Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci vyzývají Brožovou: ukončete spory s Klausem

  20:36aktualizováno  20:36
Prezident Václav Klaus odvolal Ivu Brožovou na začátku února. Předsedkyně Nejvyššího soudu se proti tomu brání u správního a Ústavního soudu. Třetina soudců Nejvyššího soudu to neschvaluje a vyzývá Brožovou, aby žaloby vzala zpět, uvedly Česká televize a Nova.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová se brání svému odvolání. | foto: Radek MičaMF DNES

Výzvu Ivě Brožové podepsalo 23 z celkem 62 soudců Nejvyššího soudu. Dosavadní předsedkyně by podle nich měla ukončit všechny své spory s prezidentem Klausem a ministry Paroubkovy vlády.

Václav Klaus odvolal předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou na počátku února. Vyhověl žádosti ministra spravedlnosti Pavla Němce, který kritizoval její špatnou práci. Brožová svém odvolání uvedla, že sesazení z funkce bylo nezákonné a bude se bránit soudně. - více zde

Mimo stížnosti k Ústavnímu soudu podala také správní žalobu na prezidenta i premiéra Paroubka. Později ji rozšířila na celou vládu.

Petici za ukončení sporů Ivy Brožové s prezidentem a ministry podpořil i současný místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. "Bojuje sama za sebe," tvrdí o Brožové.

Dosavadní předsedkyně ale stížnost na odvolání považuje za věc principu. "Nehodlám tyto žaloby vzít zpět v zásadě proto, že skutečně celou tuto otázku považuji za věc principu, a to principu soudcovské nezávislosti," řekla České televizi.

Ve středu Iva Brožová rozhodla nezařadit již jmenovaného soudce Jaroslava Bureše, který ji má v čele soudu nahradit, do žádného z pracovních senátů. To se nelíbí Soudcovské unii.

"Situace je nepřehledná. Rozhodně justici neprospívá," řekl televizi Nova prezident unie Jaromír Jirsa.

Kdy Ústavní soud o stížnosti Brožové definitivně rozhodne, zatím není jasné. Pro své rozhodování totiž nemá žádnou lhůtu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz