Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudruzi mu zavřeli holku, pomstil se tunelem pod berlínskou zdí

  10:19aktualizováno  10:19
Ulrichovi Pfeiferovi se před padesáti lety podařilo uprchnout do Západního Berlína. Jeho přítelkyni ale na útěku chytili a poslali za mříže. Mladý inženýr proto vrhl všechny síly do vrtání tunelů do východní části rozděleného města. První tři byly prozrazeny, tím čtvrtým vyvedl na svobodu 29 lidí.

Pozůstatky komunistické DDR v Berlíně. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Večer 12. srpna si Pfeifer vyrazil se svou přítelkyní do Západního Berlína. Zašli si do kina na třídě Kurfürstendamm a o půlnoci se vrátili vlakem přes hraniční přechod na Friedrichstrasse. Netušili, že to byl jejich poslední výlet na Západ. Přes noc město rozdělily ostnaté dráty a začala růst berlínská zeď.

"Když jsem se druhý den probudil a slyšel zprávy v rádiu, byl jsem naprosto zděšený. Myslel jsem si, že lidé budou protestovat jako 17. června," vzpomíná s odkazem na rok 1953, kdy při nepokojích proti režimu zahynulo nejméně padesát lidí.

"Šel jsem se svojí přítelkyní k Braniborské bráně. Žádná demonstrace se ale nekonala, v ulicích byla jen spousta vojáků a tanků," svěřil se pětasedmdesátiletý muž časopisu Spiegel. "Chtěli jsme přeskočit ostnatý drát, ale nenašli jsme k tomu odvahu," dodává. Se svou dívkou se vrátil domů a dalších pár týdnů přemýšlel, jak se dostat pryč.

Návštěvníci památníku berlínské zdi si prohlíží model bariéry (11. srpna 2011)
Zachovalé části betonové bariéry u památníku berlínské zdi poblíž Bernauer
Návštěvníci památníku berlínské zdi si prohlíží portréty lidí, kteří zahynuli

Doslechl se o možnosti útěku systémem kanalizace. Stasi v prvních týdnech nestačila ucpat všechny únikové cesty v podzemí a Pfeiferovi spolu s dalšími pěti odvážlivci se v září skutečně podařilo dostat stokami na Západ. Přítelkyně měla dorazit s další skupinou o několik dní později.

Podzemní pomsta

Východoněmecká tajná policie ale mezitím trasu objevila. Přestože se jeho přítelkyni podařilo z podzemní léčky uniknout, o pár dní později byla zatčena doma. Komunistická justice ji poslala na sedm let do vězení.

"Šílený rozsudek," říká dnes Pfeifer. Přestože verdikt byl později snížen na tři roky, někdejší milenci se dalších 27 let neviděli. Rok před pádem zdi se jeho mladická láska provdala v NDR za jiného muže.

Hned jak se Pfeifer stal občanem Západního Berlína, rozhodl se využít svého vzdělání inženýra a komunistickému režimu se pomstít. Připojil se ke skupině studentů, kteří kopali tunely pod berlínskou zdí do východní části města.

Třikrát byly jejich plány prozrazeny a selhaly. Napočtvrté ale slavili nečekaný úspěch. V září 1962, po třech měsících kutání hutnou jílovitou půdou, dokončili 145 metrů dlouhý tunel, který vedl ze staré továrny v Bernauer strasse a na východní straně zdi ústil ve sklepě činžáku na adrese Schönholzer strasse 7.

Tunel 29

Pfeifer si dodnes vybavuje napínavé minuty před prokopáním posledních metrů. Byly jeho výpočty správné? Vynoří se ve správném sklepě? A nepřivítají je po vyviklání poslední cihly namířené zbraně agentů Stasi? Nic z toho se naštěstí nestalo.

Jejich podzemní cesta na svobodu se dostala na titulní stránky světových novin jako tzv. Tunel 29, protože jím uprchlo 29 lidí, převážně přátel a příbuzných mladých kopáčů. Stasi ho objevila až po jedenácti dnech, to už ale bylo pozdě. Pfeifer a jeho kumpáni ho používali jen dva dny, protože se báli prozrazení a tunel se rychle plnil vodou.

"Byl to pocit neskutečné radosti. Cítil jsem strašné zadostiučinění, že jsem udělal něco proti systému, který jsem tak nenáviděl," vzpomíná po letech muž, který si v těchto dnech spolu s ostatními uprchlíky připomíná půlstoleté výročí stavby zdi.

INFOGRAFIKA: 50. výročí stavby Berlínské zdi
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Jen vztyčit vlajku nestačí, budeme létat na Mars, i dál, vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars....

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz