Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci: Vybavení justice je katastrofální

  20:04aktualizováno  20:04
O s t r a v a - Technické vybavení řady soudů je tak mizerné, že se kvůli němu několikanásobně protahuje i projednávání jednoduchých případů. "Počítače máme špatné nebo žádné, je nás málo, chybí soudní síně," stěžují si soudci. "Vymlouvají se," oponuje ministerstvo spravedlnosti a tvrdí, že je to ukřivděná reakce na prověrky, které odhalily jejich špatnou práci. "Když potřebuji zjistit údaje z obchodního rejstříku, musím o to písemně požádat správce počítačové sítě, který má přístup k jedinému internetu," říká novojičínský soudce Tomáš Hoza.

Chybí počítačové sítě i internet

Soudci se snaží vylepšit pověst
Soudcovská unie začala spolupracovat s agenturou, která pro ni pořádá po krajských městech tiskové konference a informuje na nich o špatném stavu justice. "Novináři pro nás donedávna byli smečka honící se za senzacemi. Chceme překonat bariéry mezi námi a jimi," uvedl ostravský soudce Vojtěch Brhel.

Soudci chodí na školení, kde je lidé z mediální agentury učí, jak se chovat, když se jich na něco novinář zeptá. "Chceme vylepšit obraz justice," tvrdí viceprezident soudcovské unie Petr Hampel.

"Soudci se teď najednou snaží s novináři kamarádit. Je to kvůli výsledkům ministerské prověrky. To, že odhalila u krajských soudů případy, na které nikdo tři roky nesáhl, ale mluví samo za sebe. Potrefená husa vždycky křičí," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

"Nehledáme alibi. Ale vadí nám, že si lidé myslí, že nic neděláme a jen tak s klidem pozorujeme, jak se nám hromadí spisy ve skříních. Je to pro nás deprimující," tvrdí ostravský soudce Pavel Dolinek.

Soudcovská unie je profesní organizace, která sdružuje více než polovinu českých soudců. Funguje z jejich členských příspěvků a z peněz nizozemského ministerstva zahraničí, z nichž financuje kampaň za zlepšení image soudců.

Snad nejhorší situace je u okresního soudu v Mostě. Tam nemají ani jeden počítač. "Když potřebujeme lustrovat pachatele, zda proti němu není vedeno řízení i u jiných soudů, trvá to jedné pracovnici hodinu. Kdyby existovala databáze, byla by to otázka několika vteřin," říká místopředsedkyně mosteckého soudu Bohumila Huňáčková.

"Používáme počítače vyřazené z jiných firem, některé písařky dodnes píší na psacích strojích značky Consul," tvrdí Vojtěch Brhel, soudce Krajského soudu v Ostravě.

Ministerstvo problémy odmítá
Kvůli špatnému vybavení soudů se Soudcovská unie v posledních týdnech dostala do ostrého sporu s ministerstvem spravedlnosti. "Snažíme se dát najevo náš názor, že by ministerstvo mělo řešit problémy justice daleko razantněji. Mělo by více přesvědčovat vládu, že současné vybavení justice neodpovídá úloze, jakou by ve veřejnosti měla mít," uvedl viceprezident Soudcovské unie Petr Hampel.

"Soudci křičí kvůli prověrek. Ty odhalily, že například u Krajského soudu v Ústí nad Labem nesáhli déle než tři roky na třiatřicet případů. V Ostravě a v Brně úředníci objevili takových spisů po šestadvaceti," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková s tím, že šlo o závažné případy hospodářské kriminality.

"Na takové průtahy rozhodně nemá vliv nedostatek počítačů nebo soudních síní," dodává. Prověrku neskončených kauz nařídil koncem minulého roku bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. "Její výsledky jsou zdrcující," řekl tehdy.

Nikdo nic neřeší, zlobí se soudci
Svých podřízených se zastává šéfka ostravského krajského soudu. "Je to dlouhodobý neřešený problém. Soudců je málo a jsou starými případy zavaleni," tvrdí Milena Kohoutková. Soudci tvrdí, že stav trvá už deset let.

"Prověrka byla jen gesto. Ministerstvo se mělo problémem zabývat dříve. V roce 1993 jsme měli čtyři sta neskončených věcí. Místo dvanácti soudců pracovali na prvním stupni jen čtyři. Zvládáme případy, které přicházejí, ale stále váznou věci staré, které se nahromadily v minulosti," vysvětluje Jaroslav Málek z Krajského soudu v Ostravě, jeden z těch, které kárný senát za průtahy v řízení potrestal důtkou.

"Ministerstvo spravedlnosti ví, že soudci například v Brně i  jinde, pracují v nelehkých podmínkách. Ale řešíme to. Například pro rekonstrukci elektroinstalace brněnského krajského soudu je letos plánováno proinvestovat 75 milionů korun," tvrdí Chaloupková. Ministerstvo prý také hodlá postavit v Brně novou větší soudní budovu. Mnohem lepší situace je u okresního soudu v Ostravě.

Ten loni začal pracovat v nové budově, která patří k nejlépe vybaveným v zemi. "Naopak budova naší havířovské pobočky je v katastrofálním stavu," říká předsedkyně karvinského okresního soudu Ludmila Pekařová.

V justici navíc chybí i stovky lidí
Kromě nedostatku počítačů a místností si Soudcovská unie stěžuje na to, že justici chybí lidé. Na území bývalého severomoravského kraje pracují čtyři sta tři soudci, podle tabulek ministerstva jich tam má být o osmdesát více. U krajského soudu tam chybí čtyřicet šest soudců. Podobná situace je v Brně.

"Ke krajským soudům mohou jen soudci zkušení, justiční čekatelé nejdříve musí získat praxi v okresech. Tam si ale zpravidla vytvoří zázemí, pořídí byty a pak se jim nechce stěhovat například do Ostravy," vysvětluje šéfa ostravského krajského soudu Milena Kohoutková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Najdete na iDNES.cz