Soudkův dar ČSSD: Stíhání zastaveno

  • 5
Případ třímilionového daru, který Lubomír Soudek podle svých slov poslal přes Miroslava Šloufa sociálním demokratům, zůstane zřejmě navždy neobjasněn. A to i navzdory půlročnímu policejnímu vyšetřování. Vyšetřovatel totiž v těchto dnech zastavil stíhání Soudkova spolupracovníka Ladislava Krofty, který byl obviněn ze zpronevěry peněz určených ČSSD. Soudek tvrdí, že Kroftovi dal miliony proto, aby je předal Šloufovi. Krofta i Šlouf to popřeli.

"Rozhodnutí vyšetřovatele ale neznamená, že pan Soudek peníze sociální demokracii nedal. Znamená to pouze to, že skutek, pro který byl pan Krofta stíhán, se nestal," uvedla s odvoláním na vyšetřovatele mluvčí Soňa Jindráková. Jinými slovy: neprokázalo se, že Krofta si peníze nechal u sebe.

Vysvětlení je dvojí. Buď je předal, jak říká Soudek, nebo podnikatel žádné peníze po Kroftovi ČSSD neposílal. Kroftovi původně hrozilo dvanáctileté vězení. Policie si slibovala, že ze strachu z odsouzení řekne pravdu. Kriminalisté, kteří kauzu předávali vyšetřovateli, jsou totiž přesvědčeni, že Soudkova verze je pravdivá.

Soudek: Za peníze mi děkoval přímo Zeman

Podnikatel Lubomír Soudek tvrdí, že za předání tří milionů korun mu osobně poděkoval premiér Miloš Zeman.

"Já jsem ty peníze dal, dorazily až k panu Šloufovi, který mi pak za ně s velkými úklonami děkoval. Děkoval mi i Miloš Zeman, když jsme šli asi dva týdny poté jednat ohledně Tatry Kopřivnice. Když mě vítal v sekretariátu, hned mi děkoval, že jsem dodržel slovo," říká Soudek.

Podle vás se tedy peníze dostaly až k němu?

Musel vědět, proč mi děkuje.

Řekl jste, že jste se Zemanem jednal o Tatře. To znamená, že by váš třímilionový dar bylo možné vnímat i jako úplatek.

Ne. Já jsem to takhle nespojoval. Nejsem takový hajzlík, abych to spojoval. Bral jsem to tak, že když jsem volil sociální demokracii, tak jsem jim pomohl, když potřebovali. O nic jiného nešlo. Splnil jsem svou věc a hodil to za hlavu. Měli potřebu, dostali to, poděkoval jeden, poděkoval druhý.

Musel jste si ale být vědom toho, že jim peníze dáváte ne zcela obvyklou cestou: nešlo to přes pokladnu ČSSD, nedostal jste na to potvrzení...

Copak Šlouf je malý pracovník v sociální demokracii? Jestliže ty peníze převzal, tak předpokládám, že ty peníze obvyklou stranickou cestou předá a zaevidují se.

Vaše smůla je v tom, že kromě vás předání peněz nikdo jiný nepotvrdil. Ani Zeman, Šlouf, Mosinger, ani Krofta.

Nepřiznali se. Ale bylo to tak. Ale kdo bude věřit Soudkovi, že? Na jednoho si ukážou a řeknou, toho zavřete, a u druhého řeknou, to se zastaví. Je to všechno zpolitizované.

Neměl jste nějaký doklad, třeba potvrzení o výběru z účtu?

Ne. Vyšetřovateli jsem to jasně řekl, jak to bylo, a on říkal, že je to dostačující na to, že ty peníze byly předány. Tady však nevítězí právo, ale politika.

Na zvukové nahrávce ze setkání Šlouf - Mosinger - Krofta je zachycen moment, kdy Krofta Šloufovi cosi předává. Myslíte, že to byly ony tři miliony?

Mosinger tehdy chtěl být předsedou Fondu národního majetku, tak tam to předání peněz chtěli mít nahrané. Pak byli nešťastní, že to tam není řečeno naplno. Mosinger se pak předáním chlubil kdekomu. Mohl bych uvést patnáct svědků, před kterými říkal, že předal peníze Šloufovi.

Proč jste ty svědky vyšetřovatelům neuvedl?

Já jsem jim některá jména říkal. Ale pak jsem od těch lidí zjistil, že se jich nikdo na nic neptal.

Krofta v pátek tvrdil, že o výsledku vyšetřování zatím neví. "Proto k tomu nemůžu nic říct," prohlásil.

Bývalý šéf plzeňské Škodovky Lubomír Soudek byl z verdiktu vyšetřovatele v šoku a stále trvá na svém: Miliony jsem na podzim 1998 dal.

"Na sto procent říkám, že ty peníze předány byly. Předal je pan Krofta s panem Mosingrem panu Šloufovi.  Za peníze mně nakonec osobně poděkoval jak pan Šlouf, tak Miloš Zeman," uvedl v pátek Soudek.

Šlouf i Zeman existenci tajného daru od Soudka opakovaně popřeli. Policejní vyšetřování na to jednoznačnou odpověď nedalo.

Nepomohla ani zvuková nahrávka ze schůzky Šloufa se Soudkovými emisary Kroftou a podnikatelem Martinem Mosingrem, která proběhla v říjnu 1998. Policii tuto nahrávku předal Soudek s tím, že ji pořídili Krofta s Mosingrem, aby měli důkaz, že Šlouf peníze převzal.

Magnetofonový záznam, který má MF DNES k dispozici, obsahuje jednu pasáž, kdy Krofta šéfovi premiérových poradců Šloufovi cosi předává, ale není zřejmé co.
"Tak tady, abys nezapomněl," říká v jednu chvíli Krofta a vzápětí dodává, že se za to má cosi zarazit. "To vidím, no," odpovídá Šlouf a následně potvrzuje, že "to" zítra komusi předá.

Ani policie s jistotou nedokáže určit, co si aktéři schůzky předali. Mosinger tvrdí, že nešlo o peníze, ale o dokumenty o plzeňské Škodovce. Ze záznamu vyplynulo, že Šlouf na schůzce vystupoval jako osoba, která může zařídit spoustu věcí, jež by v tu dobu nahrály Lubomíru Soudkovi.

Šlo například o to, aby Mosinger obsadil post šéfa Fondu národního majetku a fond následně odkoupil akcie Škody Plzeň nebo aby Komerční banka nevyvíjela tlak na Soudkovo odvolání ze Škodovky. Miroslav Šlouf od počátku Soudkovu verzi příběhu popírá.

V deníku Právo si před časem postěžoval: "Nevím, jakou úlohu v této hře hraji." Soudek o předání tří milionů korun promluvil až po dvou letech, kdy se sám dostal do úzkých. Musel opustit Škodovku a policie ho obvinila za její tunelování. Pokud peníze sociální demokracii skutečně dal, pak se v tuto chvíli stal z aktérů příběhu jediným, kdo už neměl co tajit.

Vzápětí poté, co o existenci daru promluvil, začal mu kdosi neznámý vyhrožovat smrtí. "Tvoje svíčka života již dohořela. Kroftu a Mosingra si prohlédneme zblízka. Jestli ti slíbili svědectví, tak s nimi nepočítej. Bolest a strach je nejlepší pro mozek," napsal mu anonym a policie mu po jistou dobu poskytla ochranu.

Policie už by se kauzou Soudkův dar začala zabývat jen v případě, že by zjistila podezření z korupce. Tedy, že Soudek dal miliony proto, aby tím získal nějakou výhodu, a ČSSD mu ji poskytla.

"Původně se to vyšetřovalo i jako podezření z daňového úniku ČSSD, která peníze nepřihlásila ke zdanění. Od letošního ledna ale platí novela zákona a politické strany už nemusí platit daň z darů. Takže už není koho a za co stíhat," řekl jeden z detektivů, který má o Soudkově příběhu informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video