Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soudci se často mění v předčítače jmen poškozených, změna se nechystá

  • 71
U soudu se stále častěji objevují případy, kdy poškozenými nejsou jedinci, ale stovky a tisíce lidí. Jejich jména musí při líčení zaznít. Soudce se tak mnohdy i na několik dní stává pouhým předčítačem.

Ve středu u pražského městského soudu začne líčení se zkrachovalou společností Private Investors. Škoda je 644 milionů a poškozených jsou téměř dva tisíce. Soudce tak čeká předčítání jmen a částek, o které lidé či firmy přišli.

"Tohle nikomu nezávidím," řekl soudce Jiří Stýblo. Právě on je mezi soudci v Česku zřejmě rekordmanem. Při vynášení verdiktu v případě společnosti Edbusy musel přečíst 12 000 jmen poškozených, trvalo to dvanáct dní.

"Je to náročné už na samotnou přípravu. Musíte počet poškozených vynásobit dvěma, a tolik je třeba odeslat obálek. To a hledání šesti zmocněnců trvalo půl roku," uvedl soudce Stýblo.

Ministerstvo spravedlnosti ale změnu, která by zamezila dlouhému předčítání, neplánuje. "Čtení jmen poškozených odpovídá jedné ze stěžejních zásad trestního práva, podle které se trestní věci projednávají před soudem nejen ústně, ale také veřejně," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

"Tato zásada brání soudci používat zjednodušující a nekompletní formulace, jež by mohly na příjemce sdělení, ať účastníky řízení nebo veřejnost, působit matoucím a nesrozumitelným dojmem. Není proto na místě, aby soudce při ústním projednání výčet jmen účastníků řízení zkracoval či zjednodušoval, byť by to mohlo přispět k jistému zkrácení průběhu řízení," dodala.

Podobný názor má i prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Líčení jsou veřejná a každý má právo znát vše, co se týká projednávaného případu. Je to zároveň i určitá kontrola soudnictví," řekl iDNES.cz.

Soudce Stýblo by si ale dovedl představit, že alespoň při vynášení verdiktu by nebylo nutné všechna jména v jednací síni přečíst. "Mohla by být jen součástí písemného verdiktu, na který by soudce odkázal," navrhl.

Čtení seznamů jmen rozhodně není levnou záležitostí. Nástupní plat soudce je 50 tisíc korun. Údaj o tom, na kolik přijde v průměru hodina líčení,  bohužel neexistuje.

"Musím konstatovat, že paušální údaj tohoto typu ministerstvo k dispozici nemá. Do takové kalkulace by totiž bylo nepochybně nutné zahrnout například příjem soudce, příjem administrativy, odměny pro znalce, odměny pro ustanovené advokáty či náklady vynaložené na vytápění budovy, elektřinu a podobně," uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video