Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudní pře o Lisabon pokračuje, senátoři podali stížnost na vázaný mandát

  9:52aktualizováno  10:22
Skupina sedmnácti senátorů dnes odpoledne v Brně zahájila další tažení proti Lisabonské smlouvě. Jako první krok napadli zákon o vázaném mandátu. Ten umožňuje převádět vládní kompetence na EU jen se souhlasem parlamentu, senátorům se ale nelíbí, že by k převodu pravomocí stačila prostá, nikoliv ústavní většina.

Vůdčím představitelem senátorů odporujících Lisabonské smlouvě je Jiří Oberfalzer z ODS. | foto: iDNES.cz

Senátoři dnes ve tři hodiny předali Ústavnímu soudu stížnost na takzvaný vázaný mandát. Novely jednacího řádu Sněmovny a Senátu jsou podle nich v rozporu s Ústavou.

Český ústavní soud tak bude mít šanci "srovnat krok" s německým ústavním soudem. Přezkumem Lisabonské smlouvy loni v listopadu se totiž čeští soudci dostali poprvé do situace, kdy o tak zásadní věci rozhodovali dříve než Němci. Když pak letos v červnu rozhodl o Lisabonu i německý soud, čeští soudci v Brně slavili. Německý ústavní soud totiž jejich cestu potvrdil, když i on politikům doporučil přijmout obdobu vázaného mandátu.

Svým nálezem ale došel dál než český soud. Nyní tak mají soudci možnost, jak některá svá tvrzení upřesnit. Na základě českého nálezu přijal totiž parlament jen novelu jednacích řádů obou svých komor. Ty mají zajistit, aby k přenosu pravomocí musel mít český delegát v Radě souhlas Parlamentu, tedy většiny poslanců a většiny senátorů.

Senátoři se ale domnívají, že je neústavní, aby parlament vyslovoval souhlas s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou. Rozhodnutí, pro která byl vázaný mandát přijat, mají podle nich povahu mezinárodní smlouvy, protože mění znění stávajících unijních smluv. "Proto musí být vysloven stejně silnou rozhodovací většinou, kterou byly tyto smlouvy schváleny," tvrdí senátoři.

Poslední slovo ať patří Ústavnímu soudu

Dalším kritizovaným bodem je možnost rozšíření evropských pravomocí i pasivně, pokud by například některý národní parlament nevetoval do šesti měsíců rozhodnutí Evropské rady. Cílem senátorů je, aby se nevyjádření národního parlamentu v takovém případě posuzovalo jako nesouhlas, nikoliv souhlas.

"Senátoři navrhují, aby souhlas mohl být dán jen aktivním vyjádřením obou komor parlamentu a případné marné uplynutí lhůty, kterou stanovuje Lisabonská smlouva, mělo význam nesouhlasu," píše se v jejich prohlášení.

Ústavní soud také senátoři vybízejí k tomu, aby si vyhradil konečné právo na interpretaci evropských legislativních aktů v návaznosti na Lisabonskou smlouvu. Jinými slovy, aby se Ústavní soud zcela jasně vymezil vůči Evropskému soudnímu dvoru, a to tak, že v případě výkladových sporů musí být výklad v souladu s českou ústavou a český Ústavní soud bude mít poslední slovo. Navrhují také, aby Parlament musel schvalovat české kandidáty na komisaře a soudce Evropského soudního dvora.

Stížnost na Lisabon bude do měsíce

Ústavní soud by podle senátorů měl navíc proces ratifikace zastavit, dokud nebude přijata celá řada prováděcích zákonů, včetně novely zákona o Ústavním soudu. Ta má umožnit kontrolu souladu jednotlivých kroků orgánů EU s českou ústavou. Na její potřebu sám soud ve svém loňském nálezu upozornil.

Senátoři nadále připravují žádost o ústavní přezkum Lisabonské smlouvy. Přípravy tohoto podání jsou v závěrečné fázi a potrvají zhruba jeden měsíc.

SENÁTOŘI PODEPSANÍ POD STÍŽNOSTÍ

Milan Bureš, Pavel Čáslava, Pavel Eybert, Liana Janáčková, Zdeněk Janalík, Tomáš Jirsa, Jaroslav Kubera, Jan Nádvorník, Jiří Nedoma, Jiří Oberfalzer, Petr Pakosta, Jiří Pospíšil, Vlastimil Sehnal, Zdeněk Schwarz, Richard Svoboda, Tomáš Töpfer, Alena Venhodová

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz