Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci proti Klausovi

  1:00aktualizováno  1:00
Úterní rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil některé části zákona o soudech a soudcích, předznamenává budoucí dramatické změny ve vztahu moci výkonné a soudní. Už minulý Ústavní soud vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby upravila odvolávání funkcionářů (předseda, místopředseda) všech typů soudů v ČR.

Úterní výrok Ústavního soudu se zdaleka netýkal jen Ivy Brožové. | foto: Radek MičaMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Soud zrušil normu, díky níž Klaus odvolal Brožovou

Tento institut je dosud v rukou ministra spravedlnosti a soudci už léta usilují o vytvoření soudcovské rady, do jejíchž pravomocí by jmenování spadalo.

Poslanci následně odmítli opravený návrh zákona s odůvodněním, že jmenování funkcionářů soudů ze strany ministra nijak nezasahuje do jejich profesní nezávislosti, protože je to pouhé jmenování do manažerského postu.  

S tím vyjádřil nesouhlas Ústavní soud i ve svém novém složení. Většina jeho soudců se sjednotila na tom, že soudce není podřízený ministra, a proto by ho neměl ministr odvolávat. Rovněž uvedli, že status soudce a jeho případná funkce nejdou oddělit, protože šéfové soudů mohou i přes procesní nezávislost svých podřízených určitými úkony vstupovat do jejich práce. O odvolávání proto musí rozhodovat výhradně soudci. 

Tento nález bude mít své bezprostřední důsledky. Vzhledem k tomu, že Ústavní soud bezprostředně zrušil některé části zákona o soudech a soudcích, budou až do přijetí jeho novely šéfové soudů a jejich zástupci neodvolatelní. Podle střízlivých odhadů bude tato "soudcovská nirvána" trvat minimálně rok a půl a může to výrazně zvýšit laxnost při správě a řízení soudů.

Výrok ústavních soudců může také část Poslanecké sněmovny chápat jako malé vyhlášení války, což jistě nalezne odezvu v nové verzi soudcovského zákona.

Je třeba říct, že poslanci jsou ve své ostražitosti vůči plné soudcovské samosprávě vedeni nespokojeností veřejnosti se stavem justice, který se ani po finančních a personálních injekcích nezměnil.

Lze předpokládat jejich tendenci vložit do zákona různé pojistky proti případné "zvůli" soudců. Nejspíš se budou snažit časově omezit dobu, na niž je někdo jmenován předsedou určitého soudu, přičemž dnes tento limit neexistuje.

Rozhodnutí ústavních soudců naznačuje, že odvolávání se má dít jen skrze kárný senát příslušného soudu. Je proto pravděpodobné, že na to politici zareagují dlouho diskutovaným návrhem, aby se institut kárných senátů otevřel i pro jiné právnické profese než jen pro soudce. Pokud dnes například odvolá ministr šéfa nějakého soudu pro jeho úřednickou nevýkonnost, přenesla by se tato praxe právě do kárných senátů. 

Verdikt Ústavního soudu také předznamenal výsledek sporu mezi prezidentem republiky Václavem Klausem a předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, kterou před několika měsíci odvolal z její funkce. Z výroku Ústavního soudu proto vyplývá, že prezident právo na odvolání neměl.

Není jasné, jestli to doktorku Brožovou znovu instaluje do funkce, protože prezident jednal v dobré víře a přesně v duchu dosavadní interpretace příslušných zákonů a ústavy. Rozhodnutí o jejím dalším setrvání, které má padnout v příštích týdnech, proto bude rozhodnutím, jestli je možná retroaktivita práva. Závěr nemusí být tak jednoznačný.

Ať tak či onak, nedávný výrok Ústavního soudu je svědectvím o pokračující silné emancipaci soudní moci v České republice.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz