Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci: Vybavení justice je katastrofální

  20:04aktualizováno  20:04
O s t r a v a - Technické vybavení řady soudů je tak mizerné, že se kvůli němu několikanásobně protahuje i projednávání jednoduchých případů. "Počítače máme špatné nebo žádné, je nás málo, chybí soudní síně," stěžují si soudci. "Vymlouvají se," oponuje ministerstvo spravedlnosti a tvrdí, že je to ukřivděná reakce na prověrky, které odhalily jejich špatnou práci. "Když potřebuji zjistit údaje z obchodního rejstříku, musím o to písemně požádat správce počítačové sítě, který má přístup k jedinému internetu," říká novojičínský soudce Tomáš Hoza.

Chybí počítačové sítě i internet

Soudci se snaží vylepšit pověst
Soudcovská unie začala spolupracovat s agenturou, která pro ni pořádá po krajských městech tiskové konference a informuje na nich o špatném stavu justice. "Novináři pro nás donedávna byli smečka honící se za senzacemi. Chceme překonat bariéry mezi námi a jimi," uvedl ostravský soudce Vojtěch Brhel.

Soudci chodí na školení, kde je lidé z mediální agentury učí, jak se chovat, když se jich na něco novinář zeptá. "Chceme vylepšit obraz justice," tvrdí viceprezident soudcovské unie Petr Hampel.

"Soudci se teď najednou snaží s novináři kamarádit. Je to kvůli výsledkům ministerské prověrky. To, že odhalila u krajských soudů případy, na které nikdo tři roky nesáhl, ale mluví samo za sebe. Potrefená husa vždycky křičí," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

"Nehledáme alibi. Ale vadí nám, že si lidé myslí, že nic neděláme a jen tak s klidem pozorujeme, jak se nám hromadí spisy ve skříních. Je to pro nás deprimující," tvrdí ostravský soudce Pavel Dolinek.

Soudcovská unie je profesní organizace, která sdružuje více než polovinu českých soudců. Funguje z jejich členských příspěvků a z peněz nizozemského ministerstva zahraničí, z nichž financuje kampaň za zlepšení image soudců.

Snad nejhorší situace je u okresního soudu v Mostě. Tam nemají ani jeden počítač. "Když potřebujeme lustrovat pachatele, zda proti němu není vedeno řízení i u jiných soudů, trvá to jedné pracovnici hodinu. Kdyby existovala databáze, byla by to otázka několika vteřin," říká místopředsedkyně mosteckého soudu Bohumila Huňáčková.

"Používáme počítače vyřazené z jiných firem, některé písařky dodnes píší na psacích strojích značky Consul," tvrdí Vojtěch Brhel, soudce Krajského soudu v Ostravě.

Ministerstvo problémy odmítá
Kvůli špatnému vybavení soudů se Soudcovská unie v posledních týdnech dostala do ostrého sporu s ministerstvem spravedlnosti. "Snažíme se dát najevo náš názor, že by ministerstvo mělo řešit problémy justice daleko razantněji. Mělo by více přesvědčovat vládu, že současné vybavení justice neodpovídá úloze, jakou by ve veřejnosti měla mít," uvedl viceprezident Soudcovské unie Petr Hampel.

"Soudci křičí kvůli prověrek. Ty odhalily, že například u Krajského soudu v Ústí nad Labem nesáhli déle než tři roky na třiatřicet případů. V Ostravě a v Brně úředníci objevili takových spisů po šestadvaceti," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková s tím, že šlo o závažné případy hospodářské kriminality.

"Na takové průtahy rozhodně nemá vliv nedostatek počítačů nebo soudních síní," dodává. Prověrku neskončených kauz nařídil koncem minulého roku bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. "Její výsledky jsou zdrcující," řekl tehdy.

Nikdo nic neřeší, zlobí se soudci
Svých podřízených se zastává šéfka ostravského krajského soudu. "Je to dlouhodobý neřešený problém. Soudců je málo a jsou starými případy zavaleni," tvrdí Milena Kohoutková. Soudci tvrdí, že stav trvá už deset let.

"Prověrka byla jen gesto. Ministerstvo se mělo problémem zabývat dříve. V roce 1993 jsme měli čtyři sta neskončených věcí. Místo dvanácti soudců pracovali na prvním stupni jen čtyři. Zvládáme případy, které přicházejí, ale stále váznou věci staré, které se nahromadily v minulosti," vysvětluje Jaroslav Málek z Krajského soudu v Ostravě, jeden z těch, které kárný senát za průtahy v řízení potrestal důtkou.

"Ministerstvo spravedlnosti ví, že soudci například v Brně i  jinde, pracují v nelehkých podmínkách. Ale řešíme to. Například pro rekonstrukci elektroinstalace brněnského krajského soudu je letos plánováno proinvestovat 75 milionů korun," tvrdí Chaloupková. Ministerstvo prý také hodlá postavit v Brně novou větší soudní budovu. Mnohem lepší situace je u okresního soudu v Ostravě.

Ten loni začal pracovat v nové budově, která patří k nejlépe vybaveným v zemi. "Naopak budova naší havířovské pobočky je v katastrofálním stavu," říká předsedkyně karvinského okresního soudu Ludmila Pekařová.

V justici navíc chybí i stovky lidí
Kromě nedostatku počítačů a místností si Soudcovská unie stěžuje na to, že justici chybí lidé. Na území bývalého severomoravského kraje pracují čtyři sta tři soudci, podle tabulek ministerstva jich tam má být o osmdesát více. U krajského soudu tam chybí čtyřicet šest soudců. Podobná situace je v Brně.

"Ke krajským soudům mohou jen soudci zkušení, justiční čekatelé nejdříve musí získat praxi v okresech. Tam si ale zpravidla vytvoří zázemí, pořídí byty a pak se jim nechce stěhovat například do Ostravy," vysvětluje šéfa ostravského krajského soudu Milena Kohoutková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz