Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudkyně se našla na seznamu KSČ, v roce 1989 jí ale bylo teprve čtrnáct

  8:00aktualizováno  8:00
Soudkyně Hana Danelová z Okresního soudu v Ostravě se našla v seznamech kolegů s komunistickou minulostí. V listopadu 1989 jí přitom bylo jen čtrnáct let, takže ještě nevlastnila ani občanský průkaz.

"Je to celé nesmysl. Když jsem ty seznamy viděla, nechápala jsem, jak jsem se na ně mohla vůbec dostat," komentuje Hana Danelová zapsání svého jména na seznam.

"Narodila jsem se v roce 1975, v roce 1989 mi bylo čtrnáct let, takže jsem do KSČ nemohla vstoupit, i kdybych chtěla," dodala soudkyně s tím, že se jí zařazení na seznam osobně dotklo a bude požadovat satisfakci.

Zařazení do seznamu vnímá jako újmu na profesní cti. "Soudce by měl být morální autoritou - a s tím minulost v KSČ rozhodně nekoresponduje," vysvětluje soudkyně důvody svého rozhořčení.

V restitučních sporech může být pokládána za zaujatou

Danelová posuzuje například restituční spory. "V takovém případě může být soudce s komunistickou minulostí lidmi poškozenými komunistickou perzekucí pokládán za zaujatého," dodala soudkyně, podle níž je i samo zveřejnění jejího jména urážející.

"Kdo mne nezná, ten neví, jak jsem stará. Když mě najde v seznamu, může si říct, co jsem to za člověka. Lidé, kteří si je čtou, nemohou tušit, že jsem za revoluce měla jen čtrnáct let," vysvětluje.

Ještě v průběhu pondělí byla ze seznamu vyškrtnuta. "Paní Danelová byla v seznamu skutečně zařazena nesprávně. Jde o hrubou chybu našich úředníků. Paní soudkyni se už telefonicky omluvil náměstek pro justici Filip Melzer.

Seznam členů KSČ neexistuje, rudou minulost ukrývá archiv s miliony lístků

Ještě dnes jí písemnou omluvu zašle také ministr spravedlnosti," potvrdila v pondělí vyškrtnutí ze seznamu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Zda vymazání ze seznamu stačí, si ale Hana Danelová nebyla jistá.

"Ještě to budu muset zvážit, po internetu teď koluje hned několik verzí seznamů s mým jménem a kdokoliv na ně může v budoucnosti narazit. Nechám si projít hlavou, jestli budu ministerstvo žalovat, případně jak by mělo ministerstvo postupovat, aby mé jméno bylo očištěno," dodala soudkyně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz