Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci potrestali vraždu na objednávku výjimečným trestem

  18:20aktualizováno  18:20
- Městský soud v Praze potrestal výjimečným osmnáctiletým trestem vězení a propadnutím činžovního domu Zdeňka Bruthanse za to, že loni v únoru nechal zavraždit svou nájemnici Reginu Kučerovou. Obžalované z vraždy Pavla Kapouna a Martina Reže poslal senát soudu za mříže na patnáct let.
Bruthans i Rež se proti rozsudku odvolali, případem se proto bude dále zabývat Vrchní soud. Kapoun si zatím nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Předsedkyně senátu Marie Marková odůvodnila výjimečný trest pro Bruthanse závažností jeho činu. "Společenská nebezpečnost osob, které si vrahy najímají, je vyšší, než vrahů samotných. Resocializace odsouzeného je nemožná, protože vinu nepřiznal a nevyrovnal se s ní," prohlásila.

Na začátku celého případu stál spor o malý přízemní byt v Bruthansově domě v ulici Novákových v Praze 8. Ten obývala po své babičce sedmadvacetiletá počítačová grafička Regina Kučerová. Před dvěma lety se pro ni stalo chování a slovní nátlak domovníka natolik neúnosným, že na něho podala žalobu. "Opakovaně Reginu sledoval a znesnadňoval jí život. Když jsem u ní přespával, čekal na nás ráno na chodbě a obviňoval ji z prostituce a podvodů," vypověděl snoubenec zavražděné Jiří Vyhnalík.

V prosinci roku 1998 už vše nasvědčovalo tomu, že Kučerová spor o byt vyhraje. Právě neúspěch v řízení vedl Bruthanse k tomu, že se rozhodl svou nájemnici násilně odstranit. Svému zaměstnanci Martinu Režovi přislíbil sto padesát tisíc za vraždu Kučerové. "V té době mi Bruthans řekl, že musí být zlikvidována. Nabídl mi sto padesát tisíc, když vraždu zařídím," řekl už dříve u soudu Rež. Jeho svědectví bylo nakonec hlavním důkazem proti Bruthansovi.

Rež dal nejprve sledovat Kučerovou svým nevlastním bratrem, aby zjistil její zvyky. S jeho prací však nebyl spokojen, a proto později kontaktoval svého známého Kapouna. Společně pak vraždu nájemnice naplánovali.

V pátek 12. února loňského roku se Kapoun za pomoci Reže dostal do uzamčeného domu a číhal na Kučerovou. Ve chvíli, kdy odcházela, ji zatlačil zpět do bytu. Podle své výpovědi pak ztratil odvahu k činu a asi čtvrt hodiny s ní hovořil. Když chtěla v nestřežené chvíli utéct k telefonu, bodl ji loveckým nožem do zad a dvakrát do hrudníku.  Pitva později určila, že každá rána byla samostatně smrtelná. Ten samý den večer Bruthans vyplatil peníze Režovi, který pak část předal Kapounovi. Policisté přivedl na jejich stopu automobil a mobilní telefony, které si obžalovaní za "vydělané" peníze koupili.

Soudní proces, který začal loni v prosince, sledovalo mnoho Bruthansových nájemníků i známých a příbuzných Reginy Kučerové. Kvůli pohnuté atmosféře v soudní síni Bruthansovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud vyloučil z jednání veřejnost a nenechal se ovlivnit city. I soudkyně Marie Marková poukázala na mimořádnou emotivnost celého líčení. "Nejsme stroje, ale lidé - jsme však také soudci a nenecháme se ovlivnit," řekla po ve zdůvodnění rozsudku.

Soud vzal při rozhodování o trestu v potaz přiznání obou obžalovaných - Reže i Kapouna. Tato polehčující okolnost však podle soudkyně Markové nemůže převážit okolnost přitěžující, jimiž je vražda samotná.

Justiční stráž přivádí obžalovaného Zdeňka Bruthanse před senát.

Obžalovaný Pavel Kapoun přichází do soudní síně.

Obžalovaný Martin Rež přichází do soudní síně.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...Najdete na iDNES.cz