Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

16:27
Vážení čtenáři, děkujeme Vám za pozornost, s kterou jste sledovali on-line reportáž ze soudní síně. Přejeme Vám pěkný zbytek dne!
16:24
Soudní jednání pro dnešek končí, pokračovat bude v pátek od 8:30.
16:11
Šlechta vypovídá v podobném duchu jako Stanislav Huml.
16:04
Hanzlova výpověď trvala jen pár minut. Nyní hovoří asistent poslance Humla Petr Šlechta.
16:02
Hanzl soudu vypověděl, že mu Kočí loni 30. března řekla, že dostala od Bárty půlmilionový úplatek. "Doporučil jsem jí, ať jde na policii," popsal svou tehdejší reakci.
16:00
Jedním z posledních vypovídajících je dnes poslanecký asistent Kristýny Kočí Aleš Hanzl,
15:55
K procesu s Bártou a Škárkou se vyjádřil i premiér Petr Nečas. "Ano, je to věc, která poškozuje českou politiku," okomentoval pro ČTK průběh soudu s tím, že pohled do útrob politické strany obvykle není příliš příjemný a hezký. Upozornil, že v demokratickém právním státě soudy posuzují vinu konkrétních lidí, a nejedná se tedy o proces s celou politickou stranou. Nečas také vyzval vysoké ústavní činitele, aby byli ve svých výrocích k tomuto procesu zdrženliví.
15:42
Nyní vypovídá další zákonodárkyně VV Jana Drastichová.
15:40
Škárka zmínil, že se svědek Chaloupka k průběhu tohoto soudního jednání vyjádřil na svém blogu. Jedná se o úterní článek nazvaný Veřejná poprava Víta Bárty, který vyšel na blogu iDNES.cz. Více zde
15:32
Chaloupka uvedl, že se ho Bárta jednou ve Sněmovně zeptal, jestli je v pohodě se svou finanční situací. "Řekl jsem, že ano," prohlásil poslanec.
15:28
V dopise "členům a véčkařům", který se objevil na webu Věcí veřejných ve čtvrtek ráno, vicepremiérka Karolína Peake uvedla, že celá kauza připomíná tragikomickou absurdní hru. "Je mi to nesmírně líto. Kvůli všemu dobrému, čeho jsme ve vládě a Sněmovně dosáhli a co se teď pod tou haldou špíny ztrácí... Vám, členům Věcí veřejných a registrovaným příznivcům, chci jen připomenout, že přes "opovržení", kterého se nám dostává, se nemáme zač stydět. Plníme sliby," uvedla Peake, jež dnes dopoledne u soudu vypovídala jako svědkyně.
15:10
Nyní vypovídá poslanec VV Otto Chaloupka. Potvrdil, co už během celého procesu zmínila řada svědků, že se hlasitě ozýval proti snížení poslaneckého platu. "Takových nás, kterým vadilo snížení náhrad, ale bylo víc," poznamenal. Na konkrétní jména si ale nevzpomněl.
15:05
Bárta se po pauze vrátil k Humlově tvrzení, že byl odposloucháván. Šéf poslanců VV zdůraznil, že je Huml dlouholetý policista. Podle něj by Humlem zmiňované auto zaznamenaly kamery Sněmovny. "Celou věc nemůžu považovat za nic jiného než ukázku, jak když kdokoliv z pučistů může účelově a systematicky očerňovat ABL, tak to rád činí," uvedl Bárta.
14:46
Po Humlově výpovědi soudce jednání na chvíli přerušil.
14:44
Huml uvedl, že loni v dubnu stála pod okny jeho poslanecké kanceláře "audina s dvěma mikrofony", které ho odposlouchávaly. Když se ho Bárta zeptal, proč to nenahlásil policii, Huml odvětil, že si vyčítá, že si nepoznamenal SPZ.
14:35
"Nevím o tom, že by Kočí připravovala puč," odpověděl Huml na dotaz Škárkova obhájce Jana Blažka. "To nebylo o puči, pár poslanců chtělo něco řešit transparentním způsobem," dodal.
14:24
iDNES.cz má k dispozici kopii smlouvy o advokátní úschově půl milionu korun, které Kristýna Kočí dostala od Víta Bárty. Ve smlouvě se uvádí, že Kočí dostala peníze na prosazování programových priorit VV, zejména na prosazování dobrého jména Víta Bárty, který tehdy kandidoval na šéfa strany. Zadaný úkol měla splnit tehdejší PR manažerka poslaneckého klubu VV Alena Maršálková. Bártův obhájce Oldřich Chudoba se na tuto smlouvu Kočí při úterním jednání soudu detailně vyptával. Kočí se hájila, že jinak smlouvu sepsat nešlo.
14:16
Huml se rozpovídal o svých začátcích v poslaneckém klubu VV: "Připadal jsem si jak v Jiříkově vidění. Odevzdávali jsme mobily. John se od začátku nechoval jako předseda. Všechna jednání řídil většinou Vít Bárta. Johnovi jsem říkal, začni se chovat jako předseda, je to hrozné," popsal poslanec.
14:09
Huml tvrdí, že se od poslance Otto Chaloupky dozvěděl, že Bárta řekl, že Kočí chce šest milionů. Půl milionu, které poslankyně dostala loni 29. března, je prý první splátka.
14:01
Soudce se Humla zeptal na jednání poslaneckého klubu VV, na kterém se řešilo snížení platů poslanců. "Bárta nehovořil o půjčkách, ale že by mohl zajistit například místa v dozorčích radách," uvedl poslanec. Humlovi prý Bárta nabídl možnost připravovat spoty pro VV, což poslanec nakonec odmítl.