Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudkyně zastavila práci policie. Všichni se diví

aktualizováno 
Jste podezřelí ze spáchání trestného činu a vyšetřuje vás policie? Můžete se z toho snadno dostat. Stačí podat žalobu na ochranu osobnosti a soud už se postará, aby vás policisté nechali na pokoji.

Že to zní jako nesmysl? Právě to udělala soudkyně Městského soudu v Praze Dagmar Stamidisová.

Na soud se totiž nedávno obrátili dva představitelé zkrachovalé Universal banky František Helešic a Otakar Hůla, které už léta vyšetřuje policejní služba pro odhalování korupce.

Oba se cítili poškozeni na dobrém jménu, Hůla například označil vyšetřování za politickou objednávku v rámci akce Čisté ruce. Zažalovali jak ministerstvo vnitra, tak ministerstvo spravedlnosti.

Soudkyně Stamidisová třikrát po sobě rozhodla, že mají policisté i státní zástupci okamžitě přestat s jakýmkoli pátráním.

A to až do doby, než ona zjistí, zda mají policisté Helešice a Hůlu vůbec co prošetřovat. Zastavila tak například výslechy a jakékoli sbírání důkazů.

Jakmile se její rozhodnutí dostalo na právní oddělení obou zažalovaných ministerstev, rozpoutala se vřava. S něčím podobným se totiž ještě nikdo nesetkal.

Žádný soudce totiž nemůže zasahovat do policejního vyšetřování, rozhoduje pouze o vině či nevině. Proto všichni považují toto rozhodnutí za skandální.

"Taková rozhodnutí by mohla paralyzovat práci policie," komentoval situaci náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

Kdyby soudci takováto protiprávní rozhodnutí vydávali, v praxi by to znamenalo, že se nikdy nepodaří vyšetřit nejen velké bankovní podvody, ale v podstatě žádný trestný čin.

Dagmar Stamidisová nechtěla o svých rozhodnutích vůbec hovořit. "Jestli je na rozhodnutí něco špatné, tak to napraví odvolací soud. Od toho tu je," uvedla pouze.

Vrchní soud se už skutečně s jedním ze tří těchto rozhodnutí vypořádal a zrušil je. Dvě další rozhodnutí stále ještě platí.

Jednání soudkyně rozčililo i ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. "Taková rozhodnutí jsou samozřejmě nesmyslná. Vážným a podstatným způsobem ohrožují důvěru v rozhodování českých soudů, a navíc jsou vybočením z pravomoci soudce. Nesmí mít žádný dopad na vedená trestní řízení pro závažnou hospodářskou činnost," uvedl Rychetský.

Soudkyně Dagmar Stamidisová však může zůstat klidná. Za podobná protiprávní rozhodnutí ji žádný postih nečeká.

Soudce je totiž nezávislý a má právo se mýlit. Trest by mohl přijít leda v případě, že by soudkyni někdo dokázal úmysl nebo nedbalost.

Zato zřejmě bude muset na doučování, pro které se nakonec nadřízení rozhodli. Uspořádají pro soudce, kteří nevědí, na co mají právo, a na co už ne, speciální seminář, kde jim to zopakují.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz