Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci v Porýní se bojí kauz s radikály. Kvůli výhrůžkám opevňují domy

  19:27aktualizováno  19:27
Vrchní zemský soud v Severním Porýní - Vestfálsku má problém. Trestní senát, který řeší zločiny extremistů a radikálních islamistů, v posledních měsících jen stěží zvládá nápor nových spisů a soudních líčení. Potřeboval by posílit, novým soudcům se však podezřelé z terorismu vyslýchat nechce. Bojí se o rodiny.

Člen teroristického hnutí Islámský stát před soudem v Düsseldorfu. | foto: Profimedia.cz

Soudkyně Barbara Havlizová byla před několika týdny středem pozornosti celého Německa. Na 14 let poslala do vězení muže, který loni na podzim pobodal Henriete Rekerovou. Tehdejší kandidátka na post primátorky Kolína nad Rýnem kvůli svému vstřícnému postoji k běžencům málem zemřela, nakonec se však zotavila a den po útoku s přehledem vyhrála volby.

Na stole Barbary Havlizové už tři roky končí spisy pravicových i levicových extremistů, ale také radikálních islámských hnutí. Soudila členy takzvané düsseldorfské buňky teroristické sítě al-Káida, teď v jednací síni vyslýchá německé navrátilce ze Sýrie napojené na hnutí Islámský stát.

Barbara Havlizová je předsedkyně trestního senátu, který se zabývá činy...

Barbara Havlizová, předsedkyně trestního senátu v Düsseldorfu.

Zejména v posledních měsících si zvláštní trestní senát Vrchního zemského soudu v Severním Porýní - Vestfálsku na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat.

„Počet politicky motivovaných trestných činů loni doslova explodoval,“ stěžoval si na jaře spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière (více čtěte zde).

A právě nejlidnatější spolková země, kde Havlizová soudí, hlásí velké problémy. Částečně za to může i fakt, že sem podle vnitroněmeckých kvót míří největší podíl běženců ze všech spolkových zemí (o rozdělování běženců v rámci Německa více zde).

Soudcům se do senátu nechce, mají strach o své rodiny

Düsseldorf či Kolín nad Rýnem už zažil hořící uprchlické ubytovny, explodující auta místních politiků či sexuální útoky arabských mladíků během novoročních oslav. Místní policii se v červnu podařilo překazit chystaný útok islamistů přímo v Düsseldorfu (psali jsme zde). Přetížený soud by potřeboval posílit, do senátu Barbary Havlizové se však žádnému novému soudci nechce.

Neklidné Porýní

Německé úřady nevedou přesné statistiky o původu, vyznání či motivaci zločinců.

Nedá se tedy vyčíst, zda soud v Düsseldorfu zaměstnávají převážně radikální islamisté, nebo krajně pravicová hnutí.

Spolková země během loňska zažila 214 útoků na uprchlíky nebo jejich obydlí, od žhářství a fyzického napadení až po slovní výpady (čtěte zde). V porovnání s ostatními spolkovými zeměmi je to zdaleka nejvíce.

Severní Porýní - Vestfálsko je však zároveň největší líhní radikálních islamistů v Německu.

Německá policie eviduje celkem 447 nebezpečných džihádistů, z nichž více než třetina žije právě v této spolkové zemi (více zde).

Osmapadesátiletá soudkyně pro ně má pochopení. „Nemůžeme nikomu vyčítat, pokud práci v této oblasti působnosti cítí jako příliš velkou zátěž. Člověk se musí umět vypořádat s tím, že manžel a děti sedí doma a ptají se: Co to jen děláš,“ řekla deníku Rheinische Post. Sama Havlizová má se starostmi příbuzných bohaté zkušenosti, je vdaná a má dva potomky.

Kvůli možné pomstychtivosti odsouzených a jejich příznivců soudci v jejím senátu investují do zabezpečení svých domovů. „Výhrůžek směřovaných proti nám soudcům je stále dost, třeba i na internetu,“ líčí Havlizová. Je například přesvědčená, že na jednom z čerstvých videí Islámského státu zaslechla džihádistu ze Severního Porýní, kterého osobně zná ze soudní síně. Ten byl přitom už dávno prohlášen za mrtvého.

Ačkoli členství v trestním senátu düsseldorfského soudu nikoho neláká, nedá se říci, že by se Němci obecně zdráhali extremistům či radikálním islamistickým hnutím postavit tváří v tvář. Svědčí o tom mimořádný zájem o službu v policejních sborech. Když se federální policie kvůli migrační krizi na jaře rozhodla vytvořit tři tisíce nových služebních míst, odezva Němců její velitele ohromila. Obratem se přihlásilo 20 tisíc zájemců, píše magazín Focus.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Najdete na iDNES.cz