Soudkyně rezignovala kvůli ministru Němcovi

  17:02aktualizováno  17:02
Ústecká soudkyně Hana Vondráčková se rozhodla odejít do důchodu. Původně měla soudit až do konce roku, ale poté, co ji ministr spravedlnosti poslal kvůli údajné nečinnosti před kárný senát, chce skončit dřív. Provinila se prý ve sporu o zajištění kontaktu syna s otcem Lubošem Paterou.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec

Ministr spravedlnosti Pavel Němec - Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Pavel Němec zapojuje notebook. (25. srpna 2004) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Kárný senát pražského vrchního soudu zprostil Vondráčkovou obvinění z nečinnosti už loni. Němec ale podal proti verdiktu odvolání.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna tak ministerstvo pouze obhajuje ministrův právní názor na danou kauzu. 

"Vzdání se funkce je právem každého soudce. Ministerstvo spravedlnosti nemůže hodnotit důvody, které k tomu paní soudkyni Vondráčkovou vedly," komentoval předčasný odchod Dimun.

Předsedkyně ústeckého okresního soudu Eleonora Studničná podotkla, že kvůli tomuto kroku ministra přijde okresní soud o soudce se 460 nerozhodnutými opatrovnickými věcmi.

Podle tabulek by měl mít její soud 26 soudců, podle počtu podaných žalob a obžalob dokonce 31. Na ústeckém okresním soudě je jich ale kvůli mateřským dovoleným a stážím jen 21.

"Ministr Němec hodlá prosadit navýšení počtu soudců a jeho snahou bude, aby doplnil právě stavy na severu Čech," řekl Dimun.

Spor o Pateru se táhne dlouho
Návrh na kárné řízení s Vondráčkovou podal už bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák. Podle něj soudkyně nezajistila, aby se Patera mohl stýkat se svým synem v právem přiznaných dvoutýdenních intervalech.

Paterovi se nelíbí, že soud jeho setkávání s nyní patnáctiletým synem Lukášem nedokázal téměř 14 let zajistit. Hledá pomoc i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Kárný senát podle médií už jednu soudkyni, která se zabývala případem manželů
Paterových, potrestal. Před 12 lety prý napomenul Danu Zelenkovou z Okresního soudu v Kladně.

Odvolací kárné řízení, které se mělo konat u Nejvyššího soudu v polovině února, nakonec ale nebude. Vzhledem k odchodu soudkyně z justice bylo řízení zrušeno, řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

Podle ministerstva Vondráčková porušila povinnosti soudce. Kromě pokut v celkové výši téměř 31 000 korun, které matce dítěte Radce Paterové uložila, mohla ve vyměřování pokut pokračovat, nebo rozhodnout o exekuci dítěte.

Ministerstvo loni vrchnímu soudu navrhlo, aby Vondráčkovou potrestal snížením platu. Kárný senát ji ale obvinění zprostil s tím, že průtahy sice byly, ale nemůže za ně jen soudkyně. Podíleli se na nich sami účastníci sporu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Pět způsobů, stejný vítěz. Výzkum otestoval nový model volby senátorů

Ilustrační snímek

Agentury během senátních voleb minulý měsíc poprvé otestovaly, jak by voliči hlasovali v alternativních volebních...

Končící týden je letos nejtragičtější, při nehodách zemřelo 22 lidí

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V tomto týdnu v Česku podle předběžných čísel při dopravních nehodách zemřelo 22 lidí, což je nejvíce za celý rok a...

Třaskavá kauza Beretta přišla o hlavního vyšetřovatele, Kwasniaková odchází

Ilustrační snímek

Kauza Beretta je považována za nejcitlivější případ, který v současné době šetří Národní centrála proti organizovanému...

Najdete na iDNES.cz