vzali informace a pak je ještě použili ve své advokátní kanceláři. Paní Marvanová třeba.

Vy ji nemáte moc rád, co?
Mně na ní nevadí, že se z kauzy H-Systém snažila vytřískat maximum. Ale vadí mi, že ona tvrdí o konkurzu, že to byla jediná správná cesta. Všichni jsme se tomu bránili, protože konkurz dává minimální možnost dostat prostředky zpátky. Dneska to už musí být jasné i paní Marvanové.

Setkal jste se s tím, že některý z politiků od vás něco chtěl?
Žádné protislužby, žádné baráky. To, co je dnes na denním programu, to tehdy v politice nebylo. Oni se chtěli zviditelnit něčím, co nikdo neuměl řešit: bydlením. Potřebovali si vydobýt pozice a spíš ždímali nápady.

H-Systém jednu dobu vyplácel zaměstnance stranického aparátu ČSSD. Kdo to vymyslel?
Z průzkumů jsme zjistili, že část naší cílové skupiny klientů jsou státní úředníci, soudci, žalobci i poslanci. A kteří lidé z těchto skupin byli ochotni dělat dealery, tak je dělali. Byla jich řada, ale mluví se jen o těch z ČSSD. O ty z jiných stran se nikdo nezajímá.

Tak z jakých stran byli ti další?
Vytipovávali jsme je bez ohledu na stranickou příslušnost.

Já se ptám na jména a na strany.
Já jsem se o politické příslušnosti dozvídal až ex post.

Takže je nevíte?
Není problém je zjistit, ale vím, že byli i z jiných stran.

Co se týče ČSSD, její představitelé přiznali, že dealerskými smlouvami s H-Systémem se vyřešila finanční nouze strany. Odkud přišel ten první impulz?
Určitě to bylo vzájemně výhodné. Skončilo to ale velmi brzy, a navíc se ukázalo, že těch smluv, které přinesli, bylo minimum.

S kým jste o tom z ČSSD jednal?
Já ne. To jednalo naše obchodní oddělení. Ale myslím, že to nebyl nikdo z vedení strany.

Lidé z ČSSD říkali, že to byl správce pokladny Ivan Havlíček na doporučení Miroslava Šloufa, s kterým se znáte.
Havlíčka jsem viděl jen jednou. Se Šloufem se známe z doby, kdy jsme dělali pracovní cestu do Jižní Afriky. Znám ho z té doby jako pracovitého a organizačně schopného člověka a nemám důvod se k této známosti nehlásit.

Jak se vyvíjel případ levných bytů

• Projekt se rozjel v roce 1994, sliboval byty a domky na okraji Prahy za polovinu běžné ceny. Nízké ceny měl zajistit princip hry Letadlo: prvním klientům přispějí ti, kdo přistoupili později.

• V roce 1997 bydlelo pouze čtyřicet z tisíce klientů. H-Systém se topil v dluzích a jeho pozemky byly zastaveny u bank.

• V roce 1999 policie obvinila šéfa projektu Petra Smetku z podvodu, zpronevěry a poškození věřitele a poslala ho do vazby. Později bylo obviněno dalších pět lidí.

• H-Systém připravil klienty o miliardu korun. Jen od Komerční banky pak odčerpaly firmy napojené na Smetkovo impérium další miliardu.

• Před rokem dosud neznámý atentátník rozeslal lidem z vedení H-Systému bomby v dopisech.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR
Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR

r.v. 2014, naj. 62 374 km, benzín
700 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz