Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci se možná dočkají své nejvyšší rady, Nečas není proti

  15:43aktualizováno  15:43
Premiér Petr Nečas připustil vznik nejvyšší rady soudnictví. Vláda by s ní konzultovala například jmenování a přeřazování soudců, jejich počty, případně i resortní finance. Podle předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové by mělo jít o první krok k větší samosprávě justice. Po té volají soudci už řadu let.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soudci by totiž rádi o řadě "svých" záležitostí také sami rozhodovali. Nelíbí se jim například, že ministerstvo samo jmenuje, nebo jako jediné navrhuje prezidentovi předsedy a místopředsedy soudů. Vidí v tom způsob nátlaku na justici.

Větší pravomoci chtějí také v rozdělování peněz. Jako odměnu slibují větší nezávislost soudců.

Ministerstvo spravedlnosti prý připraví návrh nového zákona během několika týdnů a jednání budou pokračovat na podzim. Podle Nečase i soudců pomůže případné zřízení rady zlepšit komunikaci mezi exekutivou a justicí.

Soudci nechtějí jen radit

Podle Nečase by vláda mohla o řadě problémů soudnictví rozhodovat kvalifikovaněji, pokud by existoval vrcholný justiční orgán, s nímž by mohla konzultovat. "Vláda by tyto věci dělala s větší znalostí, protože by měla stanovisko nejvyšší rady soudnictví," uvedl Nečas po jednání se zástupci justice.

Nejvyšší rada soudnictví by v představách soudců ale mohla mít víc pravomocí než jen poradní hlas. Podle Nečase je ale třeba hledat politicky průchodné řešení. Předáci justice pokládají dnešní schůzku, první svého druhu, za dobrý předpoklad pro další jednání. "Dohodli jsme se na tom, že to je první základní kámen cesty, na jejímž konci má být nejvyšší rada soudnictví v plnohodnotném smyslu slova," řekla Brožová. Blíže ale výsledek hodnotit nechtěla.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by jeho úřad bral názory rady s vážností. "Málokterý rozumný ministr opomene stanovisko takto významného orgánu a půjde proti němu. Takto vzniklý orgán bude fakticky výrazně ovlivňovat personální politiku justice," uvedl Pospíšil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz